• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Swaledale

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.North Yorkshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w północno-wschodniej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber, położone nad Morzem Północnym. Hrabstwo zajmuje północną i środkową część historycznego hrabstwa Yorkshire.
  Ser – produkt spożywczy wytwarzany z mleka poprzez wytrącenie z mleka tłuszczu i białka w postaci skrzepu, który zostaje poddany dalszej obróbce. Istnieje wiele gatunków sera i dzieli się je np. ze względu na gatunek mleka, zawartość tłuszczu, konsystencję, proces produkcyjny i czas dojrzewania. Ser zawiera wiele składników odżywczych. Technologią produkcji serów zajmuje się serowarstwo.
  Krajobraz doliny Swaledale
  Wieś Muker w dolinie Swaledale

  Swaledaledolina w Wielkiej Brytanii, w hrabstwie North Yorkshire, w Anglii, wchodząca w skład Yorkshire Dales i należąca do parku narodowego o tej samej nazwie.

  Dolina położona jest na wschód od Gór Pennińskich, a jej środkiem płynie rzeka Swale, od której pochodzi nazwa doliny. Dolina rozciąga się od wsi Keld na zachodzie do miasta Richmond na wschodzie. Główne miejscowości położone w dolinie to Gunnerside, Muker i Reeth.

  Dolina znana jest m.in. z produkcji sera Swaledale oraz hodowli owiec. Dawniej Swaledale było miejscem wydobycia ołowiu.

  Muker – wieś w Anglii, w hrabstwie North Yorkshire, w dystrykcie Richmondshire. Leży 84 km na północny zachód od miasta York i 347 km na północny zachód od Londynu.Keld – osada w Anglii, w hrabstwie North Yorkshire, w dystrykcie Richmondshire. Leży 87 km na północny zachód od miasta York i 350 km na północny zachód od Londynu.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Swaledale online (ang.). [dostęp 2010-03-12].

 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Owca domowa (Ovis aries) – gatunek hodowlanego zwierzęcia domowego z rodziny krętorogich. Przodkiem były najprawdopodobniej różne podgatunki owcy dzikiej (Ovis ammon). Jak pokazują najnowsze badania przeprowadzone przez genetyków, owce były pierwszymi zwierzętami udomowionymi przez człowieka. Ich domestykacja nastąpiła dwuetapowo. Najpierw udało się to osiągnąć człowiekowi około 11 tys. lat temu - potomkami tych zwierząt są dzisiejsze półdzikie, mocno włochate rasy wciąż hodowane na szkockich wyspach. Drugi raz dokonano tego między VIII a VI tysiącleciem p.n.e. w południowo-zachodniej Azji, na terenie dzisiejszego Iraku i Iranu, prawdopodobnie jeszcze przed rozpoczęciem osiadłego życia w epoce brązu.
  Gunnerside – wieś w Anglii, w hrabstwie North Yorkshire, w dystrykcie Richmondshire. Leży 80 km na północny zachód od miasta York i 345 km na północ od Londynu.
  Reeth – wieś w Anglii, w hrabstwie North Yorkshire, w dystrykcie Richmondshire. Leży 74 km na północny zachód od miasta York i 342 km na północ od Londynu. Miejscowość liczy 750 mieszkańców.
  Yorkshire Dales (z ang. „doliny Yorkshire”) – wyżynny obszar w północnej Anglii, w północnej części historycznego hrabstwa Yorkshire.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Dolina, dolina rzeczna – wklęsła forma terenu o wydłużonym kształcie i wyraźnie wykształconym dnie, otoczona ze wszystkich stron wzniesieniami, najczęściej powstała w wyniku działalności rzek (erozji i akumulacji rzecznej) lub lodowców.
  Góry Pennińskie (Penniny, ang. Pennines) - pasmo górskie w północnej części Anglii o całkowitej długości 400 km. Najwyższy szczyt to Cross Fell (893 m n.p.m.), powstały podczas orogenezy kaledońskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.