• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Suzowate

  Przeczytaj także...
  Walenie (Cetacea) – rząd ssaków (w kladystyce to klad w obrębie parzystokopytnych). Występują one głównie w oceanach. Wyjątkiem są delfiny słodkowodne, zamieszkujące rzeki, oraz nieliczne gatunki żyjące na styku tych dwóch środowisk (estuaria).Jezioro – naturalny śródlądowy zbiornik wodny, którego występowanie uwarunkowane jest istnieniem zagłębienia (misy jeziornej), w którym mogą gromadzić się wody powierzchniowe, oraz zasilaniem przewyższającym straty wody wskutek parowania lub odpływu. Większość jezior występuje na obszarach zajmowanych niegdyś przez lodowiec. Woda z topniejącego lodowca wypełniała doliny i tworzyła jeziora. Powstanie mis jeziornych wiąże się przede wszystkim z procesami geologicznymi. Zasilanie należy natomiast przede wszystkim od warunków klimatycznych. Jezioro różni się od stawu występowaniem strefy afotycznej – światło nie dociera do dna uniemożliwiając tam rozwój roślinności.
  Baji chiński (Lipotes vexillifer), delfin chiński – gatunek ssaka z rodziny iniowatych (Iniidae). Występuje w Chinach, w środkowym i dolnym biegu rzeki Jangcy. W Czerwonej Księdze IUCN zaliczony do kategorii CR - krytycznie zagrożonych wyginięciem. W 1997 roku żyło jeszcze 13 osobników, a ostatniego żywego widziano w 2004. W 2006 roku został uznany za prawdopodobnie wymarły. W trakcie kilkutygodniowych poszukiwań delfinów chińskich przeprowadzonych przez grupę biologów w 2007 nie odnaleziono ani jednego osobnika.

  Suzowate (Platanistidae) – wodne ssaki łożyskowe zaliczane do kladu zębowców (Odontoceti) w obrębie waleni (Cetacea). W odróżnieniu od większości delfinów żyją w wodach o niskim zasoleniu, jak rzeki i jeziora, czasami w głębi lądu.

  Systematyka[ | edytuj kod]

  W rodzinie tej wyróżnia się jeden rodzaj z jednym gatunkiem:

  Delfin – ogólne określenie wodnych ssaków z rzędu waleni, z rodzin Delphinidae (delfiny oceaniczne) i Platanistidae (delfiny słodkowodne), obejmujące średniej wielkości walenie charakteryzujące się wydłużonym pyskiem i obecnością melonu.Łożyskowce (Placentalia) – takson klasyfikowany w randze infragromady (czasem podgromady lub szczepu), obejmujący ssaki żyworodne, u których występuje łożysko. Należy do nich ok. 95% gatunków współczesnych ssaków (wszystkie z wyjątkiem stekowców i torbaczy).
 • Platanista – suzu – jedynym przedstawicielem jest żyjący w wodach Gangesu i Indusu Platanista gangetica – suzu gangesowy
 • Zaliczane wcześniej do tej rodziny inia amazońska, tonina mała i baji chiński klasyfikowane są obecnie w rodzinie iniowatych.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Platanistidae, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2015, s. 190. ISBN 978-83-88147-15-9.
  3. G.T. Braulik, B.D. Smith, Platanista gangetica, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] [dostęp 2009-01-17] (ang.).
  4. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Iniidae. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 2010-01-17]
  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².Tonina mała, delfin mały, delfin La Platy (Pontoporia blainvillei) – gatunek ssaka z rodziny iniowatych (Iniidae), żyjącego w Ameryce Południowej w dorzeczu La Platy. Jedyny przedstawiciel rodzaju Pontoporia. Czasami klasyfikowany w Pontoporiidae lub Platanistidae - w zależności od przyjętej klasyfikacji. Delfin mały ma długi,wąski dziób, który rośnie z upływem lat, trójkątną, zaokrągloną na końcu płetwę grzbietową i odstające, łopatowate płetwy piersiowe. Kolor przeważający to kolor szary, na grzbiecie ciemniejszy niż na stronie brzusznej. Ma ponad 200 zębów, po 51-58 w każdym rowku zębowym. Odżywia się głównie rybami dennymi.
  Warto wiedzieć że... beta

  Indus (dewanagari सिन्धु नदी , trl. sindhu nadī ) – rzeka w Chinach, Indiach i Pakistanie. Wypływa spod góry Kajlas w Transhimalajach, ma długość 3180 kilometrów i uchodzi do Morza Arabskiego.
  Ganges, (hindi Ganga) – rzeka w południowej Azji, przepływająca przez Indie i Bangladesz. Jej długość wynosi 2700 km, a powierzchnia dorzecza 1125 tys. km² (z Brahmaputrą 2060 km²). Ganges uchodzi do Zatoki Bengalskiej będącej częścią Oceanu Indyjskiego.
  Inia amazońska, inia (Inia geoffrensis) – gatunek ssaka z rodziny iniowatych (Iniidae) żyjący w wodach Amazonki i Orinoko, a niekiedy również na okresowych rozlewiskach tych rzek. Osiąga długość 2-2,5 m oraz wagę około 100-150 kg. Żywi się rybami i niekiedy skorupiakami. Ma kolor jasnoszaro-różowy. Płetwy mięsiste, grube, płetwa ogonowa ma postrzępiony brzeg. Jej pysk wyciągnięty jest w dość długi i cienki dziób. Gatunek zagrożony jest głównie przez zanieczyszczenie wód, łodzie motorowe, a ostatnio również na skutek zabijania ich przez rybaków, którzy wykorzystują ich ciała jako przynęty. Inia rodzi jedno młode.
  Suzu gangesowy, suzu, delfin gangesowy, delfin indyjski, susuka (Platanista gangetica) – gatunek ssaka z rodziny suzowatych (Platanistidae) żyjący w wodach Gangesu i Indusu.
  Zębowce (Odontoceti) – jeden z dwóch podrzędów waleni. Ich przedstawiciele posiadają zęby, czym odróżniają się od fiszbinowców. Zębowce polują na ryby, głowonogi, a niektóre także na ssaki morskie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.714 sek.