• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sydney Pollack  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Dwa w jednym (ang. Blow Dry) – brytyjsko-amerykańsko-niemiecka komedia z 2001 roku wyreżyserowana przez Paddy’ego Breathnacha. Wyprodukowana przez wytwórnię Miramax Films i Intermedia Films. Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Sydney Pollack (ur. 1 lipca 1934 w Lafayette, zm. 26 maja 2008 w Los Angeles) – amerykański reżyser, aktor i producent filmowy.

  Lata młodości[ | edytuj kod]

  Sydney Pollack urodził się w Lafayette w stanie Indiana, w rodzinie żydowskich imigrantów z Rosji – Rebeki (z domu Miller) oraz Davida Pollacka; jego ojciec był półzawodowym bokserem i aptekarzem. Gdy Pollack był dzieckiem, rodzina przeprowadziła się do South Bend, a rodzice rozwiedli. Matka Pollacka była alkoholiczką z problemami emocjonalnymi i zmarła w wieku 37 lat, gdy Pollack był studentem.

  Meryl Streep, właściwie Mary Louise Streep (ur. 22 czerwca 1949 w Summit) – amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Jest powszechnie uważana za jedną z najbardziej utalentowanych i szanowanych aktorek naszych czasów.Siódma pieczęć (szw. Det sjunde inseglet) – szwedzki film fabularny z 1957 roku, nominowany do Złotej Palmy w Cannes w 1957 roku. Na tym samym festiwalu Ingmar Bergman otrzymał za Siódmą pieczęć nagrodę specjalną jury. Polska premiera miała miejsce w roku 1959. Film ponownie został wprowadzony do polskich kin 5 stycznia 2007.

  Wbrew wcześniejszym planom, żeby pójść do college’u, a następnie szkoły medycznej, Pollack opuścił Indianę i przeprowadził się do Nowego Jorku niedługo po ukończeniu liceum w wieku 17 lat. W latach 1952–1954 uczył się aktorstwa na nowojorskiej Neighbourhood Playhouse, gdzie wykładowcą był wówczas Sanford Meisner. Po dwuletniej służbie wojskowej, w 1958 roku wrócił do szkoły na zaproszenie Meisnera i został jego asystentem. W 1960 roku John Frankenheimer, kolega Pollacka, zaprosił go do Los Angeles i poprosił, żeby został nauczycielem aktorstwa aktorów dziecięcych występujących w pierwszej dużej produkcji Frankenheimera, The Young Savages. W trakcie pracy nad tym filmem Pollack poznał Burta Lancastera, który namówił Pollacka, wówczas aktora, żeby zajął się reżyserią.

  Firma (org. The Firm) – amerykański film w reżyserii Sydneya Pollacka. Film powstał na kanwie powieści Johna Grishama.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ja się zastrzelę! (ang. Just Shoot Me!) – amerykański serial telewizyjny wyświetlany przez stację NBC przez 7 sezonów od 4 marca 1997 do 16 sierpnia 2003, a łączna ilość odcinków wyniosła 148.
  Margaret – amerykański film dramatyczny z 2011 roku w reżyserii Kennetha Lonergana. W filmie występują Anna Paquin, Matt Damon, Mark Ruffalo, Kieran Culkin, Olivia Thirlby i Rosemarie DeWitt.
  Gracz – amerykańska tragikomedia z 1992 roku na podstawie powieści Michaela Tolkina pod tym samym tytułem. Film jest satyrą na Hollywood.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Trzy dni Kondora (ang. Three Days of the Condor) – amerykański thriller z 1975 roku na podstawie powieści Jamesa Grady’ego Sześć dni Kondora. Jeden z najsłynniejszych thrillerów szpiegowskich.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Jeremiah Johnson - amerykański western z 1972 roku w reżyserii Sydneya Pollacka z Robertem Redfordem w roli tytułowej. Film oparty na powieści Vardis Fisher The Mountain Man oraz opowiadaniu Crow Killer Raymonda Thorpa i Roberta Bunkera.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.029 sek.