• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Synagogi Poznania

  Przeczytaj także...
  Synagoga Stowarzyszenia Dobroczynności w Poznaniu - nieistniejąca synagoga w Poznaniu znajdująca się przy ulicy Dominikańskiej 7.Synagoga Tempel w Poznaniu, zwana również Synagogą Stowarzyszenia Braci Gminy - nieistniejąca obecnie synagoga znajdująca się w Poznaniu przy ulicy Szewskiej, na rogu ulicy Dominikańskiej.
  Najstarsza Synagoga w Poznaniu - nieistniejąca synagoga znajdująca się w Poznaniu przy skrzyżowaniu ulic Szewskiej i Dominikańskiej.
  Nowa Synagoga przy ul. Stawnej (niegdyś pływalnia miejska; widoczny napis nad wejściem)
  Siedziba gminy żydowskiej z czynnym domem modlitwy

  W Poznaniu przed II wojną światową funkcjonowało kilkanaście synagog i domów modlitwy, z czego dzisiaj żadna przetrwała przedwojenna synagoga nie pełni funkcji sakralnych. Obecnie działa tylko jeden, otwarty 8 stycznia 2009 roku dom modlitwy, znajdujący się w siedzibie Filii ZGWŻ w Poznaniu.

  Sacrum (łac.) – sfera świętości, przeciwieństwo profanum – sfery świeckiej. Wokół niej koncentrują się wierzenia i obrzędy, praktyki religijne. Właściwość (stała bądź ulotna), która przysługuje niektórym przedmiotom (narzędzia kultu religijnego – naczynia, święte księgi, szaty), istotom (król, kapłan), przestrzeniom (świątynia, wzniesienie), okresom (niedziela, czas postu, Wielkanoc itp.). Siedzibą sacrum może stać się wszystko, nawet zwykłe przedmioty; miejsca czy osoby mogą otrzymać tę właściwość, lub ją utracić.Synagoga Nehemiasza w Poznaniu, zwana również Szkołą Nehemiasza - nieistniejąca synagoga znajdująca się w Poznaniu przy ulicy Żydowskiej.

  Czynne synagogi

 • Synagoga w Poznaniu
 • Synagogi istniejące lecz nieczynne

 • Nowa Synagoga w Poznaniu – obecnie trwają prace nad jej zagospodarowaniem; m.in. usunięto szyld po pływalni znad wejścia głównego
 • Synagoga przy ulicy Żydowskiej 15/18
 • Synagogi nieistniejące

 • Najstarsza Synagoga w Poznaniu
 • Stara Synagoga w Poznaniu
 • Nowa Synagoga w Poznaniu
 • Synagoga Nehemiasza w Poznaniu
 • Synagoga Tempel w Poznaniu
 • Synagoga Stowarzyszenia Dobroczynności w Poznaniu
 • Synagoga w Szpitalu Żydowskim w Poznaniu
 • Przypisy

  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Synagoga, bożnica, bóżnica (z stgr. συναγωγή synagoge - zgromadzenie, miejsce zebrań) – żydowski dom modlitwy. W judaizmie miejsce modlitw i zgromadzeń religijnych, również miejsce zebrań społecznych gminy żydowskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Synagoga w Szpitalu Żydowskim w Poznaniu - synagoga znajdująca się w Poznaniu w zespole budynków Szpitala Żydowskiego fundacji im. A. i H. Rohrów, przy ulicy Henryka Wieniawskiego 4-5.
  Filia Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP (ZGWŻ) w Poznaniu – gmina żydowska z siedzibą w Poznaniu. Swoim zasięgiem obejmuje teren byłego województwa poznańskiego.
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Nowa Synagoga w Poznaniu – synagoga znajdująca się w Poznaniu na rogu ulic Wronieckiej 17 i Stawnej, przy Skwerze Rabina Akiwy Egera. Jest obecnie jedyną zachowaną wolno stojącą synagogą Poznania. W czasie okupacji została przebudowana w roku 1941 na krytą pływalnię dla żołnierzy Wehrmachtu, w czasie przebudowy budynek został zdewastowany i zniekształcony.
  Głos Wielkopolski (pełny tytuł Polska Głos Wielkopolski) - dziennik społeczno-polityczny wydawany od 16 lutego 1945 w Poznaniu, najstarszy dziennik ukazujący się w województwie wielkopolskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.