• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Synaj Południowy  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy port lotniczy Święta Katarzyna – lotnisko Egiptu, znajduje się w pobliżu miejscowości Święta Katarzyna, w pobliżu Góry Synaj.Ras Sudr, Ras Sidr albo Sidr, także: Ras as-Sudr, Ras as-Sidr (arab. رأس سدر) - miejscowość (na przylądku o tej samej nazwie) w Egipcie w zachodniej części Półwyspu Synaj, nad Morzem Czerwonym w Zatoce Sueskiej (Riwiera Morza Czerwonego) w muhafazie Synaj Południowy.
  Lokalizacja prowincji Południowy Synaj (Janub Sina) w Egipcie
  Flaga muhafazy
  Półwysep Synaj widziany z kosmosu
  Sarabit al-Chadim stare wyrobisko turkusu
  Góra Synaj utożsamiana z górą gdzie Bóg Jahwe przekazał Mojżeszowi Dekalog
  Zamek krzyżowców z 1115 roku na Wyspie Faraona
  Jedna z plaż w Szarm el-Szejk
  Blue Hole k. Dahab – morska studnia o głębokości 102 m i średnicy 60 m
  Kompleks w Taba Heights na południe od Taby
  Wejście do Kolorowego Kanionu
  Beduini na Synaju
  Pustkowie Sin
  Egipsko-izraelskie Przejście graniczne Taba
  Wąż na skalistym pustkowiu Synaju
  Barakuda w Morzu Czerwonym

  Synaj Południowy (Dżanub Sina, arab. جنوب سيناء , ang. Janub Sina') – prowincja gubernatorska (muhafaza) w Egipcie. Obejmuje południową część Półwyspu Synaj. Stolicą administracyjną jest At-Tur, natomiast największym miastem jest kurort Szarm el-Szejk. Powierzchnia: 33 140 km². Ludność: 149 335. Muhafaza Synaj Południowy składa się z 5 okręgów, 8 miast (At-Tur, Szarm el-Szejk, Abu Zanima, Abu Rudejs, Nuwajba, Dahab, Święta Katarzyna i Ras Sudr) 8 miejscowości i 81 innych osad i wsi.

  Synaj (arab. شبه جزيرة سيناء Shibh Jazīrat Sīnā, hebr. סיני Sinai) – półwysep w kształcie trójkąta, otoczony Morzem Śródziemnym od północy, Zatoką Sueską i kanałem Sueskim od zachodu, Morzem Czerwonym od południa i Zatoką Akaba od wschodu. Półwysep Synaj leży w Azji Zachodniej i jest częścią Egiptu, którego większa część leży w Afryce Północnej. Administracyjnie podzielony jest na dwie prowincje gubernatorskie (muhafazy): Synaj Północny i Synaj Południowy.Dekalog (stgr. δεκάλογος dekalogos, dziesięć słów) inaczej Dziesięć przykazań (w tradycji żydowskiej Dziesięć Oświadczeń עשרת הדיברות, Aseret ha-Dibrot) – zbiór podstawowych nakazów moralnych obowiązujących pierwotnie wyznawców judaizmu, a następnie przejęty przez chrześcijan, dla których spełnia się on w Jezusie Chrystusie (Por. Mt 5,17-19) poprzez tajemnicę paschalną.

  Spis treści

 • 1 Gospodarka
 • 2 Turystyka
 • 3 Transport
 • 3.1 Porty lotnicze
 • 3.2 Przejścia graniczne
 • 4 Przyroda
 • 5 Beduini
 • 6 Bibliografia
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Gospodarka[]

  Główną gałęzią gospodarki muhafazy jest turystyka. W mniejszym stopniu wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego w zachodniej części muhafazy, nad Zatoką Sueską.

  Nuwajbi (arab. نويبع, ang. Nuweiba) („bąbelkowe źródła”) – miasteczko we wschodniej części muhafazy Synaj Południowy w Egipcie. Ten nadmorski kurort zlokalizowany jest na wybrzeżu Morza Czerwonego nad Zatoką Akaba (Riwiera Morza Czerwonego).At-Tur (albo Al Tur lub El Tur, arab. الطور) znane też jako Tur Sinai, początkowo znane jako Raithu – stolica administracyjna Synaju Południowego (Dżanub Sina) w Egipcie, zlokalizowana na Półwyspie Synaj nad Morzem Czerwonym (Riwiera Morza Czerwonego) w Zatoce At-Tur.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Szarm el-Szejk (ar: شرم الشيخ = Szarm asz-Szajch, co znaczy Zatoka Starca lub błędnie Zatoka Szejka; ang. Sharm el-Sheikh) – miasto i kurort w Egipcie, w południowej części półwyspu Synaj (muhafaza Synaj Południowy), leżące nad brzegiem Morza Czerwonego (Riwiera Morza Czerwonego) w tzw. Złotej Zatoce Riwiery Morza Czerwonego (nazywana w czasie okupacji izraelskiej Zatoką Salomona), składającej się z wielu mniejszych zatok, w odległości 80 kilometrów na południe od góry Synaj. Miasto jest usytuowane pomiędzy rezerwatami przyrody i parkiem narodowym Ras Muhammad. Liczba ludności wynosi około 35 tys. stałych mieszkańców (2008).
  Uzdrowisko – miejscowość dysponująca naturalnymi czynnikami leczniczymi, do których zalicza się wody mineralne oraz właściwości klimatyczne. Warunkiem powstania miejscowości uzdrowiskowej jest występowanie walorów przyrodniczych. Wody mineralne służą do kąpieli leczniczych i do kuracji pitnej, a właściwości klimatyczne stosowane są w klimatoterapii.
  Klasztor Świętej Katarzyny – najstarszy z istniejących dzisiaj klasztorów chrześcijańskich. Znajduje się w wąskiej dolinie Wadi al-Dajr u stóp Góry Świętej Katarzyny i góry Synaj, na półwyspie Synaj, w miejscowości Święta Katarzyna w Egipcie w muhafazie Południowy Synaj, w Parku Narodowym Święta Katarzyna, na wysokości 1570 m n.p.m. Umieszczony wraz z okolicą na liscie światowego dziedzictwa UNESCO.
  Mojżesz, łac. Moyses, hebr. מֹשֶׁה Mosze, arab. موسى, Musa, cs. Prorok Bogowidiec Moisiej – postać biblijna, przywódca Izraelitów w okresie ich wyjścia z Egiptu i wędrówki do Ziemi Obiecanej, święty prorok. Żył prawdopodobnie w XIII wieku p.n.e. (według Biblii 120 lat). Syn Amrama i Jokebed, brat Aarona i Miriam.
  Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.
  Abu Zanima (arab. أبو زنيمة , Abū Zanīma) – miasteczko w Egipcie w południowej części Półwyspu Synaj w muhafazie Synaj Południowy, nad Zatoką Sueską nad Morzem Czerwonym. Ośrodek wydobycia ropy naftowej (złoża Abu Rudajs, Wadi Fajran), eksplotacja rud manganu, żelaza, port wywozu manganu, ropociąg z pól naftowych. Port morski. W okolicach miasta Sarabit al Chadim, w okręgu Mafkat.
  Synaj (arab. جبل موسى = Dżabal Musa, hebr. הר סיני ), Góra Mojżesza – góra w Egipcie, w południowej części Półwyspu Synaj, w muhafazie Południowy Synaj (Protektorat Święta Katarzyna). Wysokość 2285 m n.p.m. Jest to poszarpany nagi masyw górski z szaroczerwonego granitu. W 2002 obszar ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.07 sek.