System Reveala

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

System Reveala – nowoczesny system klasyfikacji roślin okrytonasiennych. Został opracowany przez amerykańskiego botanika Jamesa L. Reveala (ur. 1941), profesora Uniwersytetu w Maryland (USA). Po 1992 roku, kiedy to swój system opublikował Robert F. Thorne, Reveal zajął się jego korektą nomenklatoryczną. W tym też czasie zaproponował kilka nowych rozwiązań klasyfikacyjnych, początkowo na poziomie rzędów i podklas. W 1994 r. zaproponował wyróżnienie wśród okrytonasiennych 5 klas, co zaowocowało całkowicie oryginalnym ujęciem systematycznym tej grupy roślin. System ten Reveal publikował na swoich stronach internetowych i aktualizował do roku 1999. W następnych latach autor systemu wszedł w skład Angiosperm Phylogeny Group i brał udział w tworzeniu systemu APG II.

Kirkiaceae – monotypowa rodzina roślin z rzędu mydleńcowców. Obejmuje jeden rodzaj Kirkia z co najmniej 6 gatunkami występujący w południowo-wschodniej Afryce (od Etiopii i Somalii po Madagaskar, RPA i Namibię. Należą tu rośliny związane z siedliskami suchymi. Soczyste i bulwiasto zgrubiałe korzenie niektórych gatunków (K. acuminata, K. Wilmsii i K. tenuifolia) wykorzystywane są do gaszenia pragnienia. Wykorzystuje się także drewno tych gatunków, z kory wytwarza włókna, a K. acuminata sadzona jest także w żywopłotach.Tovariaceae – monotypowa rodzina roślin należąca do rzędu kapustowców. Obejmuje rodzaj Tovaria Ruiz et Pavon, Prodr. 49. Oct 1794 z dwoma gatunkami występującymi w Ameryce Środkowej i północno-zachodniej części Ameryki Południowej.

System Reveala z lat 1994–1999 dzielił rośliny okrytonasienne na 5 klas: wyróżniał jednoliścienne jako osobną klasę Liliopsida, a dwuliścienne dzieli na 4 niezależne klasy. System liczy 18 podklas, 273 rzędy i 551 rodzin. Klasyfikacja ta jest dostępna online w postaci materiałów dla studentów Uniwersytetu Maryland. Sam autor traktuje ją jako jedną z koncepcji systematycznych, zastąpionych skutecznie po 1999 roku przez system APG.

Ołownicowce, zawciągowce (Plumbaginales Lindl.) – rząd roślin okrytonasiennych wyróżniany w niektórych ich systemach klasyfikacyjnych. Zaliczane tu rośliny rosną głównie na terenach suchych i ciepłych.Pentaphragmataceae – rodzina roślin z rzędu astrowców. Jest to takson monotypowy, z jednym rodzajem Pentaphragma Wall. ex G. Don (1834) obejmującym od 25 do 30 gatunków. Występują one w południowo-wschodniej Azji – od południowych Chin poprzez Półwysep Indochiński, Filipiny i inne wyspy Archipelagu Malajskiego, po Nową Gwineę. Są to słabo poznane rośliny zielne o niewielkim znaczeniu ekonomicznym – liście niektórych gatunków spożywane są jako warzywo.

System Reveala z podziałem okrytonasiennych na 5 klas zastosowany został w bazie danych „The Compleat Botanica” Crescent Bloom, a w oparciu o tę bazę także w opisach systematycznych taksonów roślin polskiej Wikipedii.

W 2007 r. Reveal wspólnie z Robertem F. Thorne opublikował nową wersję systemu okrytozalążkowych (system Thorne’a i Reveala). Publikacja ta uwzględnia odkrycia dokonane w systematyce roślin po 1999 r. Okrytonasienne opisane są jako jedna klasa Magnoliopsida podzielona na 12 podklas, 35 nadrzędów, 87 rzędów, 472 rodziny i 400 podrodzin. System zawiera uzasadnienie dla taksonomicznych ujęć poszczególnych taksonów oraz informacje o liczbie rodzajów i gatunków w poszczególnych taksonach. Publikacja zawiera wiele nowych rozwiązań nomenklatorycznych uwzględniających skutki zmian w Kodeksie Nomenklatury Botanicznej z 2005 r. (dla wielu taksonów zmieniony został autor i rok publikacji, zweryfikowane zostały listy synonimów). W 2007 r. Reveal opublikował na swoich stronach internetowych też system wszystkich współczesnych roślin naczyniowych, w przypadku okrytonasiennych oparty na publikacji wspólnej z Thorne’em.

Berberysowce (Berberidales Dumort.) – rząd roślin wyróżniany w niektórych systemach klasyfikacyjnych roślin okrytonasiennych (np. w systemie Reveala z lat 1993–1999).Sitowce (Juncales Dumort.) – takson w randze rzędu wyróżniany w niektórych systemach klasyfikacyjnych roślin okrytonasiennych. Zgodnie z aktualną wiedzą w tradycyjnym ujęciu takson parafiletyczny i w najnowszych systemach klasyfikacyjnych (systemy APG) już nie jest wyróżniany.

Klasyfikacja z lat 1994–1999[ | edytuj kod]

 • Gromada: Magnoliophyta (= okrytonasienne)
 • Klasa: Magnoliopsida
 • Podklasa: Magnoliidae
 • Klasa: Piperopsida
 • Podklasa: Piperidae
 • Podklasa: Nymphaeidae
 • Podklasa: Nelumbonidae
 • Klasa: Liliopsida (= jednoliścienne)
 • Podklasa: Triurididae
 • Podklasa: Aridae
 • Podklasa: Liliidae
 • Podklasa: Arecidae
 • Podklasa: Commelinidae
 • Podklasa: Zingiberidae
 • Klasa: Ranunculopsida
 • Podklasa: Ranunculidae
 • Klasa: Rosopsida
 • Podklasa: Caryophyllidae
 • Podklasa: Hamamelididae
 • Podklasa: Dilleniidae
 • Podklasa: Rosidae
 • Podklasa: Cornidae
 • Podklasa: Lamiidae
 • Podklasa: Asteridae
 • Pochrzynowate (Dioscoreaceae R. Br.) – rodzina roślin z rzędu pochrzynowców (Dioscoreales). Występują na obszarach podzwrotnikowych.Ticodendron incognitum – gatunek drzewa wyodrębniany w monotypową rodzinę Ticodendraceae. Do kolekcji botanicznych zebrany został po raz pierwszy prawdopodobnie w 1925, ale opisany został po raz pierwszy dopiero w 1989. Znany jest ze stanowisk odkrytych na obszarze od południowego Meksyku do środkowej Panamy. Rośnie w wilgotnych, górskich lasach na wysokościach od 500 do 2400 m n.p.m.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Gązewnikowate (Loranthaceae) – rodzina roślin z rzędu sandałowców licząca 67 rodzajów i ok. 950 gatunków. Centrum występowania przedstawicieli rodziny stanowi półkula południowa i strefa tropików. Najdalej na północ sięgają do Meksyku, Europy południowej i Japonii.
  Emblingiaceae – rodzina z rzędu kapustowców (Brassicales). Jest to takson monotypowy z jednym rodzajem Emblingia i jednym gatunkiem – Emblingia calceoliflora. Roślina ta to niski półkrzew występujący w zachodniej części Australii – między Eneabba i Zatoką Rekina oraz w rejonie Carnarvon. Występuje w miejscach piaszczystych wśród luźnych zarośli. Nie ma znaczenia ekonomicznego.
  Angiosperm Phylogeny Group (APG) – międzynarodowa grupa systematyków roślin (taksonomów) stworzona w celu ustalenia wspólnego poglądu na taksonomię roślin okrytonasiennych w obliczu szybko rozwijających się metod systematyki molekularnej.
  Męczennicowate (Passifloraceae Juss. ex Kunth in Humb.) – rodzina roślin z rzędu malpigiowców (Malpighiales). Należące do niej gatunki występują głównie w rejonach tropikalnych. We florze Polski brak jej przedstawicieli, niektóre gatunki są uprawiane.
  Woskownicowce (Myricales) – monotypowy rząd wyróżniany w niektórych systemach klasyfikacyjnych roślin okrytonasiennych, zawierający jedną tylko rodzinę woskownicowatych (Myricaceae).
  Cefalotus bukłakowaty (Cephalotus follicularis) – gatunek rośliny owadożernej z monotypowego rodzaju Cephalotus i rodziny Cephalotaceae. Występuje endemicznie w południowo-zachodniej Australii, na obszarze od wybrzeża do 50 km w głąb lądu i na odcinku około 400 km pomiędzy miastami Albany i Busselton. Gatunek odkryty został w 1791 przez botanika Archibalda Menziesa podczas ekspedycji naukowej.
  Byblisowate (Byblidaceae) – monotypowa rodzina z rzędu jasnotowców (Lamiales). Należy do niej jeden rodzaj – byblis (Byblis). Nazwa tego rodzaju pochodzi od greckiego imienia mitologicznej córki założyciela Miletu zakochanej w swoim bracie, którą nimfy zamieniły w końcu w źródło. Nazwa nadana została z powodu podobieństwa do tryskającego źródła licznych kropelek lśniącego śluzu pokrywających roślinę, a służących chwytaniu owadów. Do rodzaju należy siedem gatunków, występujących w naturze w północnej i północno-zachodniej Australii oraz na Nowej Gwinei.

  Reklama