• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Swarzędz  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
  Przeczytaj także...
  Legionowo – miasto powiatowe w województwie mazowieckim, położone w Kotlinie Warszawskiej, w odległości ok. 22 km na północ od centrum stolicy. Miasto należy do aglomeracji warszawskiej. W latach 1975–1998 należało administracyjnie do województwa stołecznego warszawskiego.Województwo wielkopolskie – województwo utworzone w 1999 w środkowo-zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej Warty; dzieli się na 4 miasta na prawach powiatu, 31 powiatów i 226 gmin, które zamieszkuje 3 447 441 osób (31 marca 2011); siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Poznań.

  Swarzędz (niem. Schwersenz) – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie poznańskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Swarzędz. Położone nad Jeziorem Swarzędzkim, ok. 10 km od centrum Poznania wchodzi w skład aglomeracji poznańskiej.

  Według danych z 31 grudnia 2014 r. miasto miało 31 035 mieszkańców. Jest ósmym co do wielkości w woj. wielkopolskim i ma jedną z największych gęstości zaludnienia spośród polskich miast (3 779 osób/km² – 4.lokata w kraju, za Świętochłowicami oraz podwarszawskimi: Piastowem i Legionowem).

  Zygmunt Grudziński herbu Grzymała (ur. ok. 1572, zm. 1653 w Złotowie) – wojewoda kaliski od 1628, wcześniej wojewoda inowrocławski od 1621, przedtem kolejno kasztelan nakielski, biechowski(od 1617), międzyrzecki (od 1618).Parafia Matki Bożej Miłosierdzia – rzymskokatolicka parafia położona w północnej części Swarzędza. Została wydzielona z parafii św. Marcina w 1994. Budowa kościoła parafialnego rozpoczęła się w roku 1996 i została powierzona późniejszemu pierwszemu proboszczowi parafii, ks. kan. Henrykowi Ogrodnikowi. Świątynia została konsekrowana w 2007 przez ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

  Na terenie Swarzędza znajduje się największy w Europie skansen pszczelarski.

  Dawniej jeden z ośrodków włókienniczych Wielkopolski, obecnie miejsce prosperowania bardzo wielu warsztatów stolarskich, tapicerskich i meblowych.

  Spis treści

 • 1 Położenie
 • 2 Historia
 • 3 Zabytki wpisane do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego
 • 4 Demografia
 • 5 Gospodarka
 • 6 Transport
 • 7 Oświata
 • 8 Organizacje społeczne
 • 9 Sport i turystyka
 • 10 Wspólnoty wyznaniowe
 • 11 Władze
 • 11.1 Burmistrzowie miasta
 • 11.2 Przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej
 • 11.3 Naczelnicy Miasta i Gminy
 • 11.4 Burmistrzowie Miasta i Gminy
 • 11.5 Przewodniczący Rady Miejskiej od 1990
 • 12 Współpraca międzynarodowa
 • 13 Zobacz też
 • 14 Przypisy
 • 15 Bibliografia
 • 16 Linki zewnętrzne
 • Dom Zdrojowy Marco (także: Kurort Livadia, niem. Kurhaus Marco lub Luftkurort Livadia) - nieistniejący ośrodek wypoczynkowo-letniskowy, zlokalizowany w Swarzędzu, nad brzegiem Jeziora Swarzędzkiego. Po ośrodku pozostał do czasów współczesnych budynek przy ul. Świętego Marcina 7.Kościół Zielonoświątkowy w Rzeczypospolitej Polskiej – chrześcijański wolny Kościół protestancki o charakterze ewangelikalnym nurtu zielonoświątkowego; drugi, pod względem wielkości Kościół protestancki w Polsce (po Kościele Ewangelicko-Augsburskim w RP), posiadający ponad 23 tysięcy wiernych zrzeszonych w ramach 217 zborów; największy polski Kościół protestancki nurtu ewangelicznego; największa, choć nie jedyna, wspólnota zielonoświątkowców w Polsce, związana z pentekostalną tradycją amerykańskich Zborów Bożych i przyjmująca ustrój kongregacjonalno-synodalny. Kościół Zielonoświątkowy w RP jest członkiem Europejskiej Wspólnoty Zielonoświątkowej, Światowej Wspólnoty Zborów Bożych oraz Towarzystwa Biblijnego w Polsce. Organem prasowym Kościoła jest miesięcznik „Chrześcijanin”. Siedzibą władz Kościoła jest miasto stołeczne Warszawa. Podstawą prawną działalności Kościoła jest Ustawa o stosunku Państwa do Kościoła Zielonoświątkowego w Rzeczypospolitej Polskiej z dn. 20 lutego 1997. Obecnym Przewodniczącym Naczelnej Rady Kościoła i Prezbiterem Naczelnym Kościoła jest bp dr Marek Kamiński.

  Położenie[]

  Według danych z 1 stycznia 2011 r. powierzchnia miasta wynosiła 8,24 km².

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nowa Wieś – południowo-zachodnia część miasta Swarzędza, dawna samodzielna wieś, przy wschodniej granicy administracyjnej Poznania. Osiedle domów jednorodzinnych oraz duże osiedla mieszkaniowe: Raczyńskiego, Mielżyńskiego, Działyńskiego i Cegielskiego. Na linii kolejowej Poznań-Franowo - Swarzędz, nieużywany obecnie przystanek "Nowa Wieś Poznańska". Bezpośrednia komunikacja z Poznaniem liniami autobusowymi komunikacji swarzędzkiej oraz MPK Poznań (linia nr 55).
  Kultura przeworska – kultura archeologiczna epoki żelaza rozwijająca się między III w. p.n.e. a V w. n.e. na terenach obecnej Polski oraz Zakarpacia. Dawniej zwana kulturą wenedzką lub grupą przeworską kultury grobów jamowych. Kultura przeworska zastąpiła na znacznej części swojego terytorium wcześniejszą kulturę pomorską.
  EVER Sp. z o.o. – polski producent urządzeń elektroenergetycznych z siedzibą w Swarzędzu. Największy w kraju wytwórca UPS-ów, pierwszy polski producent zasilaczy awaryjnych przeznaczonych dla systemów sieciowych i telekomunikacyjnych wykorzystujących jako źródło magazynowania energii superkondensatory. Przedsiębiorstwo stworzyło i wprowadziło w swoich produktach unikalny, opracowany przez inżynierów EVER system Clear Digital Sinus (CDS), umożliwiający generację na wyjściu UPS-a napięcia o czystym sinusoidalnym kształcie, dającego możliwość podłączenia do zasilacza urządzeń czułych na kształt napięcia sieciowego, takich jak komputery wyposażone w układ PFC lub piece centralnego ogrzewania. Przedsiębiorstwo EPS zajmuje się między innymi projektowaniem, produkcją, serwisem, doradztwem oraz instalacją systemów zasilania awaryjnego oraz przetwarzania energii elektrycznej.
  Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu Sp. z o.o. (MPK Poznań Sp. z o.o.) - spółka powstała 28 czerwca 2000 w wyniku przekształcenia zakładu budżetowego o nazwie "Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu". Jej tradycje sięgają roku 1880, kiedy w Poznaniu powstał pierwszy tramwaj konny. Jest jednoosobową spółką miasta Poznania (jedyny właściciel i 100% udziałowiec).
  Prawo magdeburskie (prawo niemieckie; łac. Ius municipale magdeburgense, niem. Magdeburger Recht) – średniowieczne prawo miejskie wzorowane na prawie miasta Magdeburga. W 1035 Magdeburg otrzymał patent nadający miastu prawo do handlu i zjazdów. Prawo to spisane zostało w 1188 stając się wzorcem dla podobnych regulacji wielu miast środkowoeuropejskich.
  Swarzędz – stacja kolejowa w Swarzędzu, w woj. wielkopolskim, w Polsce. Jest to stacja węzłowa (3 kierunki) znajdująca się na wjeździe do Poznańskiego Węzła Kolejowego od strony Konina. Przez stację przechodzą 3 linie (3, 352, towarowe (kierując się ze wschodu do Poznania Franowa), osobowe, interREGIO, REGIOekspres, pospieszny (międzynarodowy), TLK, Express InterCity, Euro City, Euro Night.
  Ronnenberg – miasto w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia, w związku komunalnym Region Hanower. Miasto liczy ok. 23 286 mieszkańców (stan na 31 grudnia 2008).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.