• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Synchronizacja absolutna

  Przeczytaj także...
  Synchronizacja standardowa – wprowadzona przez Einsteina synchronizacja zegarów w szczególnej teorii względności. Ze względu na pamięć twórców szczególnej teorii względności nazywana także synchronizacją Einsteina-Poincaré. Oparta na założeniu o stałej prędkości światła w każdym z kierunków.Układ preferowany – w fizyce teoretycznej wyróżniony układ odniesienia, względem którego prawa fizyczne przyjmują szczególną i najprostszą postać.
  Synchronizacja zegarów stanowi fundamentalny punkt szczególnej teorii względności. Każdy punkt w czasoprzestrzeni jest teoretycznie wyposażony w wirtualny zegar i pozostaje tylko zsynchronizować je, aby otrzymać informację o kolejności zdarzeń. W tym celu wysyłamy sygnał świetlny do punktu zaopatrzonego w zegar i czekamy na jego natychmiastową odpowiedź również w postaci impulsu świetlnego. W momencie jego powrotu znamy opóźnienie zegara, który synchronizowaliśmy co wystarcza nam do określenia pojęcia następstwa i jednoczesności zdarzeń. Należy podkreślić, że synchronizujemy zegary tylko w obrębie tego samego układu inercjalnego.

  Synchronizacja absolutnasynchronizacja zegarów obecna w sformułowaniu zasad teorii względności odmienna od synchronizacji Einsteina-Poincarégo.

  Opiera się ona na dopuszczeniu możliwości, że światło może podróżować z punktu A do punktu B z inną prędkością niż z punktu B do punktu A. W synchronizacji Einsteina-Poincarégo zwanej także synchronizacją standardową, przyjmujemy milczące założenie, że te prędkości są równe.

  W rzeczywistości możemy jedynie obserwować prędkość na drodze zamkniętej, gdzie .

  Albert Einstein zauważył ten problem w swojej słynnej pracy "On the Electrodynamics of Moving Bodies", w której przedstawił konstrukcję Szczególnej Teorii Względności.

  Synchronizacja absolutna umożliwia teoretyczny opis układu preferowanego.

  Linki zewnętrzne[]

 • http://www.fourmilab.ch/etexts/einstein/specrel/www/ Albert Einstein "On the Electrodynamics of Moving Bodies"
 • http://metaresearch.org/cosmology/gravity/LR.asp "Is faster-than-light propagation allowed by the laws of physics?"
 • http://arxiv.org/abs/gr-qc/0409105 "Synchronization Gauges and the Principles of Special Relativity" Guido Rizzi, Matteo Luca Ruggiero, Alessio Serafini
 • http://xxx.lanl.gov/abs/0910.5324 "Quantum Preferred Frame: Does It Really Exist?" J. Rembielinski, K. A. Smolinski
 • http://www.springerlink.com/content/l025r6061l551x07/ "Lorentz Covariant Canonical Formalism for Free Massive, Massless and Tachyonic Particles" P. Caban, M. Foryś and J. Rembieliński
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.