• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Synagoga im. Chaskela Bessera w Katowicach

  Przeczytaj także...
  Ulica Młyńska w Katowicach (do 1922 i w latach 1939−1945 Mühlstraße) − jedna z najstarszych ulic w katowickiej dzielnicy Śródmieście. Rozpoczyna swój bieg od Rynku. Następnie krzyżuje się z ulicą Wawelską. Kończy swój bieg przy skrzyżowaniu z ulicą Dworcową obok placu Wilhelma Szewczyka i dworca kolejowego. Nazwa ulicy pochodzi od młynów, które zostały wybudowane nad rzeką Rawą w wiekach XVIII i XIX. Wznoszono przy niej także magazyny zbożowe (niem. Dampfmühl).Synagoga, bożnica, bóżnica (z stgr. συναγωγή synagoge - zgromadzenie, miejsce zebrań) – żydowski dom modlitwy. W judaizmie miejsce modlitw i zgromadzeń religijnych, również miejsce zebrań społecznych gminy żydowskiej.
  Ulica 3 Maja w Katowicach − jedna z najważniejszych i najbardziej reprezentacyjnych ulic w katowickim Śródmieściu. Według Cushman & Wakefield jest również piątą najdroższą ulicą w Polsce (dane z 2010 i 2011).

  Synagoga im. Chaskiela Bessera w Katowicach, także zwana Małą − gminny dom modlitwy znajdujący się w Katowicach, przy ulicy 3 Maja 16.

  Szabat, szabas, sabat, sobota (hebr. שַׁבָּת, odpoczynek) – w judaizmie i tradycji chrześcijańskiej ostatni (siódmy) dzień każdego tygodnia (czyli sobota).Chaskel Oswald Besser, pierwotnie Chaskiel Koszycki (ur. 12 lutego 1923 w Katowicach, zm. 9 lutego 2010 w Nowym Jorku) – polsko-amerykański rabin, po 1989 lider odbudowy życia żydowskiego w Polsce, jeden z najbardziej prominentnych przedstawicieli radomszczańskiej dynastii chasydzkiej.

  Dom modlitwy został założony w siedzibie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach w marcu 2010. Została przeniesiona z dawnego lokalu mieszczącego się przy ulicy Młyńskiej 13. 1 września 2010 nastąpiła uroczystość nadania sali modlitwy imienia rabina Chaskela Bessera (1923–2010). Nabożeństwa odbywają się regularnie we wszystkie szabaty oraz święta.

  Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach – gmina żydowska z siedzibą w Katowicach, będąca członkiem Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Swoim zasięgiem obejmuje część województwa śląskiego oraz świętokrzyskiego.Katowice (niem. Kattowitz, śl. Katowicy, czes. Katovice) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa śląskiego, dawniej województwa katowickiego, główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Z liczbą 307 233 mieszkańców jest 10. miastem w kraju pod względem liczby ludności i 11. pod względem powierzchni, mając prawie 165 km².

  Przypisy

  1. Żydowskie Katowice nadal istnieją (pol.). www.katowice.gazeta.pl. [dostęp 2011-04-19].

  Linki zewnętrzne[]

 • Synagoga im. Chaskela Bessera w Katowicach na portalu Wirtualny Sztetl
 • Nadanie imienia Chaskela Bessera sali modlitwy w Katowicach na portalu Wirtualny Sztetl • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.