Sylwiusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sylwiuszimię męskie. Wśród patronów – św. Sylwiusz, biskup Tuluzy.

Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.Silvio Giuseppe Mercati (ur. 16 września 1877 w Villa Gaida, zm. 16 października 1963 w Rzymie) - włoski historyk, bizantynolog.

Żeński odpowiednik: Sylwia

Imię pochodzenia łacińskiego od słowa Silvio oznaczającego: leśny, dziki, żyjący w lesie.

Sylwiusz imieniny obchodzi 31 maja i 8 sierpnia.

Znane osoby noszące imię Sylwiusz:

 • Eneasz Sylwiusz Piccolomini – papież jako Pius II
 • Giovanni Silvio de Mathio – włoski pedagog
 • Silvio Berlusconi – włoski polityk
 • Silvio Giuseppe Mercati – włoski historyk
 • Silvio Mondinelli – włoski himalaista
 • Silvio Oddi – włoski duchowny katolicki, dyplomata watykański, kardynał
 • Sílvio Paiva (ur. 1958) – piłkarz brazylijski
 • Sylvius Leopold Weiss (1687-1750) – śląski kompozytor i lutnista.
 • Sylwiusz – mityczny król miasta Alba Longa
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Saint-Selve
 • Sylvius (zamiennie Silvius, Sylvio, Silvio) Leopold (Leopoldus) Weiss (ur. 12 października 1687 prawdopodobnie w Grodkowie (Grottkau), zm. 16 października 1750 w Dreźnie) – śląski kompozytor i lutnista.Saint-Selve – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania, w departamencie Żyronda. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia św. Sylwiusza.
  Warto wiedzieć że... beta

  Tuluza (fr. Toulouse, oks. Tolosa) – miejscowość i gmina we Francji, stolica regionu Midi-Pyrénées, w departamencie Górna Garonna, nad rzeką Garonną.
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Silvio Mondinelli (ur. 24 czerwca 1958 w Gardone Val Trompia) - włoski himalaista, zdobywca wszystkich 14 ośmiotysięcznych szczytów.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Alba Longa - według tradycji rzymskiej najważniejsza osada Lacjum, położona w okolicach jeziora Albano (identyfikacja jest sporna). Została założona przez mitycznego Askaniusza, syna Eneasza. Potęga miasta zmniejszyła się pod naciskiem rzymskim w VII wieku p.n.e. Legenda głosi, że zburzył osadę król Rzymu Tullus Hostiliusz. W rzeczywistości kres Alby położyli Etruskowie, którzy w 650 r. p.n.e. zajęli tereny Lacjum. Prymat Alby w Lacjum wzmacniało jej położenie blisko świątyni Jowisza Latiarisa (Iuppiter Latiaris czyli "latyński").
  Pius II (łac. Pius II, właśc. Eneasz Sylwiusz Piccolomini (lub Enea Silvio de Piccolomini) (ur. 18 października 1405 w Corsignano, zm. 14 lub 15 sierpnia 1464 w Ankonie) – włoski humanista, poeta, papież w okresie od 19 sierpnia 1458 do 14 lub 15 sierpnia 1464.
  Sílvio Paiva Flavio znany jako Silvinho (ur. 13 listopada 1958 w Francanie) - piłkarz brazylijski, występujący podczas kariery piłkarskiej na pozycji napastnika.

  Reklama