Symbole szachowe w Unikodzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Symbole szachowe w Unikodzie; czcionki: DejaVu Sans; FreeSerif; Quivira; Pecita.

Symbole szachowe są częścią Unikodu. Zamiast używać obrazków, bierki szachowe można przedstawić za pomocą zestawu znaków zdefiniowanych w Unikodzie. Umożliwia to:

Unicode – komputerowy zestaw znaków mający w zamierzeniu obejmować wszystkie pisma używane na świecie. Definiują go dwa standardy – Unicode oraz ISO 10646. Znaki obu standardów są identyczne. Standardy te różnią się w drobnych kwestiach, m.in. Unicode określa sposób składu.Procesor tekstu - zaawansowany edytor tekstowy umożliwiający oprócz edycji czystej zawartości tekstowej, także formatowanie tekstu, czyli nadanie mu odpowiedniej szaty typograficznej (np. stosowanie krojów pisma, ustalanie łamów, regulacja świateł itd.), stosowanie różnych kolorów, łączenie tekstu z grafiką, a jednocześnie określenie formatu papieru, na którym dany dokument ma być wydrukowany. Aby to wszystko było możliwe do wykonania w praktyce, edycja odbywa się w trybie WYSIWYG (czyli na ekranie monitora prezentowane są efekty wprowadzanych zmian wyglądu, i jednocześnie jest to wygląd dokumentu taki sam, jak po wydrukowaniu).
 • użycie figurowej notacji algebraicznej, w której litery oznaczające daną bierkę zastępowane są odpowiednim symbolem, na przykład ♘c6 zamiast Nc6. Takie rozwiązanie ułatwia zrozumienie notacji bez względu na język czytającego, ponieważ litery w notacji algebraicznej różnią się w zależności od danego języka.
 • tworzenie symboli szachowych przy pomocy edytorów tekstu lub procesora tekstu, a nie edytora graficznego.
 • By poprawnie móc wyświetlać lub wydrukować te symbole, należy zainstalować jedną lub więcej czcionek z odpowiednim wsparciem Unikod zainstalowanym na komputerze, a dokument (strona internetowa, dokument tekstowy itp.) muszą korzystać z tych czcionek.

  Szachowa notacja algebraiczna to metoda zapisu partii szachowej, powszechnie stosowana podczas oficjalnych zawodów szachowych, w fachowej literaturze i czasopismach, w szachach korespondencyjnych, a także przez programy szachowe.Obraz cyfrowy (ang. digital image) – dwuwymiarowy obraz zapisany w postaci binarnej, możliwy do przechowywania w pamięci cyfrowej. Pojęcie najczęściej dotyczy obrazu zapisanego w postaci rastrowej, w której obraz jest przedstawiony jako dwuwymiarowa macierz pikseli. W takim ujęciu można traktować obraz jako dwuwymiarową funkcję dyskretną przypisującą współrzędnym piksela jego kolor.

  Unikod w wersji 12.0 przeznaczył cały blok znaków pod adresem 0x1FA00 by dodać kilka dodatkowych symboli szachowych. W standardzie znajdują się również wariacje znaków takie jak obrócone figury.

  Symbole Unikod i ich kodowanie w HTML[ | edytuj kod]  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Edytor tekstu – program komputerowy ukierunkowany zasadniczo na samo wprowadzanie lub edycję tekstu, a nie na nadawanie mu zaawansowanych cech formatowania (do czego służy procesor tekstu). W zależności od zastosowań, edytory tekstu nie mają w ogóle możliwości zajmowania się wyglądem i formatowaniem tekstu, skupiając się tylko na wprowadzaniu samych znaków, lub też mają te możliwości bardzo ograniczone.

  Reklama