• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Suzana Maksimović

  Przeczytaj także...
  Turnieje międzystrefowe FIDE stanowiły drugi etap (pomiędzy turniejami strefowymi a turniejem lub meczami pretendentów) eliminacji, których celem było wyłonienie przeciwnika dla mistrza i mistrzyni świata w szachach.Drezno (niem. Dresden, górnołuż. Drježdźany, czes. Drážďany, dawniej Drezdno) – miasto we wschodnich Niemczech na Pogórzu Zachodniosudeckim, położone nad Łabą, stolica kraju związkowego Saksonia. Aglomeracja drezdeńska liczy ok. 1,036 mln mieszkańców (2004).
  Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.

  Suzana Maksimović, serb. Сузана Максимовић (ur. 5 stycznia 1962) – serbska szachistka, arcymistrzyni od 1999 roku.

  Kariera szachowa[]

  Pierwszy znaczący sukces na arenie międzynarodowej odniosła w 1980 r. w Sencie, gdzie zdobyła tytuł wicemistrzyni Europy juniorek do 20 lat. Wkrótce awansowała do ścisłej czołówki jugosłowiańskich szachistek. Dwukrotnie (1983, 1991) zdobyła tytuły indywidualnej mistrzyni kraju, była również srebrną medalistką mistrzostw Jugosławii (2002) oraz Serbii (2006). W latach 1982–2006 siedmiokrotnie startowała na szachowych olimpiadach, dwukrotnie zdobywając brązowe medale (1986 – za indywidualny wynik na III szachownicy oraz 1988 – wspólnie z drużyną). Czterokrotnie (1982, 1987, 1991, 1995) uczestniczyła w turniejach międzystrefowych (eliminacjach mistrzostw świata), najlepszy wynik osiągając w 1982 r. w Bad Kissingen, gdzie zajęła IX miejsce. W 1990 r. podzieliła I m. (wspólnie z Vesną Misanović, Aną-Marią Botsari i Mariną Makropulu) w turnieju strefowym w Puli, natomiast w 1996 r. zwyciężyła w kołowym turnieju w Dreźnie.

  Pula (chorw. Pula, wł. Pola, istriockie Pula, słń. Pulj, niem. Pulei, łac. Pietas Iulia) – miasto w Chorwacji, największe na półwyspie Istria, położone na południowym skraju półwyspu nad Morzem Adriatyckim.Język serbski (cрпски, srpski) – jedna z uregulowanych wersji dialektu sztokawskiego, używana głównie przez Serbów i Czarnogórców w Serbii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie oraz w innych krajach.

  Najwyższy ranking w karierze osiągnęła 1 lipca 1987 r., z wynikiem 2345 punktów zajmowała wówczas 21. miejsce na światowej liście FIDE, jednocześnie zajmując 2. miejsce (za Alisą Marić) wśród jugosłowiańskich szachistek.

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • ChessBase Megabase 2009
 • Individual Calculations: Maksimovic, Suzana (ang.)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Suzana Maksimović – wybrane partie szachowe (ang.)
 • Suzana Maksimović – karta na stronie FIDE (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Ranking szachowy (elo) – metoda obliczania relatywnej siły gry szachistów w punktacji elo. Nazwa "elo" pochodzi od nazwiska Arpada Elo – amerykańskiego naukowca węgierskiego pochodzenia, którego prace ukształtowały szachowy system rankingowy oparty na naukowych podstawach.Senta (serb. Сента, węg. Zenta) - miasto w północno-wschodniej Serbii (Wojwodina), port nad Cisą, w pobliżu granicy z Węgrami.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Olimpiada szachowa – międzynarodowy drużynowy turniej szachowy organizowany przez Międzynarodową Federację Szachową (FIDE) w cyklu dwuletnim od 1927 roku. W turnieju uczestniczą reprezentacje narodowe, nominowane przez narodowe związki szachowe zrzeszone w FIDE.
  Marina Makropulu, gr. Μαρίνα Μακροπούλου (z domu Pogorevici, ur. 3 grudnia 1960 w Ploeszti) – grecka szachistka pochodzenia rumuńskiego, arcymistrzyni od 1982 roku.
  Bad Kissingen – uzdrowiskowe miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Frankonia, w regionie Main-Rhön, siedziba powiatu Bad Kissingen. Leży nad rzeką Soława Frankońska, przy autostradzie A71, przy drodze B286, B287 i linii kolejowej Bad Kissingen – Gemünden am Main. Zamieszkuje je 20 900 mieszkańców (31 grudnia 2011).
  Arcymistrz – tytuł nadawany szachistom przez Międzynarodową Federację Szachową (FIDE) za wyniki sportowe. Wyróżniony szachista ma prawo dożywotnio posługiwać się tym tytułem. Na oznaczenie tytułu używa się polskiego skrótu am lub międzynarodowego GM (ang. grandmaster) oraz analogicznie dla kobiet amk i WGM.
  Mistrzostwa Europy juniorów do lat 20 w szachach – rozgrywki szachowe, mające na celu wyłonienie najlepszych juniorów Europy w kategorii wiekowej do 20 lat.
  Szachy – rodzina strategicznych gier planszowych rozgrywanych przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu bierek (pionów i figur). Popularnie, choć nieprecyzyjnie, szachami nazywa się również wspomniane bierki.
  Mistrzostwa świata kobiet w szachach – rozgrywki szachowe, mające na celu wyłonienie najlepszej szachistki na świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.