• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Synewyr

  Przeczytaj także...
  Zakarpacie lub Ukraina Zakarpacka (także Podkarpacie, Ruś Zakarpacka lub Podkarpacka; ukr. Закарпаття, węg. Kárpátalja, rum. Transcarpatia, cz. i słow. Podkarpatská Rus) – region historyczny na obszarze dzisiejszej zachodniej części państwa Ukraina, na pograniczu Polski, Słowacji, Węgier i Rumunii. O jego odrębności decyduje przede wszystkim fakt, że jest to jedyny region na południe od Karpat zamieszkany przez ludność wschodniosłowiańską.Jezioro – naturalny śródlądowy zbiornik wodny, którego występowanie uwarunkowane jest istnieniem zagłębienia (misy jeziornej), w którym mogą gromadzić się wody powierzchniowe, oraz zasilaniem przewyższającym straty wody wskutek parowania lub odpływu. Większość jezior występuje na obszarach zajmowanych niegdyś przez lodowiec. Woda z topniejącego lodowca wypełniała doliny i tworzyła jeziora. Powstanie mis jeziornych wiąże się przede wszystkim z procesami geologicznymi. Zasilanie należy natomiast przede wszystkim od warunków klimatycznych. Jezioro różni się od stawu występowaniem strefy afotycznej – światło nie dociera do dna uniemożliwiając tam rozwój roślinności.
  Karpaty Wschodnie (52) - odcinek Łuku Karpat między Przełęczą Łupkowską na północnym zachodzie a przełęcz Predeal na południu.

  Synewyr, Синевир - największe jezioro Karpat ukraińskich, położone na Zakarpaciu, na wysokości 989 m n.p.m.

  Obwód zakarpacki (ukr. Закарпатська область) – jeden z 24 obwodów Ukrainy. Leży w zachodniej części Ukrainy, na obszarze historycznego Zakarpacia. Graniczy z Polską, Słowacją, Węgrami i Rumunią. Ludność obwodu wynosi 1 258 264 mieszkańców (2001), powierzchnia – 12 777 km². Stolicą obwodu jest Użhorod. Obwód został utworzony 22 stycznia 1946 roku.Jezioro osuwiskowe – rodzaj jeziora zaporowego powstające w wyniku zatamowania doliny rzecznej w wyniku ruchów masowych (osuwisko, obryw, lawina, jęzor lawy).

  Jezioro ma pochodzenie osuwiskowe, zasilane jest przez 3 strumienie Znajduje się na terenie parku narodowego "Synewyr", na terenie rejonu miżhirskiego obwodu zakarpackiego. Powierzchnia jeziora wynosi 4-5 ha, średnia głębokość waha się w zależności od pory roku, i wynosi 8-10 m, a maksymalna - do 22 m.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona Parku Narodowego "Synewyr". (ukr.)
 • Іван Попович та Rock-H, video clip na Synewyru. (ukr.) [dostęp 2016-12-09].
 • Reklama

  Czas generowania strony: 1.083 sek.