• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Syromalankarski Kościół katolicki  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Geevarghese Mar Ivanios (ur. 21 września 1882 w Mavelikkara; zm. 15 lipca 1953) – hinduski sługa Boży Kościoła katolickiego, założyciel Bethany Ashram, syromalankarski arcybiskup Trivandrum.Eparchia Muvattupuzha (łac. Eparchia Muvattupuzhensis) – eparchia Kościoła katolickiego obrządku syromalankarskiego w Indiach z siedzibą w mieście Muvattupuzha (dystrykt Ernakulam w stanie Kerala).
  Syromalankarska msza katolicka, Kundara, Little Flower Church, archieparchia Trivandrum, 1998
  Syromalankarska msza katolicka, Kundara, Little Flower Church, archieparchia Trivandrum, 1998
  Syromalankarska msza katolicka, Kundara, Little Flower Church, archieparchia Trivandrum, 1998

  Syromalankarski Kościół katolicki (Syriacki Kościół katolicki Malankar) – jeden z katolickich Kościołów obrządku wschodniego wywodzący się z tradycji św. Tomasza Apostoła oraz patriarchatu antiocheńskiego (zob. Kościół syryjski). Syromalankarski Kościół katolicki jest Kościołem sui iuris znajdującym się w łączności ze Stolicą Apostolską i uznającym zwierzchnictwo papieża.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Patriarcha Antiochii – tradycyjny tytuł przysługujący biskupowi Antiochii, jeden z patriarchów w Kościołach Wschodnich. Z czasem doszło do podziałów i powstaniu kilku odrębnych stolic patriarszych.

  Od 2005 r. posiada ustrój arcybiskupstwa większego, na którego czele stoi arcybiskup Thiruvananthapuram.

  W liturgii obrządku antiocheńskiego używa się języka syriackiego i malajalam. Liczbę wyznawców ocenia się na ponad 400 tys., głównie w południowoindyjskim stanie Kerala na Wybrzeżu Malabarskim.

  Kuwejt, Państwo Kuwejt (Daulat al Kuwajt دولة الكويت) – państwo położone w południowo-zachodniej Azji, na północno-zachodnim wybrzeżu Zatoki Perskiej. Graniczy z Irakiem (242 km) i Arabią Saudyjską (222 km) – łączna długość granic lądowych wynosi 464 km, ponadto 499 km wybrzeża morskiego.Wybrzeże Malabarskie (Malabar) – część południowo-zachodniego wybrzeża Indii nad Morzem Arabskim, od Goa do przylądka Komoryn.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Organizacja
 • 3 Zwierzchnicy Kościoła
 • 4 Linki zewnętrzne
 • 5 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Metropolia Tiruvalla – metropolia Kościoła katolickiego obrządku syromalankarskiego w Indiach obejmująca przede wszystkim północną część stanu Kerala.
  Schizma – formalny rozdział między wyznawcami jednej religii, ideologii lub grupy kultowej nie spowodowany różnicami doktrynalnymi.
  Oman (arab. عُمان Uman), Sułtanat Omanu (arab. سلطنة عُمان Saltanat Uman) – państwo w Azji, leżące na Półwyspie Arabskim, nad Morzem Arabskim i Zatoką Omańską. Graniczy z Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Arabią Saudyjską i Jemenem. Stolica mieści się w mieście Maskat. Oman należy do Ligi Państw Arabskich.
  Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Język malajalam – język drawidyjski, używany w Indiach na Wybrzeżu Malabarskim i Lakszadiwach przez około 30 mln mówiących. Jest językiem urzędowym w stanie Kerala i na terytorium związkowym Lakszadiwów.
  Archieparchia Tiruvalla (łac. Archieparchia Tiruvallensis) – archidiecezja Kościoła katolickiego obrządku syromalankarskiego w Indiach z siedzibą w mieście Tiruvalla w dystrykcie Pathanamthitta w stanie Kerala.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.074 sek.