• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • System dwublokowy

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Dom Wolności, (wł. Casa delle Libertà), włoska koalicja partii o poglądach centroprawicowych, pod przewodnictwem premiera Silvio Berlusconiego.
  Unia, (wł. L’Unione), włoska koalicja partii o poglądach centrolewicowych, pod przewodnictwem Romano Prodiego, byłego włoskiego premiera oraz byłego przewodniczącego Komisji Europejskiej.

  System dwublokowysystem partyjny występujący w państwach demokratycznych, charakteryzujący się skupieniem dwóch sił politycznych wokół dwóch bloków.

  System ten jest podobny do systemu dwupartyjnego z tą różnicą, że wewnątrz bloków występuje bardzo duże zróżnicowanie poglądów (np. we włoskim bloku Dom Wolności znajdowały się partie narodowo-konserwatywne (Sojusz Narodowy), wywodzące się z ruchu faszystowskiego (Akcja Socjalna) i socjalistyczne (Nowa Włoska Partia Socjalistyczna), a postulaty bloków nie dążą ku centrum.

  Sojusz Narodowy (wł. Alleanza Nazionale, AN) – włoska prawicowa partia polityczna, działająca w latach 1995–2009. System partyjny jedna z trzech kategorii systemów w politologii obok systemów politycznych i systemów wyborczych. Jest to układ wszystkich partii politycznych, a także organizacji quasi- partyjnych: stowarzyszeń (np. BBWR) czy związków zawodowych (np. NSZZ "Solidarność do 2001 r.). Do systemu partyjnego nie zalicza się natomiast tzw. "partii kanapowych", nie uczestniczących w wyborach, założonych często dla żartu (np. Polska Partia Łysych, Partia Dobrego Humoru), jak również stronnictw antysystemowych, dążących do obalenia porządku polityczno-społecznego (np. terrorystycznych).

  System dwublokowy występuje w miejscach gdzie nie ma okręgów jednomandatowych, a występuje ordynacja proporcjonalna.

  Przykłady:

 • Włochy (2006-2007) - Dom Wolności i Unia.
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Wojciech Sokół, Marek Żmigrodzki (red.), Współczesne partie i systemy partyjne. Zagadnienia teorii i praktyki politycznej, Lublin 2005 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW) – okręgi wyborcze, w których obowiązuje ordynacja większościowa „pierwszy na mecie” lub ordynacja stosunkowa alternatywnego głosu proporcjonalnego, według której tylko jeden możliwy do obsadzenia z danego okręgu wyborczego mandat otrzymuje kandydat poparty przez największą liczbę wyborców spośród wszystkich kandydujących z danego okręgu wyborczego.
  Nowa Włoska Partia Socjalistyczna (wł. Nuovo Partito Socialista Italiano, NPSI) – mała włoska partia socjaldemokratyczna, uznająca się za kontynuatorkę Włoskiej Partii Socjalistycznej (PSI), rozwiązanej po serii skandali korupcyjnych (afera Tangentopoli) w połowie lat 90.
  System dwóch partii dominujących – system partyjny występujący w państwach demokratycznych, charakteryzujący się polaryzacją sympatii wyborców, przez co na scenie politycznej danego państwa są widocznie jedynie dwie partie. Nie oznacza to, iż inne partie nie istnieją: są one po prostu zmarginalizowane przez dwóch potentatów, przez co ich poglądy ulegają zradykalizowaniu (np. Libertarian Party lub Constitution Party w USA).
  Lublin (łac. Lublinum, jid. לובלין, lit. Liublinas, ros. Люблин) – miasto na prawach powiatu, stolica województwa lubelskiego. Położona na Wyżynie Lubelskiej nad rzeką Bystrzycą, historycznie w Małopolsce.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.