Sydney

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – miasto w Australii położone nad Pacyfikiem, stolica stanu Nowa Południowa Walia. Jest największym miastem Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą 5,4 mln mieszkańców, mieszka w nim 20,8% populacji państwa. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło ponad 44,4 miliona pasażerów w 2019 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym.

APIA Leichhardt Tigers Football Club, znany również jako APIA Tigers i Sydney Tigers australijski klub piłkarski z siedzibą w Sydney w stanie Nowa Południowa Walia. Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.

Sydney od lat znajduje się w pierwszej dziesiątce miast na świecie w zakresie jakości życia. Sydney skupia wiele zagranicznych banków i korporacji międzynarodowych, a samo miasto jest promowane jako jeden z największych hubów finansowych w regionie Azji i Pacyfiku. Znajdują się tu trzy obiekty z listy światowego dziedzictwa UNESCO.

Msza – w części wyznań chrześcijańskich porządek celebracji liturgicznej będącej odniesieniem do Ostatniej Wieczerzy Jezusa.Pacific Highway – nazwa drogi łączącej Sydney w Nowej Południowej Walii z Brisbane w Queensland, przebiegającej wzdłuż wybrzeża Pacyfiku w Australii. Jest częścią szlaku Highway 1.

W Sydney odbyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie 2000.

Liczba przestępstw w Sydney jest niska, na podstawie rankingu Safe Cities Index 2019, Sydney jest piątym najbezpieczniejszym miastem na świecie.

Geografia[ | edytuj kod]

Mapa miasta z 1888

Położenie geograficzne[ | edytuj kod]

Miasto położone jest pomiędzy Pacyfikiem na wschodzie i Górami Błękitnymi (ang. Blue Mountains) na zachodzie. Zatoka Port Jackson w Sydney jest największym na świecie naturalnym portem o powierzchni 55 km². Jest ona zalaną przez ocean doliną rzeczną głęboko wciętą w piaskowcowe podłoże. W samym mieście jest ponad 70 plaż, włączając w to słynną plażę Bondi. W granicach znajduje się także kilka parków narodowych. Metropolia zajmuje 12 368 km² i liczy 5,3 miliona mieszkańców (2019). Zalicza się do największych powierzchniowo obszarów miejskich.

Port lotniczy Sydney, (ang. Sydney Airport, dawniej i lokalnie Kingsford Smith International Airport, kod IATA: SYD kod ICAO: YSSY) – międzynarodowy port lotniczy położony 9 km na południe od Sydney, nad Oceanem Spokojnym. Jest największym portem lotniczym w Australii. W 2006 obsłużył ponad 30 mln pasażerów, a w 2020 docelowo będzie w stanie obsłużyć 68 mln pasażerów rocznie.Alex Proyas, właśc. Alexander Proyas (ur. 23 września 1963 w Aleksandrii) – australijski reżyser i scenarzysta filmowy pochodzenia greckiego, urodzony w Egipcie, pracujący w Australii i USA. Specjalizuje się w filmach z gatunków science fiction i horror.

Podział administracyjny[ | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Podział aglomeracji Sydney.

Podobnie jak wszystkie wielkie miasta Australii, Sydney jako całość nie posiada osobowości prawnej. Sydney zostało określone przez Australijski Urząd Statystyczny jako obszar statystyczny tzw. „Greater Capital City Statistical Area” (GCCSA), czasami nazywany również „Greater Sydney”. Złożony jest z 38 samorządów lokalnych, model administracyjny jest zbliżony do Greater London potocznie nazywanym Londynem (składający się z 33 samorządów). Główny samorząd: City of Sydney, obejmuje ścisłe centrum, liczące ok. 208 tysięcy mieszkańców. Szef władz wykonawczych tej jednostki nosi tytuł Lorda Burmistrza Sydney, nie ma jednak żadnych kompetencji na terenie pozostałych 37 obszarów. Instytucje o znaczeniu ogólnomiejskim są podporządkowane bezpośrednio władzom stanowym Nowej Południowej Walii.

City of Fairfield - jeden z 38 samorządów lokalnych wchodzących w skład aglomeracji Sydney, największego zespołu miejskiego Australii. Formalnie stanowi niezależne miasto, położone w zachodniej części aglomeracji. Liczy 102 km powierzchni i 179 893 mieszkańców (2006).Barbra Joan Streisand (ur. 24 kwietnia 1942 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka i aktorka pochodzenia żydowskiego, reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa.

Samorządy znajdujące się na obszarze statystycznie określanym jako Sydney to: Gmina Ashfield, Auburn, City of Bankstown, City of Blacktown, City of Botany Bay, Burwood, Camden, City of Campbelltown, City of Canada Bay, City of Canterbury, City of Fairfield, Hrabstwo The Hills, City of Holroyd, Hrabstwo Hornsby, Gmina Hunter’s Hill, City of Hurstville, Gmina Kogarah, Ku-ring-gai, Gmina Lane Cove, Gmina Leichhardt, City of Liverpool, Manly, Marrickville, Gmina Mosman, North Sydney, City of Parramatta, City of Penrith, Pittwater, City of Randwick, City of Rockdale, City of Ryde, Gmina Strathfield, Hrabstwo Sutherland, City of Sydney, Warringah, Waverley, City of Willoughby i Gmina Woollahra.

Taronga Zoo – ogród zoologiczny, położony w dzielnicy Mosman w Sydney, o powierzchni 21 ha. Zoo zostało oficjalnie otwarte 7 października 1916. Obecnie Taronga Zoo posiada 2600 zwierząt należących do 340 gatunków.City of Parramatta – jeden z 38 samorządów lokalnych wchodzących w skład aglomeracji Sydney, największego zespołu miejskiego Australii. Formalnie stanowi niezależne miasto, położone na zachód od ścisłego centrum Sydney. Zajmuje powierzchnię 61 km² i liczy 148 323 mieszkańców (2006).

Klimat[ | edytuj kod]

Sydney leży w strefie klimatu subtropikalnego, z 9-miesięcznym okresem z letnimi temperaturami. Średnia temperatura roczna wynosi 22,5 °C w ciągu dnia i 14,5 °C w nocy. W okolicach centrum, najchłodniejszym miesiącem jest lipiec ze średnią temperaturą ponad 17 °C w dzień i 8 °C w nocy. Najcieplejszymi miesiącami są styczeń i luty ze średnią temperaturą 27 °C w dzień i 19–20 °C w nocy. Średnia opadów jest zależna od dzielnicy, wynosi w skali roku od ok. 700 mm na zachodnich obrzeżach do 1250 milimetrów na samym wybrzeżu.

Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Gmina Lane Cove (Municipality of Lane Cove) - jeden z 38 samorządów lokalnych wchodzących w skład aglomeracji Sydney, największego zespołu miejskiego Australii. Leży na północny zachód od ścisłego centrum Sydney. Zajmuje powierzchnię 11 km i liczy 32 111 mieszkańców (2006).

Historia[ | edytuj kod]

Muzeum Australii
 Osobny artykuł: Historia Sydney.

Szacuje się, że pierwsze siedliska Aborygenów na terenie dzisiejszego Sydney zostały założone około 40 tysięcy lat temu. Wejście do Port Jackson po raz pierwszy zaznaczył na mapie James Cook 29 kwietnia 1770. 18 stycznia 1788 r. kapitan Arthur Phillip przybył z wyprawą nazwaną w późniejszym czasie „First Fleet” (Pierwsza Flota) do Botany Bay na południu Port Jackson. W trakcie swojej trzydniowej ekspedycji rozpoznawczej odkrył najpierw Manly Cove, a dzień później, po drugiej stronie Port Jackson, inną zatokę, którą nazwał (na cześć ówczesnego brytyjskiego ministra spraw wewnętrznych Thomasa Townshenda Sydney) Sydney Cove. 26 stycznia 1788 Phillip uznał właśnie to miejsce za odpowiednie na zwinięcie żagli i wzniósł w pobliżu dzisiejszego Circular Quay flagę Wielkiej Brytanii. Od tamtej pory 26 stycznia jest w Australii świętem narodowym.

Australia Cup – nieistniejące australijskie rozgrywki piłkarskie, rozgrywane w systemie pucharowym, organizowane przez Australian Soccer Association w latach 1962–1968.Parramatta FC (założony jako Melita Eagles) – australijski, półprofesjonalny klub piłkarski z siedzibą w Chester Hill. Założony w 1956 roku jako Melita Eagles; w latach 1984 i 1989–1995 uczestniczył w rozgrywkach National Soccer League (NSL). Obecnie występuje w lidze National Premier Leagues NSW 2.

W latach początkowych Sydney było kolonią karną, przeżyło też kilkakrotnie „gorączkę złota”, po raz pierwszy w 1851 r.

Najważniejsze daty[ | edytuj kod]

 • 1788: pierwsza osada europejska
 • 1842: nadanie Sydney praw miejskich
 • 1855: linia kolejowa łącząca Sydney z Parramatta
 • 1870: wystawa kolonialna/targi kolonialne
 • 1879: targi międzynarodowe w Sydney
 • 1901: deklaracja Związku Australijskiego zadeklarowana w Sydney (1 stycznia).
 • 1932: oddanie do użytku mostu (ang. Sydney Harbour Bridge)
 • 1942: II wojna światowa: atak japońskich miniaturowych łodzi podwodnych na port w Sydney
 • 1973: zakończenie budowy gmachu opery (ang. Sydney Opera House)
 • 2000: XXVII Letnie Igrzyska Olimpijskie, trwały od 15 września do 1 października
 • 2008: XXIII Światowe Dni Młodzieży, trwały od 14 lipca do 20 lipca
 • Campbelltown Stadium (pełna nazwa Campbelltown Sports Stadium) – wielofunkcyjny stadion sportowy, położony w dzielnicy Leumeah (City of Campbelltown) w Sydney (Nowa Południowa Walia), przy ulicy Pembroke Road. Lista światowego dziedzictwa (ang. World Heritage List; fr. Liste du patrimoine mondial) – lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, filii ONZ, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości. Lista obejmuje (w czerwcu 2013) 981 obiektów w 160 krajach, w tym 759 obiektów dziedzictwa kulturowego (K), 193 przyrodniczego (P) i 29 mieszanych (K, P). O wpisaniu danego obiektu na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 r. Nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje. Jeżeli wniosek o wpisanie danego miejsca na listę nie zostanie uwzględniony, może być złożony ponownie.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  5 Seconds of Summer (5SOS) – australijski zespół grający muzykę pop punk/pop rock. Zespół został założony w roku 2011 w Sydney, w skład wchodzą: Luke Hemmings (główny wokal, gitara), Michael Clifford (gitara, wokal), Calum Hood (bas, wokal) oraz Ashton Irwin (perkusja, wokal). Zespół zaczął swoją działalność od wrzucania na YouTube filmików z coverami, które szybko zdobyły popularność. Ich sława wzrosła do międzynarodowej, kiedy One Direction zaprosili ich do uczestniczenia w ich trasie koncertowej „Take Me Home Tour”.
  City of Penrith - jeden z 38 samorządów lokalnych wchodzących w skład aglomeracji Sydney, największego zespołu miejskiego Australii. Formalnie stanowi niezależne miasto, położone w zachodniej części aglomeracji. Liczy 172 140 tysięcy mieszkańców (2006) i zajmuje powierzchnię 405 km.
  Wielki Londyn (ang. Greater London) – region administracyjny w południowo-wschodniej Anglii obejmujący miasto Londyn. Region zajmuje powierzchnię 1579 km² i liczy około 8 173 900 mieszkańców. Rozciągłość południkowa Wielkiego Londynu wynosi 46 km, a równoleżnikowa 58 km, co czyni go jednym z największych obszarowo miast świata.
  National Soccer League (w skrócie NSL, pol. Krajowa Liga Piłkarska) – najwyższa klasa rozgrywkowa w piłce nożnej w Australii w latach 1977 – 2004, organizowana i zarządzana przez Australian Soccer Association (ASA, Soccer Australia). Łącznie rozegrano 28 sezonów w których to uczestniczyło 41 zespołów z Australii i 1 z Nowej Zelandii. Najwięcej razy po tytuł mistrzowski (aż czterokrotnie) sięgały drużyny: Marconi Stallions, South Melbourne FC i Sydney City. Od 1984 roku o tytule mistrzowskim decydowały rozgrywki Grand Final (w 1987 się nie odbyły). W 2005 roku NSL została zastąpiona przez A-League.
  Sydney Central (ang: Sydney Central Railway Station) – największa stacja kolejowa w Sydney, w stanie Nowa Południowa Walia, w Australii. Obsługuje prawie wszystkie linie na sieci CityRail i jest głównym końcem dla międzymiastowych i międzystanowych usług kolejowych, jest siedzibą Rail Corporation New South Wales. Znajduje się obok Railway Square i oficjalnie znajduje się w Haymarket, i jest najbliższą stacją dla University of Technology Sydney na Broadwayu.
  Podział aglomeracji Sydney - obszar aglomeracji Sydney, składa się z 38 jednostek samorządowych. Lista zawiera wykaz miast i dzielnic wchodzących w skład aglomeracji. Podział geograficzny.
  {{Tenisista infobox}} Nieznane pola: "miejsce zamieszkania". Evie Dominikovic (ur. 29 maja 1980 w Sydney) – australijska tenisistka.

  Reklama