• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Symfilia

  Przeczytaj także...
  Ektosymbioza (ectosymbiosis) – rodzaj symbiozy, współżycie owadów z wolno żyjącymi organizmami roślinnymi (np. chrząszce ambrozjowe z grzybami rozwijającymi się w chodnikach tych chrząszczy) lub zwierzęcymi (filakobia, symfilia, trofobioza). Por. myrmekofile.Chrząszcze, tęgopokrywe (Coleoptera) – jeden z najliczniejszych rzędów owadów (Insecta). Obejmuje 400–450 tys. znanych nauce gatunków. W Polsce stwierdzono około 6200 gatunków. Szacuje się, że liczba nieopisanych gatunków może sięgać kilku milionów. Chrząszcze to zwierzęta kosmopolityczne, zamieszkujące najrozmaitsze środowiska i strefy klimatyczne. Mogą być roślinożerne, drapieżne, padlinożerne, wszystkożerne, mogą zamieszkiwać zarówno ląd jak i wody słodkie.
  Mrówkowate (Formicidae) – rodzina owadów należąca do rzędu błonkówek, podrzędu trzonkówek. Bardzo rozpowszechnione, występują praktycznie pod każdą szerokością geograficzną, tworzą społeczności kastowe żyjące w gniazdach. Liczbę gatunków mrówek szacuje się na około 12 tysięcy. W Polsce występują 103 gatunki.

  Symfilia (symphylium) – szczególny przypadek ektosymbiozy dwu gatunków zwierzęcych, w którym gospodarz (mrówki, termity) chroni i żywi gościa (niektóre chrząszcze i larwy motyli) w zamian za wydzielinę jego gruczołów allotroficznych.

  Symfil – symbiont, zwłaszcza samotnie żyjący owad lub inny stawonóg, w pewnym stopniu akceptowany przez kolonię owadów i porozumiewający się z nią w przyjazny sposób. Większość syfili jest lizana, karmiona i transportowana do komór dla potomstwa gospodarzy albo poddawana co najmniej jednej z tych czynności.

  Zobacz też[]

 • symfil
 • Przypisy

  1. Razowski J., 1987. Słownik entomologiczny. PWN, Warszawa, 279 str.
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.