• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sveriges Radio

  Przeczytaj także...
  Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.Klartext – program radiowy rozgłośni publicznej Sveriges Radio emitowany w programie czwartym Szwedzkiego Radia. Pierwszy raz nadany był 11 kwietnia 1994. Jego treść stanowią wiadomości podane w prosty sposób, uproszczonym językiem szwedzkim i czytane powoli.
  Nadawca (źródło, ang. sender, source) jest to określenie używane w telekomunikacji do zidentyfikowania podmiotu będącego źródłem transmisji lub komunikatu. Nadawca wysyła informację używając kodu przy pomocy fizycznego medium transmisji. Nadawcą może być np. urządzenie, aplikacja lub użytkownik.

  Sveriges Radio AB (w skrócie SR) – szwedzki publiczny nadawca radiowy, utworzony 21 marca 1924 roku pod nazwą AB Radiotjänst.

  W 2007 roku fundusze z opłat dla Sveriges Radio wyniosły 2,3 mld.

  Kanały[]

  Sveriges Radio nadaje cztery narodowe kanały: Sveriges Radio P1, Sveriges Radio P2, Sveriges Radio P3 i Sveriges Radio P4.

  Sveriges Radio P4 – ogólnokrajowy program Szwedzkiego Radia. Emisję programu rozpoczęto w 1987 jako sieć programów lokalnych, od roku 1993 nadaje jako kanał ogólnoszwedzki z mutacjami regionalnymi. Przeznaczony jest dla dorosłego słuchacza. Jest najczęściej słuchaną rozgłośnią szwedzkiego radia publicznego o dziennej słuchalności ponad 3 miliony osób.Język szwedzki (szw. svenska språket, svenska) – język północnogermański wschodni (wschodnioskandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju. Szwedzki jest dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu także dla Duńczyków. Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.

  Zobacz też[]

 • Klartext
 • Przypisy

  1. SVERIGES RADIO AB (szw.). sverigesradio.se. [dostęp 2011-08-27].
  2. sverigesradio (szw.). sverigesradio.se. [dostęp 2011-08-27].

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Sveriges Radio (szw.). sverigesradio.se. [dostęp 2011-08-27]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sveriges Radio P3 – ogólnokrajowy program Szwedzkiego Radia, nadawany na terytorium Szwecji i Wysp Alandzkich. Nadawanie programu rozpoczęto w r. 1955. Jego słuchalność w r. 2009 wynosiła 11.4 proc. Do czasu uruchomienia programu trzeciego, "dwójka" nadawała muzykę rozrywkową i popularną.
  Sveriges Radio P1 – ogólnokrajowy program Szwedzkiego Radia, nadawany na terytorium Szwecji i Wysp Alandzkich. Jest najstarszym programem a jego emisję rozpoczęto w 1925 jako program mówiony. Jego słuchalność w r. 2009 wynosiła 11.9 proc.
  Sveriges Radio P3 – ogólnokrajowy program Szwedzkiego Radia, nadawany na terytorium Szwecji i Wysp Alandzkich. Nadawanie programu rozpoczęto w r. 1964. Jego słuchalność w r. 2009 wynosiła 11.4 proc.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.