• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Swan Hunter

  Przeczytaj także...
  HMS Janus – brytyjski niszczyciel okresu II wojny światowej, należący do typu J, służący w latach 1939-1944. Nosił znak taktyczny F53, później G53. Służył głównie na Morzu Śródziemnym, gdzie został też zatopiony 23 stycznia 1944. Tyne and Wear – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północno-wschodniej Anglii, w regionie North East England, położone nad ujściami rzek Tyne i Wear do Morza Północnego. Hrabstwo, obejmujące aglomerację miasta Newcastle upon Tyne, utworzone zostało w 1974 roku na pograniczu historycznych hrabstw Northumberland i Durham.
  Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.
  Tankowiec Ottawa wodowany ok. 1964 roku w stoczni Wallsend (Tyne and Wear)
  World Unicorn zbudowany w 1973 roku w tej samej stoczni należącej do Swan Hunter & Wigham Richardson

  Swan Hunter, poprzednio Swan Hunter & Wigham Richardson – brytyjskie przedsiębiorstwo stoczniowe z siedzibą w Wallsend, w hrabstwie Tyne and Wear.

  Walker – dzielnica miasta w dystrykcie (unitary authority) Newcastle upon Tyne w Anglii, w hrabstwie Tyne and Wear. W 2011 roku Walker liczyło 11 701 mieszkańców.Cunard Line (1934-1947: Cunard White-Star Limited) – brytyjskie przedsiębiorstwo żeglugowe operujące takimi statkami wycieczkowymi jak między innymi Queen Mary 2.

  W szczytowym okresie, przedsiębiorstwo reprezentowane było przez połączone siły trzech potężnych rodzin okrętowych: Swan, Hunter & Wigham Richardson. Jako jeden z najbardziej znanych budowniczych jednostek pływających na świecie, firma zbudowała niektóre z największych statków z początku XX wieku - najsłynniejsza z nich, RMS Mauretania, która otrzymała Błękitną Wstęgę za najszybsze przepłynięcie Atlantyku, oraz RMS Carpathia.

  HMS Ocean (L12) – brytyjski śmigłowcowiec desantowy, w służbie od końca lat 90. XX wieku, jedyny okręt swojego typu.HMS Khartoum – brytyjski niszczyciel z okresu II wojny światowej, należący do typu K (J/K/N), w służbie Royal Navy w latach 1939-1940. Nosił znak taktyczny F45. Zniszczony przez pożar na Morzu Czerwonym 23 czerwca 1940.

  W 2006 roku Swan Hunter zaprzestał budowy statków na Tyneside, ale nadal świadczy usługi projektowe.

  Historia[ | edytuj kod]

  Swan & Hunter zostało założone przez George'a Burtona Huntera, który nawiązał współpracę z wdową po Charlesie Sheridanie Swanie (właścicielu stoczni w Wallsend założonej w 1852 roku przez dra Charlesa Mitchella) pod tą nazwą w 1880 roku.

  W 1903 roku C.S. Swan & Hunter połączyło się z przedsiębiorstwem Wigham Richardson (założonym przez Johna Wighama Richardsona jako Neptune Works w 1860 roku) w celu złożenia wspólnej oferty na budowę statku RMS Mauretania linii żeglugowej Cunard. Ich oferta została wybrana, a nowe przedsiębiorstwo, Swan Hunter & Wigham Richardson Ltd, przystąpiło do budowy statku, który, w swoich czasach, miał się stać najbardziej znanym liniowcem oceanicznym na świecie. Również w 1903 roku spółka przejęła kontrolę nad spółką Wallsend Slipway & Engineering Company, która była wczesnym licencjonowanym producentem turbin parowych marki Parsons, co pozwoliło Mauretanii osiągnąć jej dużą szybkość. Mauretania została zwodowana w Wallsend 20 września 1906 roku przez Anne Emily Innes-Ker, księżną Roxburghe. Spółka rozwijała się szybko na początku XX wieku, przejmując w 1912 roku stocznię Barclay Curle z Glasgow.

  Platforma wydobywcza (platforma eksploatacyjna, produkcyjna) – konstrukcja wsparta na dnie morskim lub jeziornym (sporadycznie pływająca lub półpływająca) przeznaczona do eksploatacji (wydobycia, wstępnego oczyszczenia oraz przesyłu rurociągiem podwodnym lub załadunku na tankowiec) węglowodorów (gaz ziemny, ropa naftowa), znajdujących się pod dnem akwenu.MS Pioneering Spirit – największy statek na świecie (2015), przeznaczony do instalacji i demontażu platform wydobywczych oraz układania rurociągów podmorskich.

  W 1966 roku Swan Hunter & Wigham Richardson połączyła się z firmą Smith's Dock Company tworząc Associated Shipbuilders, która później stała się Swan Hunter Group. Po publikacji Raportu Geddesa zalecającego racjonalizację brytyjskiego przemysłu stoczniowego, w 1967 roku spółka przejęła firmę Clelands Shipbuilding Company i John Readhead & Sons. W międzyczasie, Swan Hunter odziedziczył stocznię Marynarki Wojennej Vickers-Armstrongs w High Walker na rzece Tyne i stocznię Hawthorn Leslie and Company w Hebburn w 1968 roku. W 1973 roku nastąpił dalszy rozwój wraz z zakupem stoczni Palmers Shipbuilding and Iron Company w Hebburn od Vickers-Armstrongs.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Port Clarence – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Durham, w dystrykcie (unitary authority) Stockton-on-Tees. Leży 30 km na południowy wschód od miasta Durham i 351 km na północ od Londynu.

  Następnie w 1977 r. Swan Hunter Group została znacjonalizowana jako część przedsiębiorstwa państwowego British Shipbuilders. Okręt flagowy Royal Navy, HMS Ark Royal został zbudowany w tym okresie w Swan Hunter, wchodząc do służby w 1985 roku.

  Spółka została sprywatyzowana ponownie w 1987 roku, ale właściciele postanowili zamknąć stocznię Neptune Yard w 1988 roku. Kiedy w 1993 roku rząd brytyjski przyznał przedsiębiorstwu Kvaerner Govan kontrakt na budowę HMS Ocean, zarządca spółki podjął kroki do zamknięcia spółki. Jednakże główna stocznia w Wallsend została wykupiona przez Jaapa Kroese, holenderskiego milionera. Następnie stocznia podjęła się kilku projektów remontowych i adaptacyjnych statków dla klientów sektora prywatnego.

  Dok pływający – jednostka pływająca o konstrukcji pontonowej (najczęściej stalowej), o przekroju w kształcie litery "U", przeznaczona do wynoszenia ponad poziom wody innych jednostek.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W 2000 roku Swan Hunter otrzymał kontrakt na zaprojektowanie i budowę dwóch (pomocniczych) okrętów desantowych-doków (LSD, ang. Landing Ship Dock) dla Royal Fleet Auxiliary wraz z dwoma innymi statkami zbudowanymi przez BAE Systems Maritime – Naval Ships: koszt dwóch statków budowanych przez Swan Hunter wynosił 210 mln funtów, w tym 62 mln funtów na stoczniowe usługi serwisowe do 2004 roku. Do lipcu 2006 roku koszty wzrosły do 309 mln funtów, a tylko jeden statek został dostarczony. W rezultacie budowa drugiego statku, RFA Lyme Bay, została przeniesiona do BAE Systems Govan w Glasgow w celu jego ukończenia.

  HMS Anson – pancernik typu King George V służący w Royal Navy. Nazwa pancernika wzięła się od nazwiska admirała George’a Ansona. Pancernik został zbudowany w stoczni Swan Hunter w Wallsend i włączony do służby jako HMS „Jellicoe” w imię zasług dowódcy Grand Fleet podczas bitwy jutlandzkiej Johna Jellicoe. Nazwa okrętu została zmieniona w lutym 1940 r. Okręt, mimo że służył w trakcie II wojny światowej, nie oddał ani jednego strzału w kierunku wrogich jednostek. W 1946 r. „Anson” odbył podróż z Sydney do Hobart w celu odebrania księcia Henryka Windsora oraz księżnej Alicji i bezpiecznego powrotu do Sydney. W 1957 r. zezłomowany wraz z trzema okrętami tej samej klasy. HMS Ark Royal (R07) – brytyjski lotniskowiec typu Invincible. Wszedł do służby w 1985. "Ark Royal" był okrętem flagowym Royal Navy. Tytuł ten przekazał okrętowi HMS "Bulwark" w 2011 roku, kiedy sam został wycofany ze służby.

  W 2001 roku Swan Hunter nabył położoną w miejscowości Port Clarence, w Teesside stocznię morską należącą do norweskiej spółki Kvaerner, jednak w 2006 roku sprzedał ją przedsiębiorstwu Wilton Engineering Group.

  W listopadzie 2006 roku, po nieudanym ukończeniu Lyme Bay w ramach budżetu i wynikającym z tego wykluczenia z przyszłych projektów budowy statków dla Royal Navy, Jaap Kroese ogłosił, że przedsiębiorstwo zakończyło działalność i wystawiło na sprzedaż słynne żurawie stoczni w Wallsend. Powiedział też, że aktywnie poszukuje nabywcy gruntów należących do stoczni. W tym czasie, pierwszy siostrzany statek Lyme Bay, Largs Bay, stał się ostatnim statkiem zbudowanym i w pełni ukończonym przez Swan Hunter. W kwietniu 2007 roku żurawie należące do Swan Hunter, wraz dokiem pływającym i pozostałym wyposażeniem, zostały sprzedane stoczni Bharati Shipyard, drugiej co do wielkości stoczni sektora prywatnego w Indiach. Całe zakupione wyposażenie zostało w ciągu sześciu miesięcy zdemontowane, przetransportowane i zmontowane w Bharati Shipyards.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Royal Navy, Królewska Marynarka Wojenna – marynarka wojenna Wielkiej Brytanii, najstarsza zorganizowana siła zbrojna Zjednoczonego Królestwa.

  Swan Hunter wykonał koncepcyjny projekt MS Pioneering Spirit, wstępnie nazwany Pieter Schelte, największy na świecie statek do instalacji/demontaży platform wydobywczych i układania rurociągów podmorskich. Podstawowy projekt systemów podnoszących został ukończony do końca 2008 roku, szczegółowy projekt kadłubów do maja 2010 roku.

  Atlantic Conveyor – brytyjski statek typu CONRO, służący jako transportowiec wojskowy podczas wojny o Falklandy w 1982 roku. Zatonął po trafieniu dwoma argentyńskimi pociskami rakietowymi Exocet.Tyne – rzeka w Wielkiej Brytanii o długości ok. 100 km. Uchodzi do Morza Północnego, w dolnym biegu dostępna jest dla statków morskich.

  W 2008 roku przedsiębiorstwo oświadczyło, że skoncentruje się na projektowaniu statków z liczbą pracowników nie przekraczającą 200 osób.

  W 2016 zmarł Jaap Kroese, jednak spółka oświadczyła, że będzie kontynuowała działalność projektując statki. W tym czasie, spółka posiadała 40 pracowników etatowych i kontraktowych.

  Statki i okręty wybudowane przez Swan Hunter (wybór)[ | edytuj kod]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Okręty zbudowane w stoczni Swan Hunter.
 • HMS Ark Royal (1981),
 • HMS Illustrious (1978),
 • HMS Anson (1940),
 • HMS Edinburgh (1938),
 • HMS Somali,
 • HMS Janus (1938),
 • HMS Khartoum,
 • Atlantic Conveyor.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. History (ang.). swanhunter.com. [zarchiwizowane z tego adresu (02.04.2016)].
  2. History: High class ships (ang.). swanhunter.com. [zarchiwizowane z tego adresu (15.11.2015)].
  3. History of the Atlantic Cable & Submarine Telegraphy - Swan, Hunter & Wigham Richardson, Ltd. (ang.).
  4. History: Dry Docks Department (ang.). swanhunter.com. [zarchiwizowane z tego adresu (16.12.2015)].
  5. Maxtone-Graham, John (1972), The Only Way to Cross. New York: Collier Books, s. 25, ​ISBN 978-0-7607-0637-4
  6. Milner Mark: Fears for Tyneside tradition as Swan Hunter ship is towed to Govan for completion. The Guardian, 15 lipca 2006. [dostęp 2017-03-27].
  7. Tyne & Wear Archives
  8. History: Technical change (ang.). swanhunter.com. [zarchiwizowane z tego adresu (15.11.2015)].
  9. History: Naval ships (ang.). swanhunter.com. [zarchiwizowane z tego adresu (15.11.2015)].
  10. Remembering Swan Hunter (ang.). BBC, 30 stycznia 2008.
  11. Royal Navy Ship may bring work for 100's Evening Chronicle, 30 sierpnia 2008
  12. Duce, Richard (1993-05-12). "Barrow ship order dismays Tyneside". The Times (Times Newspapers).
  13. Peter Popham: Making waves again (ang.). The Independent, 22 czerwca 1996.
  14. Swan Hunter wins ALSL order Jane's Defence Weekly, 22 grudnia 2000
  15. Great Britain: Parliament: House of Commons: Defence Committee: Ministry of Defence Annual Report and Accounts 2004-05: Sixth Report of session 2005-06. 2006, s. 29.
  16. Shipbuilder Swan's sells Teesside yard The Journal, 13 kwietnia 2006
  17. Ten years ago Port Clarence was an empty shell - now it's a hive of activity Evening Gazette, 27 maja 2008
  18. Demise of Swan Hunter? (ang.). BBC, 18 stycznia 2007.
  19. Bharati buys out UK shipyard major Swan Business Standard, 10 kwietnia 2007
  20. Pioneering Spirit Heavy Lift Construction Vessel, Switzerland (ang.). ship-technology.com. [dostęp 2017-03-31].
  21. People blame the MoD for Swan Hunter's decline, not me Evening Chronicle, 14 lutego 2008
  22. Barbara Hodgson: Swan Hunter owner Jaap Kroese has died in his native Holland, aged 76 (ang.). nechronicle, 1 stycznia 2016. [dostęp 2017-03-31].
  HMS Edinburgh – brytyjski krążownik lekki z okresu II wojny światowej, główny okręt typu Edinburgh (trzeciej serii Town). Nosił znak taktyczny 16. Służył od 1939, zatopiony w 1942 przez niemieckie torpedy na Morzu Barentsa, z ładunkiem radzieckiego złota na pokładzie. Hebburn – miasto w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Tyne and Wear, w dystrykcie (unitary authority) South Tyneside. Leży 7 km na wschód od centrum Newcastle i 396 km na północ od Londynu. W 2001 miasto liczyło 18 808 mieszkańców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Teesside - brytyjska konurbacja regionu North East England, a w latach 1968-1974 jednostka administracyjna, obejmująca miasta Middlesbrough, Stockton-on-Tees, Hartlepool, Redcar i Billingham. W roku 2001 r. aglomeracja liczyła 365 323 mieszkańców. Nazwa pochodzi od przepływającej tu rzeki Tees.
  BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.
  Carpathia – parowy pasażerski statek transatlantycki linii Cunard Line, zbudowany w stoczni w Newcastle (Wielka Brytania). Zwodowany został 6 sierpnia 1902 a w pierwszy, dziewiczy rejs wypłynął w maju 1903. Jednokominowy liniowiec Cunarda jest znany z uratowania 703 pasażerów z dryfujących szalup po katastrofie innego statku pasażerskiego - "Titanica", który zatonął 15 kwietnia 1912 po uderzeniu w górę lodową.
  RMS (ang. Royal Mail Steamer) Mauretania, (w czasie pierwszej wojny światowej także HMT Mauretania lub HMHS Mauretania), siostrzany statek Lusitanii i Aquitanii – parowiec transatlantycki, zbudowany w stoczni Swan w Newcastle, zwodowany 20 września 1906. Jego nazwa pochodzi od kraju Mauretanii. W tym czasie był największym, najszybszym, a także do momentu zbudowania Olympica i Titanica najbardziej luksusowym statkiem świata. Zaprojektowany przy współpracy specjalistów z Admiralicji, był pierwszym statkiem pasażerskim napędzanym turbiną parową i posiadającym specjalnie zaprojektowaną konstrukcję kadłuba. Pozwalało mu to na rozwijanie prędkości nawet do 27 węzłów.
  Turbina parowa – turbina, w której czynnikiem obiegowym jest para wodna. Pierwowzorem turbiny parowej była bania Herona. Jest to silnik (maszyna cieplna) wykorzystujący energię cieplną pary wodnej, wytworzonej zwykle w kotle parowym lub wytwornicy pary, do wytworzenia energii mechanicznej, odprowadzanej wałem do innej maszyny, np. generatora elektrycznego.
  Błękitna Wstęga Atlantyku była nagrodą dla statku, który w najkrótszym czasie przebył Ocean Atlantycki. Pierwszy statek, napędzany silnikiem parowym przebył Atlantyk w 1838 roku. Błękitna Wstęga została po raz pierwszy oficjalnie przyznana w roku 1860. Była to nagroda, której ideę stworzyli najwięksi ówcześni przewoźnicy w celach propagandowych i reklamowych dla statku, który ją posiadał.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.952 sek.