• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Symbionese Liberation Army

  Przeczytaj także...
  Lewica – określa różne partie polityczne, w zależności od podziału sceny politycznej w danym kraju. Zwyczajowo określenie to stosuje się do sił politycznych dążących do zmian polityczno-ustrojowych, społecznych i gospodarczych, przeciwstawiających się tzw. tradycyjnemu porządkowi społecznemu, przeciwne prawicy. Głównym założeniem lewicy jest dążenie do wolności, równości i sprawiedliwości społecznej.Patricia Campbell Hearst, znana bardziej jako Patty Hearst (ur. 20 lutego 1954) − dziedziczka fortuny amerykańskiego magnata prasowego Williama Randolpha Hearsta.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Uzbrojony Donald DeFreeze

  Symbioniczna Armia Wyzwolenia (ang. Symbionese Liberation Army) – amerykańska organizacja terrorystyczna.

  Historia[ | edytuj kod]

  Założona w 1973 roku w Kalifornii. W tym samym roku jej działacze zabili dyrektora szkoły Marcusa Fostera z Oakland. Morderstwo wstrząsnęło amerykańską opinią publiczną. Zabójstwo potępione zostało także przez inne lewicowe ugrupowania rewolucyjne. W lutym 1974 roku terroryści porwali Patricię Hearst będącą dziedziczką fortuny magnata prasowego Williama Randolpha Hearsta. Terroryści wyłudzili od Williama Randolpha Hearsta dwa miliony dolarów okupu. Pieniądze przeznaczone zostały w całości na zakup jedzenia dla ubogich. Po wpłaceniu okupu Patricia Hearst nie została zwolniona przez SLA. Zamiast tego sama wstąpiła do SLA. W kwietniu 1974 roku Patricia Hearst wraz z innymi bojownikami wzięła udział w napadzie na bank. W maju 1974 roku członkowie grupy wdali się w strzelaninę z policją w Los Angeles. W wymianie ognia śmierć poniosło sześciu radykałów.

  Sacramento – stolica amerykańskiego stanu Kalifornia, siedziba hrabstwa Sacramento. Za sprawą populacji liczącej 470 956 mieszkańców (2012), stanowi szóste pod względem wielkości miasto w Kalifornii. Sacramento jest gospodarczym i kulturalnym centrum obszaru metropolitalnego o tej samej nazwie, zamieszkiwanego przez 2 527 123 osób (2009) – czwartego ze względu na wielkość w stanie Kalifornia (ustępując Greater Los Angeles Area, San Francisco Bay Area i San Diego) i dwudziestego drugiego w całych Stanach Zjednoczonych. W 2002 roku magazyn Time uznał Sacramento za najbardziej zintegrowane etnicznie i rasowo miasto amerykańskie.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W lutym 1975 roku bojownicy okradli bank w Sacramento a w kwietniu tego samego roku bank w Carmichael. W Carmichael napastnicy zastrzelili jednego z klientów banku. Do końca roku SLA została rozbita. Bojownicy zostali zabici, aresztowani lub ukryli się. Ostatnim członkiem SLA, który ukrywał się przed organami ścigania, była Sara Jane Olson. Była ona sprawczynią zamachu bombowego na radiowóz policji w kwietniu 1975 roku. Została schwytana dopiero w 1999 roku.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  List gończy za członkami SLA. Wśród poszukiwanych znajduje się Patricia Hearst

  Założycielem i liderem SLA był Donald DeFreeze ukrywający się pod pseudonimem „General Field Marshal Cinque Mtume“. DeFreeze zginął w strzelaninie z policją w maju 1974 roku. Inni ważni członkowie: William Harris, Nancy Ling Perry, Patrycja Soltysik, William Wolfe. Emblematem SLA była siedmiogłowa kobra.

  Terroryzm – użycie siły lub przemocy psychicznej przeciwko osobom lub własności z pogwałceniem prawa, mające na celu zastraszenie i wymuszenie na danej grupie ludności lub państwie ustępstw w drodze do realizacji określonych celów. Działania terrorystyczne mogą dotyczyć całej populacji, jednak najczęściej są one uderzeniem w jej niewielką część, aby pozostałych obywateli zmusić do odpowiednich zachowań.Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.

  Ideologia[ | edytuj kod]

  Była formacją rewolucyjno-marksistowską.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Symbionese Liberation Army (ang.). encyclopedia.com. [dostęp 2017-11-08].
  2. Symbionese Liberation Army (SLA) (ang.). britannica.com. [dostęp 2017-11-08].
  3. Jarosław Tomasiewicz: Terroryzm na tle przemocy politycznej (Zarys encyklopedyczny), Katowice 2000, s. 202

  Literatura dodatkowa[ | edytuj kod]

  Jacek Bukowski: Patty czy Tania. Historia Patrycji Hearst. Warszawa 1977

  Carmichael - miasto w USA, w Kalifornii, w hrabstwie Sacramento. Według danych z 2000 roku miasto miało 49742 mieszkańców.Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Marksizm – światopogląd polityczno-społeczno-gospodarczy wywodzący się z myśli Karola Marksa, a także, w mniejszym stopniu, Fryderyka Engelsa.
  William Randolph Hearst (ur. 29 kwietnia 1863 w San Francisco, zm. 14 sierpnia 1951 w Beverly Hills) - amerykański magnat prasowy, jeden z największych w historii prasy.
  Oakland – miasto leżące na wschodnim brzegu zatoki San Francisco w północnej Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych. Miejscowość założona w 1852 roku jest stolicą hrabstwa Alameda. Od północy graniczy z uniwersyteckim miastem Berkeley. Liczba mieszkańców miasta wynosi 390 724 (aglomeracja 2 392 557). Oakland jest ośrodkiem transportowym, przemysłowym oraz usługowym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.