• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Svenska Hockeyligan - 2013/2014  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Trofeum Håkana Looba – nagroda indywidualna w szwedzkich rozgrywkach hokeja na lodzie Elitserien przyznawana corocznie zawodnikowi ligi, który strzeli najwięcej goli w rundzie zasadniczej sezonu regularnego.Stefan Liv Memorial Trophy (pol. Trofeum pamiątkowe im. Stefana Liva) – nagroda indywidualna w szwedzkich rozgrywkach hokeja na lodzie Elitserien przyznawana corocznie najbardziej wartościowemu zawodnikowi w fazie play-off.

  Sezon Swedish Hockey League został rozegrany na przełomie 2013 i 2014 roku. Był to 39. sezon rozgrywek o mistrzostwo Szwecji w hokeju na lodzie. W rozgrywkach wzięło udział 12 zespołów.

  Jednocześnie był to pierwszy sezon pod nową nazwą ligi. 17 czerwca 2013 oficjalnie dokonano przemianowania nazwy rozgrywek z Elitserien na SHL, przy czym skrót oznacza w sferze krajowej , zaś w ujęciu międzynarodowym Swedish Hockey League. Zmiana była podyktowana względami konkurencyjności wobec nazewnictwa rozgrywek NHL i KHL.

  Guldhjälmen (w j. szw. Złoty Kask) – nagroda indywidualna w szwedzkich rozgrywkach hokeja na lodzie Elitserien przyznawana corocznie najbardziej wartościowemu zawodnikowi sezonu. Wyboru dokonują gracze ligi w głosowaniu.Kontynentalna Hokejowa Liga (KHL; ros. Континентальная хоккейная лига (КХЛ) – tranksr. Kontinientalnaja Chokkiejnaja Liga, ang. Kontinental Hockey League) – rozgrywki hokeja na lodzie założone w 2008 roku, stanowiące najwyższą i narodowo mistrzowską klasę rozgrywkową w Rosji. Liga ma charakter międzynarodowy, gdyż prócz drużyn rosyjskich, swoich przedstawicieli ma siedem innych państw: Białoruś, Łotwa, Kazachstan, Słowacja, Finlandia, Chorwacja, Chiny.

  Obrońcą tytułu była drużyna Brynäs, która w finale poprzedniej edycji pokonała Luleå 4:0. W porównaniu do ubiegłego sezonu ligę opuściły dwa zespoły: Timrå i Rögle, a ich miejsce zajęły Leksand i Örebro (awansowały z rozgrywek Allsvenskan).

  Uczestnicy[ | edytuj kod]  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  National Hockey League (NHL) albo Ligue nationale de hockey (LNH) (pl. Narodowa Liga Hokeja) – zawodowa organizacja zrzeszająca 30 drużyn hokejowych z Ameryki Północnej. Drużyny należące do NHL każdego sezonu walczą o Puchar Stanleya. Cechuje ją wysoki poziom gry oraz wysokie zarobki graczy (średnia pensja w sezonie 2000/2001 wyniosła 1 400 000 $). Liga ta została założona w 1917 roku w Montrealu w Kanadzie. Obecnie w NHL większość stanowią zespoły ze Stanów Zjednoczonych, a ponad połowa graczy pochodzi z Kanady. Składa się z dwóch konferencji oraz sześciu dywizji. Od kilku lat jedynym Polakiem występującym w NHL jest Wojtek Wolski, Kanadyjczyk polskiego pochodzenia.
  Skellefteå AIK – szwedzki klub hokejowy z siedzibą w Skellefteå, występujący w rozgrywkach SHL. Zespół zalicza się do "klasycznych" zespołów hokejowych w Szwecji.
  Rinkens riddare – nagroda przyznawana corocznie od sezonu 1962-63 (z przerwą w latach 1979–1996) najuczciwszemu szwedzkiemu hokeiście w rozgrywkach szwedzkiej SHL (wyjątkiem był sezon 1998–99 gdzie nagrodę otrzymał czeski zawodnik – František Kaberle, reprezentujący wówczas MODO Hockey). Wyróżnienie przyznaje Szwedzka Federacja Hokeja na Lodzie (SIHA).
  Trofeum Honkena (szw. Honkens trofé) – nagroda indywidualna w szwedzkich rozgrywkach hokeja na lodzie Elitserien przyznawana corocznie najlepszemu bramkarzowi sezonu. Wyboru dokonują Sweden Hockey Pool i Kamratföreningen Hockeyjournalisterna.
  Svenska hockeyligan (ang. Swedish Hockey League, pol. Szwedzka Hokejowa Liga) – najwyższa klasa ligowych rozgrywek hokeja na lodzie w Szwecji.
  Guldpucken (w j. szw. Złoty Krążek) – nagroda przyznawana corocznie najlepszemu szwedzkiemu hokeiście sezonu w najwyższej klasie rozgrywek Elitserien.
  Trofeum Petera Forsberga – nagroda przyznawana corocznie od sezonu 2012/2013 najlepszemu szwedzkiemu hokeiście – napastnikowi, w rozgrywkach szwedzkiej SHL. Wyróżnienie przyznaje Szwedzka Federacja Hokeja na Lodzie (SIHA). Patronem nagrody jest były szwedzki hokeista Peter Forsberg.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.