Symbolics

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Symbolics – firma, która przejęła aktywa producenta komputerów Symbolics, Inc.. Prowadzi sprzedaż i konserwację systemów Open Genera Lisp oraz Macsyma.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Symbolics-dks.com (ang.). [dostęp 2017-07-01].
Macsyma - program komputerowy typu Computer Algebra System, który został pierwotnie opracowywany w latach 1968 r. do 1982 w Massachusetts Institute of Technology (MIT) w ramach projektu MAC i później wprowadzany do obrotu handlowego. Był to pierwszy kompleksowy program wspomagający obliczenia symboliczne w naukach ścisłych. Macsyma został napisany w MACLisp i w niektórych dziedzinach motywował usprawnienie języka Lisp w dziedzinie informatyki liczbowej. MACLisp najpierw działał głównie na komputerach PDP-6 i PDP-10, ale również na Multics OS i na Lisp Machine. Macsyma był jednym z największych, jeśli nie największym, programem w języku Lisp w swoim czasie. Wiele z jego rozwiązań zostało później przyjętych przez Mathematica, Maple, i inne systemy.




Reklama