• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • System mieszany

  Przeczytaj także...
  Play-off – system rozgrywek sportowych, odmiana systemu pucharowego, mający na celu wyłonienie drużyny mistrzowskiej. Stosowany najczęściej po zakończeniu znacznie dłuższej rundy zasadniczej (nazywanej czasem - głównie w odniesieniu do rozgrywek w USA - sezonem regularnym lub zasadniczym), która wyłania uczestników play-offów oraz określa ich rozstawienie.Mistrzostwa Europy w piłce nożnej mężczyzn (inaczej EURO, polski skrót ME) – rozgrywki sportowe, cyklicznie organizowane przez Unię Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) dla europejskich piłkarskich reprezentacji krajowych seniorów. Największy turniej piłki nożnej rozgrywany na „starym kontynencie”.
  System pucharowy (rozgrywki pucharowe) – sposób rozgrywania zawodów sportowych w dyscyplinach, w których rywalizacja polega na bezpośrednich pojedynkach między uczestnikami. Uczestnicy rozgrywają mecze (gry) pomiędzy sobą, po których zwycięzca kwalifikuje się do dalszych gier, pokonany odpada z rywalizacji. Ten sposób prowadzenia zmagań nazywany jest również systemem knock-out.

  System mieszany - sposób rozgrywania zawodów sportowych w dyscyplinach. System ten jest najczęściej połączeniem systemów kołowego i pucharowego. Najczęściej rywalizacja w systemie kołowym przeprowadzona jest na początku, natomiast w drugiej fazie rozgrywek stosuje się system pucharowy.

  Mistrzostwa świata w piłce nożnej, nazywane również mundialem (hiszp. – światowy) lub Pucharem Świata (ang. World Cup) – międzynarodowy turniej piłkarski, w którym biorą udział męskie reprezentacje narodowe federacji należących do FIFA. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1930 roku w Urugwaju. Od tego czasu odbywają się się co cztery lata, z wyjątkiem 1942 i 1946 roku, kiedy to nie zostały rozegrane z powodu II wojny światowej.Liga Europy UEFA (ang. UEFA Europa League, wym. /juːˈeɪ̯fə jʊˈɹoʊ̯pə ˈliːg/) – międzynarodowy klubowy turniej piłki nożnej, organizowany przez Unię Europejskich Federacji Piłkarskch, w którym biorą udział zespoły zajmujące czołowe lokaty w narodowych rozgrywkach najwyższego szczebla, z wyłączeniem drużyn biorących udział w Lidze Mistrzów. Utworzony został w 2009 roku jako kontynuacja Pucharu UEFA (ang. UEFA Cup, /juːˈeɪ̯fə ˈkʌp/; 1971–2009). Obecny sezon rozgrywek to Liga Europy UEFA (2019/2020).

  System mieszany jest uważany za mniej obiektywny sposób wyłonienia najlepszego zawodnika lub drużyny niż system kołowy. Jednak w przeciwieństwie do systemu kołowego można zastosować go przy większej liczbie zespołów i krótkim terminie rozgrywek.

  System mieszany stosuje się powszechnie w piłkarskich drużynowych rozgrywkach europejskich (takich jak Liga Mistrzów, czy Liga Europy) oraz na piłkarskich mistrzostwach świata, czy mistrzostwach Europy.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • System kołowy
 • System pucharowy
 • Play-off
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. scribd.com: Systemy rozgrywek sportowych (pol.). [dostęp 2011-09-25].
  2. patrz.pl: Systemy rozgrywek (pol.). [dostęp 2011-09-25].
  3. lo7.wroc.pl: Systemy rozgrywek sportowych (pol.). [dostęp 2011-09-25].
  System kołowy – sposób rozgrywania zawodów sportowych w dyscyplinach, w których rywalizacja polega na bezpośrednich pojedynkach pomiędzy uczestnikami. W systemie kołowym każdy uczestnik gra kolejno ze wszystkimi przeciwnikami. Ten sposób rozgrywek nazywany jest również systemem każdy z każdym, w anglojęzycznej literaturze round-robin.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.