• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Suzana Grubješić

  Przeczytaj także...
  Cyrylica – pismo alfabetyczne służące do zapisu języków wschodniosłowiańskich, większości południowosłowiańskich i innych. Nazwa nawiązuje do apostoła Słowian – św. Cyryla, który wspólnie ze św. Metodym, prowadząc misję wielkomorawską wśród Słowian zapisał i wprowadził do liturgii język słowiański. Do zapisu tego języka zostały stworzone dwa alfabety – głagolica i później cyrylica (pismo uproszczone na bazie dużego alfabetu greckiego – majuskuły oraz głagolicy, z której zostały przeniesione niektóre litery).Ivica Dačić (cyr. Ивица Дачић, ur. 1 stycznia 1966 w Prizrenie) – serbski polityk, minister spraw wewnętrznych od 8 lipca 2008. Przewodniczący Socjalistycznej Partii Serbii od 2006. Premier Serbii od 27 lipca 2012.
  Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.

  Suzana Grubješić, cyr. Сузана Грубјешић (ur. 29 stycznia 1963 w Somborze) – serbska menedżer i polityk, w latach 2012–2013 wicepremier.

  Zjednoczone Regiony Serbii (serb. Ujedinjeni regioni Srbije / Уједињени региони Србије, URS) – serbska koalicja wyborcza i następnie partia polityczna o profilu regionalistycznym i konserwatywno liberalnym. Ugrupowanie posiada status członka stowarzyszonego w ramach Europejskiej Partii Ludowej.Ruch Europejski lub Międzynarodowy Ruch Europejski (ang. European Movement International, fr. Mouvement européen) – międzynarodowe stowarzyszenie pozarządowe, składające się z kilkudziesięciu krajowych rad narodowych oraz organizacji członkowskich, zajmujące się lobbingiem na rzecz integracji europejskiej. Siedziba ruchu mieści się w Brukseli.

  Życiorys[]

  Ukończyła studia na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu w Belgradzie. Pracowała w przedsiębiorstwie turystycznym w Puli, następnie jako główny menedżer na Cyprze, od 1996 do 1997 była kierownikiem projektu Ruchu Europejskiego w Serbii. Była jednym z założycieli grupy eksperckiej G17 Plus, pracowała w tej organizacji, a po jej przekształceniu w partię polityczną była dyrektorem partii. W 2008 wybrana na jej wiceprzewodniczącą. W 2003 wybrana na posłankę do Zgromadzenia Narodowego, reelekcję uzyskiwała w 2007, 2008 i 2012. W lipcu 2012 samym roku z rekomendacji współtworzonych przez G17 Plus Zjednoczonych Regionów Serbii weszła w skład koalicyjnego rządu Ivicy Dačicia jako wicepremier. Sprawowała ten urząd do czasu usunięcia jej ugrupowania z koalicji we wrześniu 2013.

  G17 Plus - niewielka serbska partia polityczna o charakterze konserwatywno-liberalnym założona w 2002. Przewodniczącym partii jest obecnie Mlađan Dinkić. Należy do Europejskiej Partii Obywatelskiej. Od 2004 współtworzy rząd Serbii razem z Partią Demokratyczną i SDS.Zgromadzenie Narodowe Republiki Serbii (serb. Народна скупштина Републике Србије) jest to unikameralny parlament Republiki Serbii. Składa się z 250 posłów. Obecnym, od 23.7.2012 Przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego RS jest Nebojša Stefanović.

  Przypisy

  1. Suzana Grubješić (serb.). istinomer.rs. [dostęp 2014-02-12].
  2. Ministries, etc. (ang.). rulers.org. [dostęp 2014-02-12].
  Sombor (serb. Сомбор, węg. Zombor, rus. Зомбор) – miasto w północnej Serbii (Wojwodina), w pobliżu granicy z Węgrami, nad Kanałem Dunaj-Cisa-Dunaj.Uniwersytet w Belgradzie (serb. Универзитет у Београду) – uczelnia w Belgradzie. Uniwersytet ten jest największym i najważniejszym uniwersytetem Republiki Serbii. Założony w 1808 r., jako działająca od tego roku w Belgradzie Szkoła Wielka (serb. Велика школа). Obecnie ma 31 wydziałów i ponad 90 tys. studentów. Jest najbardziej cenioną i dofinansowaną instytucją naukowo-badawczą w Serbii. Prowadzi badania naukowe we wszystkich dziedzinach nauki. Biblioteka Uniwersytecka im. Svetozara Markovića jest jedyną Carnegie biblioteką w Europie Środkowej i Wschodniej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.