• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Synteza mowy  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Windows XP (nazwa kodowa Whistler) – wersja systemu operacyjnego Microsoft Windows z rodziny Windows NT (oparty na jądrze NT) firmy Microsoft, wydana oficjalnie 25 października 2001 roku. Koniec wsparcia technicznego dla tego systemu operacyjnego planowany jest na 8 kwietnia 2014.Commodore 64, C64, CBM64 – komputer domowy z lat 80. XX wieku firmy Commodore Business Machines (CBM). C64 był dotychczas najlepiej sprzedającym się komputerem w historii informatyki.

  Synteza mowy – dział przetwarzania mowy polegający na mechanicznej zamianie tekstu zapisanego w postaci znakowej na wypowiedź (mowę) w postaci dźwiękowej. Maszynę lub program komputerowy zamieniający tekst na mowę określa się mianem syntezatora mowy. W zależności od syntezatora, możemy uzyskać bardzo dokładną wymowę także słów nietypowych, literowanie różnych skrótów, odczytywanie liczb w tym również ułamków oraz odczytywanie dat poprzez dekomponowanie liczb. Syntezatory mowy mają wiele zastosowań. Pozwalają na zautomatyzowanie informowania bądź alarmowania użytkownika, są pomocne przy nauce języków obcych oraz tłumaczeniach, mogą także np. odczytywać dokumenty pisane alfabetem Brailla.

  Komputer domowy – mikrokomputer przewidziany do zastosowań domowych (gry komputerowe, multimedia, rozrywka), zazwyczaj o uproszczonej konstrukcji w stosunku do typowego komputera osobistego, ale z dobrymi możliwościami multimedialnymi.Komputer (z ang. computer od łac. computare – liczyć, sumować; dawne nazwy używane w Polsce: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) – maszyna elektroniczna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.

  Spis treści

 • 1 Sprzęt
 • 1.1 Synteza komputerowa
 • 2 Proces syntezy mowy TTS (ang. Text To Speech)
 • 3 Rodzaje syntezy sygnału mowy
 • 4 Ewaluacja syntezy mowy
 • 5 Polskie syntezatory mowy
 • 6 Firmy oraz przykładowe produkty branży syntezy mowy
 • 7 Zobacz też
 • 8 Przypisy
 • 9 Linki zewnętrzne
 • Sprzęt[]

  Można wydzielić dwa rodzaje syntezatorów – programowe (programy komputerowe) i sprzętowe (urządzenia peryferyjne). Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych wersji oprogramowania komputerowego, które z dnia na dzień jest doskonalsze – obecnie najpopularniejsze w użyciu są tzw. screenreadery czytające tekst z ekranu. Jednak w użyciu powszechnym znajdują się również urządzenia peryferyjne komputerów (np. syntezator SMP-4), jak i urządzenia samodzielne, np. mówiące skanery (np. Poet compact), czytające drukowany tekst bezpośrednio z kartki, czy mówiące notesy (np. typowo polski Kajetek 2000) jako przenośne urządzenia pozwalające odsłuchiwać dokumenty tekstowe w podróży.

  Windows 3.x – interfejs graficzny użytkownika, autorstwa firmy Microsoft, działający w środowisku systemu operacyjnego MS-DOS, opracowany w latach 1990-1994 dla komputerów osobistych standardu IBM PC. Zyskał dużą popularność, jest poprzednikiem znanego systemu Windows 95.Windows 2000 – 32-bitowy, wielozadaniowy z wywłaszczaniem, wielowątkowy system operacyjny z serii NT. Jest to kolejny system operacyjny należący do rodziny Windows NT. Został wydany 17 lutego 2000 roku. Jego następcami są Windows XP, wydany w październiku 2001 roku, oraz Windows Server 2003, wydany w kwietniu 2003 roku. Windows 2000 jest klasyfikowany jako system operacyjny o jądrze hybrydowym.

  Synteza komputerowa[]

  Aby wygenerować dźwięk, używa się standardowego mechanizmu wbudowanego w systemy Windows (Windows 3.x, 95, 98, Me, 2000, XP) – Multimedia Control Interface (MCI) lub w systemy Linux – rsynth. Dzięki temu mechanizmowi każdy, nawet najprostszy syntezator mowy, może dobrze i bez konfliktów funkcjonować na wszystkich komputerach wyposażonych w prawidłowo zainstalowaną kartę dźwiękową.

  Nokia – fińskie przedsiębiorstwo elektroniczne zajmujące się obecnie produkcją urządzeń dla telekomunikacji, powszechnie znane z produkcji telefonów komórkowych.ZX Spectrum – jeden z pierwszych małych komputerów domowych wyprodukowanych przez angielską firmę Sinclair Research Ltd. w roku 1982, następca ZX-81. Początkowo model miał nazywać się ZX-82.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Maszyna – w najogólniejszym znaczeniu cybernetycznym – wszelki układ względnie odosobniony, w jakim zachodzi przekształcanie (transformacja) zasilenia lub informacji. Określenie to obejmuje zarówno układy fizyczne naturalne (w tym organizmy żywe), jak i urządzenia techniczne oraz pewne obiekty abstrakcyjne.
  Program komputerowy (ang. computer program) - sekwencja symboli opisująca obliczenia zgodnie z pewnymi regułami zwanymi językiem programowania. Program jest zazwyczaj wykonywany przez komputer (np. wyświetlenie strony internetowej), czasami bezpośrednio – jeśli wyrażony jest w języku zrozumiałym dla danej maszyny lub pośrednio – gdy jest interpretowany przez inny program (interpreter). Program może być ciągiem instrukcji opisujących modyfikacje stanu maszyny ale może również opisywać obliczenia w inny sposób (np. rachunek lambda).
  Dźwięk – wrażenie słuchowe, spowodowane falą akustyczną rozchodzącą się w ośrodku sprężystym (ciele stałym, cieczy, gazie). Częstotliwości fal, które są słyszalne dla człowieka, zawarte są w paśmie między wartościami granicznymi od ok. 16 Hz do ok. 20 kHz.
  Mowa – używanie języka w procesie porozumiewania się, czyli konkretne akty użycia systemu językowego (złożonego ze znaków i reguł).
  wpkontakt (dawniej WPKontakt) to multimedialny komunikator dla systemu Windows umożliwiający rozmowy głosowe i video, wysyłanie SMS-ów, e-maili plików, a także rozmowy konferencyjne i czaty oraz wysyłanie wiadomości głosowych, jak i od niedawna łączenie z telefonami stacjonarnymi, komórkowymi. Program jest klientem światowej sieci Jabber, a wraz z nim opcjonalnie dostarczane jest jabberowe konto w domenie jabber.wp.pl. Potrafi porozumiewać się z również z innymi komunikatorami: Gadu-Gadu i ICQ. Od wersji 2.5.0 możliwie jest użycie ponad 1000 kolorowych i animowanych emotikonów podczas rozmowy. Transmisja może być szyfrowana protokołem SSL. Program już w wersjach z roku 2001 oferował innowacyjne rozwiązanie - syntezy mowy tekstu wiadomości dzięki użyciu wtyczek Systemu Syntezy Mowy WP.
  Językoznawstwo (lingwistyka) – dział nauk humanistycznych badających istotę, budowę i rozwój języka. Specjalista w zakresie językoznawstwa to językoznawca lub lingwista. Wyróżnia się lingwistykę teoretyczną i stosowaną.
  Spik – porzucony komunikator internetowy Wirtualnej Polski, następca wpkontaktu. Głównym sponsorem prac nad rozwojem programu była Telekomunikacja Polska S.A.. Program Spik przestał być rozwijany 24 kwietnia 2009 r.. Pomimo to w następnym roku nadal zaliczany był do najpopularniejszych komunikatorów w kraju posiadając niemal trzykrotnie więcej użytkowników niż konkurencyjny Tlen, dlatego też programiści Wirtualnej Polski nadal utrzymywali funkcjonalność programu udostępniając odpowiednie poprawki, a ostatnia wersja programu wydana została w dniu 31 lipca 2012r. W dniu 24 maja 2013 r. użytkownicy programu, poprzez komunikat nadany przez operatora systemu oraz nadany na oficjalnej stronie, otrzymali informację o zaprzestaniu rozwoju oraz wsparcia Spika. Komunikator wraz z serwerem zostały wyłączone 24 czerwca 2013 r.. Rolę komunikatora Wirtualnej Polski przejęło od tego czasu Gadu-Gadu, z którym portal nawiązał współpracę.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.