Synagoga Wojskowa w Sewastopolu
Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Synagoga Chóralna w Sewastopolu (ros. Главная Хоральная синагога) – żydowska bóżnica działająca do 1933 roku w Sewastopolu.
Synagoga, bożnica, bóżnica (z stgr. συναγωγή synagoge - zgromadzenie, miejsce zebrań) – żydowski dom modlitwy. W judaizmie miejsce modlitw i zgromadzeń religijnych, również miejsce zebrań społecznych gminy żydowskiej.
Synagoga Wojskowa w Sewastopolu (ros. Солдатская синагога) – pierwsza w historii miasta bóżnica znajdująca się na tzw. wzgórzu miejskim (gorodskim chołmie) przy ul. Drozdowa.
Została zbudowana przez żydowskich weteranów walczących w wojnie krymskiej - początkowo nosiła nazwę Domu Modlitewnego Nikołajewskich Żołnierzy (молитвенный дом Николаевских солдат). Dokładna data budowy nie jest znana, w różnych publikacjach podaje się daty: 1865, 1868 i 1873.
3 stycznia 1910 roku nastąpiło uroczyste otwarcie nowego domu modlitwy na jej miejscu, który mimo większej powierzchni niż poprzednia bóżnica mógł pomieścić tylko 200 wiernych.
Sewastopolscy żydzi modlili się tu do wybuchu wojny radziecko-niemieckiej, w wyniki której budynek został zniszczony.