• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Symplicjusz

  Przeczytaj także...
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.Symplicjusz (łac. Simplicius; ur. w Tivoli, zm. 10 marca 483) – papież w okresie od 3 marca 468 roku do 10 marca 483, święty Kościoła katolickiego.
  Filozofia bizantyńska – filozofia Wschodniego Cesarstwa Rzymskiego (Bizantyńskiego). Za jej początek najczęściej uważa się rok 330 (założenie Konstantynopola), 395 (podział Cesarstwa na Wschodnie i Zachodnie) lub 527 (datę wstąpienia na tron cesarza Justyniana I), za koniec - rok 1453.

  Symplicjusz, Symplicy - imię męskie pochodzenia łacińskiego, łac. simplex - "prosty, uczciwy".

  Symplicjusz i Symplicy imieniny obchodzą 2 marca, 10 marca, 10 maja, 15 maja (jako wspomnienie św. Symplicjusza, biskupa i męczennika, zm. 304), 23 czerwca, 24 czerwca (jako wspomnienie św. Symplicjusza, biskupa Autun, zm. 350), 29 lipca, 16 sierpnia, 26 sierpnia, 8 listopada, 20 listopada i 18 grudnia.

  Według tradycji pierwszym biskupem Mediolanu był ok. 55 Święty Barnaba, współcześnie jednak odrzuca się to podanieImię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.

  Osoby noszące to imię:

 • św. Symplicjusz - papież (468-483)
 • Symplicjusz z Cylicji - filozof bizantyńki (ur. ok. 490, zm. 560)
 • Żeński odpowiednik: Symplicja

  Zapoznaj się również z:

 • św. Symplicjan - arcybiskup Mediolanu • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Symplicjan z Mediolanu, właśc. Symplicjan Soresini, wł. Simpliciano Soresini (ur. ok. 320, zm. ok. 401 w Mediolanie) – arcybiskup Mediolanu, uznawany przez Kościół katolicki za świętego, nazywany kapitanem świętych.
  Symplicja - imię żeńskie pochodzenia łacińskiego, od łac. simplex - "prosty, uczciwy". Patronką tego imienia jest św. Symplicja z Nicei.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.