• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Symphony X  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  The Battle – heavymetalowy album dwóch metalowych wokalistów: byłego członka Masterplan Jorna Lande i wokalisty Symphony X Russella Allena. Muzyka została skomponowana przez Magnusa Karlssona z zespołu Starbreaker. Płyta została wydana oficjalnie pod nazwą "Allen/Lande".Epika – jeden z trzech rodzajów literackich (obok liryki i dramatu). Ukształtowała się z ustnych sag, podań, legend i mitów o przeszłości.

  Symphony Xamerykańska grupa muzyczna założona przez gitarzystę Michaela Romeo wykonująca muzykę zaliczaną do metalu progresywnego. Debiutowała w 1994 albumem Symphony X. Zespół mocno inspirujący się mitologią antyczną.

  Historia grupy[ | edytuj kod]

  1994–1995: Pierwsze dwa albumy[ | edytuj kod]

  Na początku roku 1994 Michael Romeo (ex-Phantom's Opera, ex-Gemini) nagrał własne demo zatytułowane The Dark Chapter, na którym grał z klawiszowcem Michaelem Pinella. Dzieło to przyciągnęło sporą uwagę. Wtedy to Michael Romeo postanowił wraz z basistą Thomasem Millerem, perkusistą Jasonem Rullo, wokalistą Rodem Tyleremi klawiszowcem Michaelem Pinnella założyć zespół. Ich pierwszy album Symphony X został nagrany w tym samym roku i wydany w Japonii przez dziś nieistniejącą wytwórnię Zero Corporation Label. Album został dobrze przyjęty zarówno w Japonii, jak i w Europie. Drugi album The Damnation Game pojawił się w sklepach 6 miesięcy później. Na tej płycie pojawił się już nowy wokalista Russell Allen, który wpłynął na styl grupy podkreślając klasyczną stronę Symphony X.

  Jason Rullo (ur. 17 lipca 1972 w Hackensack w stanie New Jersey) - amerykański perkusista. Jest on członkiem progresywnometalowego zespołu Symphony X z którym nagrał wszystkie płyty. W 2003 roku nagrał z amerykańską supergrupą Redemption składającą się z członków Prymary i Fates Warning płytę Redemption. Udziela lekcji gry na perkusji w Big Beat Studios w New Jersey.Anthrax (ang. i łac.: dosł. wąglik) – amerykański zespół założony w Nowym Jorku w 1981 roku. Zaliczany obok zespołów Metallica, Slayer i Megadeth do wielkiej czwórki thrash metalu.

  1997: The Divine Wings of Tragedy[ | edytuj kod]

  The Divine Wings of Tragedy był albumem który dał grupie rozgłos w środowisku muzyki metalowej. Na albumie znalazł się 20-minutowy epicki utwór tytułowy i inne, które stały się wizytówką zespołu jak na przykład: "The Accolade" - w pierwszej wersji (druga wersja utworu znalazła się na albumie The Odyssey). Jest to 9-minutowa metalowa ballada. Jednak nagrywanie albumu zajęło sporo czasu (od 1996-1997). Album zyskał sobie pozytywne opinie wśród fanów i prasy specjalistycznej co wpłynęło na wzrost popularności grupy w Europie i Japonii.

  Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów studyjnych i EP w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w magazynie muzycznym Billboard i zazwycznaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują.DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.

  1998: Twilight in Olympus[ | edytuj kod]

  Pod koniec 1997 roku perkusista Jason Rullo był zmuszony tymczasowo opuścić zespół z powodu kłopotów osobistych. Jego miejsce zajął Thomas Walling. to z nim zespół nagrał album Twilight in Olympus wydany na początku 1998 roku. W tym roku można było również zobaczyć pierwsze koncerty na których gromadzili się fani z całego świata. Ich pierwszy oficjalny koncert miał miejsce w 1998 w Japonii. Była to część pierwszego światowego tournée grupy. W tym samym roku basista Thomas Miller został zastąpiony przez Michaela Leponda.

  Revenge – dwudziesty piąty z kolei album amerykańskiej grupy rockowej Kiss. Został wydany w maju 1992 roku. Jest dedykowany pamięci byłego perkusisty zespołu Erica Carra. Pierwszy album udziałem perkusisty Erica Singera.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Pod koniec roku w sprzedaży ukazała się składanka zatytułowana Prelude to the Millennium. Obok utworów znanych już z poprzednich płyt studyjnych zespołu, pojawiła się wersja utworu "Masquerade" z pierwszego albumu. Jednak w tym utworze zamiast Roda Tylera zaśpiewał Russell Allen

  2000: V: The New Mythology Suite[ | edytuj kod]

  Jason Rullo powrócił do zespołu aby nagrać piąty album zatytułowany V: The New Mythology Suite. Był to pierwszy album grupy wydany przez znaną wytwórnię płyt progresywnych InsideOut Music. Za razem był to pierwszy album koncepcyjny. Opowiada on o micie o Atlantydzie. Album zawiera znane kompozycje zespołu takie jak: "Communion and the Oracle", "Egypt" oraz suita "Rediscovery" oraz wiele wstawek symfonicznych.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Dream Theater – amerykańska grupa muzyczna wykonująca metal progresywny, założona w roku 1985 przez Johna Petrucciego (gitara), Johna Myunga (gitara basowa) i Mike’a Portnoya (perkusja). Po dołączeniu Kevina Moore’a (instrumenty klawiszowe) zespół obrał nazwę Majesty, którą zmienił na Dream Theater dopiero w roku 1987. Muzyka tej grupy to fuzja popularnych wówczas hard rocka i heavy metalu z jednej strony oraz rocka progresywnego z drugiej. Inspiracją dla Dream Theater była twórczość takich zespołów jak Kansas, Rush, Queensrÿche, Yes, Iron Maiden. Muzyka Dream Theater cechuje się ciężkim heavymetalowym brzmieniem, skomplikowaną formą typową dla rocka progresywnego (zmieniające się w czasie schematy rytmiczne i harmoniczne) oraz wykonawczą wirtuozerią. Zespół jest uważany za jeden z najważniejszych w historii metalu progresywnego. Do września 2010 roku działał w składzie James LaBrie, John Myung, John Petrucci, Mike Portnoy, Jordan Rudess.

  W 2001 roku zespół wydał swoją pierwszą płytę koncertową Live on the Edge of Forever. Znajduje się na niej zapis z koncertu w Paryżu który otwierał Europejską trasę koncertową zespołu.

  2002: The Odyssey[ | edytuj kod]

  W 2002 roku zespół wydał płytę The Odyssey. Znalazł się na nim tytułowy 24-minutowy utwór którego tekst opowiada o wydarzeniach zawartych w Odysei Homera.

  W 2004 klawiszowiec Symphony X Michael Pinnella wydał album solowy Enter by the Twelfth Gate. Wokalista Russell Allen wydał album solowy Atomic Soul w lecie 2005. Na tym albumie Allen zaprezentował zupełnie inną muzykę niż Symphony X. Była to typowa hardrockowa płyta. W tym samym roku Allen nagrał płytę The Battle wraz z byłym wokalistą zespołu Masterplan Jørnem Lande pod szyldem Allen/Lande. Duet wydał kolejną płytę Revenge 11 maja 2007 roku. W 2005 roku Symphony X brało udział w serii koncertów pod nazwą Gigantour wraz z Megadeth, Dream Theater i Anthrax. Dwa utwory Symphony X zagrane na Gigantour znalazły się na oficjalnym DVD i CD wydanym w październiku 2006.

  Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Live on the Edge of Forever – pierwszy album koncertowy grupy Symphony X. Został nagrany podczas europejskiej trasy koncertowej w latach 2000-200. Album rozpoczynał się jak ich poprzednie dzieło V: The New Mythology Suite lecz ku zdziwieniu fanów utwór: "Death of Balance" który normalnie przechodził w "Lacrymosa", podczas koncertu przechodził w "Candlelight Fantasia" z albumu The Divine Wings of Tragedy. Po tym utworze grupa zagrała kilka utworów znanych z poprzednich płyt jak na przykład neoklasyczny "Smoke and Mirrors" i epicki "The Divine Wings of Tragedy" w całości. Na albumie nie znalazły się utwory z pierwszych dwóch albumów grupy.

  2007: Paradise Lost[ | edytuj kod]

  Russell Allen podczas koncertu w San Juan 27 maja 2007

  Najnowsze dzieło zespołu nosi nazwę Paradise Lost i jest inspirowana poematem epickim Johna Miltona pod tym samym tytułem (Raj utracony). Światowa premiera albumu miała miejsce 26 czerwca 2007. Jest to album koncepcyjny. Płyta jest bardziej mroczna i cięższa niż poprzednie, lecz styl wokalu nie zmienił się zbytnio. Po raz pierwszy w historii zespołu do albumu dodano dodatkową płytę DVD na której przedstawiono historię zespołu. Wydanie z płytą jest dodatkowe. W związku z wydaniem płyty zespół wyruszył na trasę koncertową. Poza samodzielnymi występami, Symphony X będzie występowało w roli supportu przed Dream Theater. Podczas tej trasy Symphony X po raz pierwszy zagra w Polsce (2 października 2007).

  Masterplan - niemiecka grupa muzyczna wykonująca melodyjny power metal. Powstała w 2001 w Hamburgu z inicjatywy gitarzysty Rolanda Grapowa i perkusisty Uli Kuscha po tym jak jesienią 2001 muzycy postanowili opuścić grupę muzyczną Helloween i stworzyć własny zespół.Atomic Soul to pierwszy solowy album wokalisty Symphony X Russella Allena. Został wydany 26 kwietnia 2005 roku. Album pod względem stylu muzycznego znacząco odbiega od stylu prezentowanego przez Allena w Symphony X

  Paradise Lost doszło do 123 miejsca na liście "Billboard Top 200 album chart" w USA sprzedając się w 6,300 kopiach w pierwszym tygodniu sprzedaży.

  "Serpent's Kiss" był pierwszym utworem zespołu, do którego nakręcony został teledysk. Klip został udostępniony 28 lipca 2007 roku. 11 stycznia 2008 roku ukazał się kolejny klip promujący tym razem utwór "Set the World on Fire". Symphony X koncertowali w Południowej i Północnej Ameryce od października do listopada 2008 roku, a Azję odwiedzili w lutym roku 2009.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Atlantyda (gr. Ἀτλαντὶς νῆσος Atlantìs nēsos) – mityczna kraina, która miała być miejscem istnienia rozwiniętej cywilizacji zniszczonej przez serię trzęsień ziemi i zatopionej przez wody morskie.

  2011: Iconoclast[ | edytuj kod]

  1 marca 2010 roku na oficjalnej stronie internetowej Symphony X pojawiła się informacja, że duża część nowego albumu została już nagrana, a Romeo i Allen pracują nad słowami utworów. Tytuł albumu i tematykę teksów ujawniono 29 stycznia 2011 roku podczas wywiadu przeprowadzonego przez DJ JC Green z Metal Messiah Radio z Russellem Allenem: następca Paradise Lost został nazwany Iconoclast, a koncept liryczny ma opisywać "maszyny, przejmujące kontrolę nad wszystkim i całą tę technologię, która doprowadza społeczeństwo do upadku.".

  Raj utracony (ang. Paradise Lost) – poemat epicki w 12 księgach autorstwa angielskiego poety i pisarza Johna Miltona, wydany po raz pierwszy w 1667 roku, a następnie w rozszerzonej wersji w roku 1674.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  25 stycznia 2011 roku, Symphony X zagrali pierwszy koncert nowej trasy w Stuttgarcie, wykonując nowe utwory: "End of Innocence" i "Dehumanized". Kilka dni później w Antwerpii zespół zagrał kolejny nowy utwór, "Heretic", a w Londynie "Prometheus".

  25 marca 2011 roku, na stronach Nuclear Blast i Blabbermouth.net pojawiła się informacja, że najnowszy album Symphony X, Iconoclast, zostanie wydany 17 czerwca w Europie, a 21 czerwca w Ameryce Północnej, jako edycja standardowa i dwupłytowe wydanie specjalne.

  Iconoclast zadebiutował na 76 miejscu w zestawieniu Billboard 200 w USA, sprzedając się w 7,300 kopiach w pierwszym tygodniu. Wydawnictwo pojawiło się również na 7 miejscu w zestawieniu Top Hard Rock Chart, na miejscu 19 w zestawieniu Top Rock Chart oraz na 13 miejscu w Top Independent Chart.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Support (ang. wsparcie) – pojęcie określające zespoły lub solowych artystów występujących przed koncertem właściwej gwiazdy, „rozgrzewające” widownię oraz niejako wypełniające czas pozostały do głównego występu.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Homer (st.gr. Ὅμηρος, Hómēros, nw.gr. Όμηρος) (VIII wiek p.n.e.) – grecki pieśniarz wędrowny (aojda), epik, śpiewak i recytator (rapsod). Uważa się go za ojca poezji epickiej. Najstarszy znany z imienia europejski poeta, który zapewne przejął dziedzictwo długiej i bogatej tradycji ustnej poezji heroicznej. Do jego dzieł zalicza się eposy: Iliadę i Odyseję. Grecka tradycja widziała w nim również autora poematów heroikomicznych Batrachomyomachia i Margites oraz Hymnów homeryckich. Żaden poeta grecki nie przewyższył sławą Homera. Na wyspach Ios i Chios wzniesiono poświęcone mu świątynie, a w Olimpii i Delfach postawiono jego posągi. Pizystrat wprowadził recytacje homeryckich poematów na Panatenaje.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Megadeth – amerykańska grupa muzyczna założona w kwietniu 1983 roku w Los Angeles w Kalifornii. Powstała z inicjatywy Dave’a Mustaine’a i Dave’a Ellefsona. Nazwa zespołu to fonetyczne brzmienie angielskiego (megadeath) określenia hipotetycznej jednostki miar, oznaczającej liczbę miliona osób, które zginęłyby w wyniku eksplozji nuklearnej. Formacja reprezentuje takie style muzyczne jak thrash metal, speed metal, heavy metal i metal progresywny.
  Paradise Lost – siódmy album grupy Symphony X. Jest to album koncepcyjny, którego słowa oparte są na powieści Johna Miltona pt. Raj utracony. Album został wydany 26 czerwca 2007 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.048 sek.