• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Suwaki

  Przeczytaj także...
  Piaskówka (Psammomys obesus) – gatunek gryzonia z podrodziny suwaków, zamieszkujący pustynne obszary północnej Afryki i Półwyspu Arabskiego.Zwierzęta domowe – zwierzęta trzymane przez człowieka w domu dla osobistej przyjemności lub dla towarzystwa, w odróżnieniu od zwierząt chowanych lub hodowanych z innych powodów (zwierzęta hodowlane, gospodarskie i użytkowe).
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Myszoskoczki, dawniej: suwaki (Gerbillinae) – podrodzina gryzoni z rodziny myszowatych (Muridae). Obejmuje około 110 gatunków niewielkich ssaków zamieszkujących zachodnią i południową Azję i północną Afrykę. Do Gerbillinae należą szczury pustynne i liczne gatunki myszoskoczek. Większość zwierząt z podrodziny myszoskoczek charakteryzuje się licznymi przystosowaniami do życia w warunkach pustynnych.

  Suwak mongolski, myszoskoczek mongolski, myszoskoczka mongolska, gerbil mongolski (Meriones unguiculatus) — gatunek gryzonia z podrodziny suwaków w rodzinie myszowatych (Muridae), pochodzący z północno-wschodnich Chin oraz stepów Mongolii.Piaskoskoczka somalijska (Ammodillus imbellis) – gatunek myszoskoczek (Gerbillinae) z monotypowego rodzaju Ammodillus (piaskoskoczka). Zamieszkuje tereny Somalii i wschodniej Etiopii.

  Samo słowo gerbil (upowszechnione jako angielska nazwa podrodziny suwaków) pochodzi od anglojęzycznego zdrobnienia innej grupy gryzoni jerboa (skoczkowate). Skoczkowate (Dipodidae) są rodziną gryzoni zupełnie niespokrewnioną z myszoskoczkami żyją one jednak w podobnych niszach ekologicznych.

  Gryzonie (Rodentia) – najliczniejszy rząd ssaków, obejmujący ok. 1850 gatunków. Cechą charakterystyczną wszystkich gryzoni jest obecność stale rosnących siekaczy – dwóch (jedna para) w górnej i dwóch w dolnej szczęce oraz brak kłów. Większość gryzoni to zwierzęta roślinożerne, niektóre jednak nie stronią od pokarmu zwierzęcego. Zwierzęta te cechuje znaczna rozrodczość. Występują na wszystkich kontynentach, poza Antarktydą. Wcześniej zaliczane do nich były zajęczaki, obecnie wydzielone – głównie z powodu różnic w uzębieniu – jako odrębna, choć blisko spokrewniona grupa.Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).

  Jeden z gatunków myszoskoczki, wywodzący się z Mongolii, suwak mongolski (Meriones unguiculatus) stał się popularnym zwierzęciem domowym. Został rozpowszechniony w hodowli dzięki doktorowi Victorowi Schwentkerowi, który w 1954 roku jako pierwszy rozpoczął badania nad tym gatunkiem suwaka sprowadzając go do Stanów Zjednoczonych.

  Pieszczanka wielka (Rhombomys opimus) – roślinożerny gryzoń azjatycki z rodziny myszowatych (Muridae), największy i prawdopodobnie najlepiej zbadany gatunek myszoskoczki (Gerbillinae). Na tak duże zainteresowanie naukowców zasłużył sobie z dwóch powodów: wyrządza znaczne szkody w uprawach rolnych i jednocześnie jest głównym nosicielem bakterii wywołujących dżumę.Meriones – rodzaj gryzoni z podrodziny suwaków w rodzinie myszowatych, obejmujący gatunki występujące w północnej Afryce i południowej Azji.

  Długość ciała typowego gryzonia z podrodziny myszoskoczek mieści się w przedziale od 150 do 300 milimetrów, włącznie z ogonem, który stanowi około połowę długości całego ciała. Wywodząca się z Turkmenistanu pieszczanka wielka (Rhombomys opimus) osiąga długość nawet ponad 400 milimetrów.

  Tłustogon afrykański (Pachyuromys duprasi) – gatunek niewielkiego gryzonia z podrodziny suwaków, jedyny przedstawiciel rodzaju Pachyuromys.. Występuje w Afryce Północnej w północnej części pustyni leżącej na zachód od delty Nilu w Egipcie.Literatura opisuje występowanie P.duprasi na terenach Algierii, Libii, Tunezji.Rodzaj (łac. genus, l.mn. genera) – podstawowa, obowiązkowa kategoria systematyczna obejmująca gatunek lub monofiletyczną grupę gatunków wyróżnionych na podstawie jednej lub więcej cech taksonomicznych. Nazwą rodzaj określany jest też każdy takson w randze rodzaju.

  Do niedawna podrodzina myszoskoczków (Gerbillinae), podobnie jak podrodzina długowłosych włochatostopych szczurów (Lophiomyinae), zaliczana była do rodziny chomikowatych. Jednak badania genetyczne potwierdziły, że powinny one być zaliczane do rodziny myszowatych.

  Systematyka[]

  Do podrodziny Gerbilinae należy 16 rodzajów i około 110 gatunków. Są to następujące rodzaje:

  Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.Myszowate (Muridae) – rodzina gryzoni. W skład myszowatych wchodzi 140 rodzajów z ok. 650 gatunkami (w Polsce zamieszkuje 8 gatunków). Wykształciły się w pliocenie i są spokrewnione z chomikowatymi. Są one wielkością zbliżone do szczura; długość ich ciała z ogonem wynosi 11-80 cm. W większości naziemne, ale są także nadrzewne i żyjące pod ziemią. Mają krótką miękką sierść. Aktywne głównie w nocy; są wszystkożerne i nie zapadają w sen zimowy. Pierwotnie zamieszkiwały Afrykę, Eurazję, Australię, teraz niektóre z myszowatych są rozprzestrzenione na całym świecie.
 • piaskoskoczka (Ammodillus) – jedynym przedstawicielem jest piaskoskoczka somalijska (Ammodillus imbellis)
 • wydmoskocz (Brachiones) – jedynym przedstawicielem jest wydmoskocz Przewalskiego (Brachiones przewalskii)
 • skoczka (Desmodilliscus) – jedynym przedstawicielem jest skoczka sawannowa (Desmodilliscus braueri)
 • skoczanka (Desmodillus) – jedynym przedstawicielem jest skoczanka przylądkowa (Desmodillus auricularis)
 • myszoskocz (Dipodillus)
 • myszoskoczek (Gerbilliscus)
 • myszoskocznik (Gerbillurus)
 • myszoskoczka (Gerbillus)
 • suwak (Meriones)
 • karłoskoczek (Microdillus) – jedynym przedstawicielem jest karłoskoczek somalijski (Microdillus peeli)
 • tłustogon (Pachyuromys) – jedynym przedstawicielem jest tłustogon afrykański (Pachyuromys duprasi)
 • piaskówka (Psammomys)
 • pieszczanka (Rhombomys) – jedynym przedstawicielem jest pieszczanka wielka (Rhombomys opimus)
 • szczotkogon (Sekeetamys) – jedynym przedstawicielem jest szczotkogon skalny (Sekeetamys calurus)
 • gołostópka (Tatera) – jedynym przedstawicielem jest gołostópka indyjska (Tatera indica )
 • afroskoczek (Taterillus)
 • Przypisy[]

  1. Gerbillinae, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Zygmunt Kraczkiewicz: SSAKI. Wrocław: Polskie Towarzystwo Zoologiczne - Komisja Nazewnictwa Zwierząt Kręgowych, 1968, s. 81, seria: Polskie nazewnictwo zoologiczne.
  3. Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN w Warszawie, 2015, s. 297. ISBN 978-83-88147-15-9.
  4. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Gerbillinae. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 8 kwietnia 2012]
  5. Victor Schwentker: The Gerbil. A new laboratory animal. Illinois Veterinarian, 1963.
  Suwaki nazywane również myszoskoczkami, gerbilami (Gerbillinae) – podrodzina gryzoni z rodziny myszowatych (Muridae). Obejmuje około 110 gatunków niewielkich ssaków zamieszkujących zachodnią i południową Azję i północną Afrykę. Do Gerbillinae należą szczury pustynne i liczne gatunki myszoskoczek. Większość zwierząt z podrodziny myszoskoczek charakteryzuje się licznymi przystosowaniami do życia w warunkach pustynnych.Suwak (Meriones) – rodzaj gryzoni z podrodziny myszoskoczków w rodzinie myszowatych, obejmujący gatunki występujące w północnej Afryce i południowej Azji.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wydmoskocz Przewalskiego (Brachiones przewalskii) – gatunek myszoskoczki (Gerbillinae) z monotypowego rodzaju Brachiones. Występuje w Chinach. W wydanej w 2015 roku przez Muzeum i Instytut Zoologii PAN w Warszawie publikacji „Polskie nazewnictwo ssaków świata” gatunkowi nadano nazwę wydmoskocz Przewalskiego, rezerwując nazwę wydmoskocz dla rodzaju tych gryzoni.
  Gerbillus – rodzaj gryzonia z rodziny myszowatych. Obejmuje zwierzęta z podrodziny suwaków. Gerbillus zamieszkują suche, pustynne regiony w Afryce, Środkowym Wschodzie i Bliskim Wschodzie.
  Muzeum i Instytut Zoologii PAN – geneza muzeum sięga Gabinetu Zoologicznego powstałego w 1819 przy ówczesnym Królewskim Uniwersytecie Warszawskim i rozwijającego się do 1862 pod kierownictwem Feliksa Pawła Jarockiego. Następcą Jarockiego był Władysław Taczanowski, który po objęciu funkcji kierownika zmienił Gabinet w miejsce eksponowania zbiorów o charakterze edukacyjno-naukowym. W 1864 Taczanowski nawiązał kontakt z Konstantym i Aleksandrem Branickimi, którzy współpracowali z Gabinetem finansując powiększające kolekcję ekspedycje do Ameryki Południowej i Afryki. Taczanowski kierował Gabinetem do 1890, a po nim Nikołaj Nasonow (do 1906) i Jakow Szczełkanowcew (do 1915). Władysław Taczanowski współpracował z Branickimi przy powołaniu prywatnego Muzeum Zoologicznego, które zostało otwarte dla publiczności przez Ksawerego Branickiego w 1887 Jego kierownikiem został Jan Sztolcman.
  Piaskówka (Psammomys) – rodzaj myszoskoczek (Gerbillinae) . W polskiej literaturze zoologicznej nazwa „piaskówka” była używana dla oznaczenia gatunku Psammomys obesus. W wydanej w 2015 roku przez Muzeum i Instytut Zoologii PAN w Warszawie publikacji „Polskie nazewnictwo ssaków świata” gatunkowi temu przypisano oznaczenie piaskówka tłusta, rezerwując nazwę „piaskówka” dla rodzaju Psammomys. Rodzaj obejmuje dwa gatunki: piaskówka tłusta i piaskówka chuda.
  Skoczka sawannowa (Desmodilliscus braueri) – gatunek myszoskoczek (Gerbillinae) z monotypowego rodzaju Desmodilliscus. Zamieszkuje tereny Sahelu: na wschód od Senegalu i Mauretanii przez Mali, Burkina Faso, Niger, Nigerię, Kamerun, Czad i Sudan do Morza Czerwonego. Epitet gatunkowy braueri jest eponimem mającym na celu upamiętnienie niemieckiego zoologa Augusta Brauera. W wydanej w 2015 roku przez Muzeum i Instytut Zoologii PAN w Warszawie publikacji „Polskie nazewnictwo ssaków świata” gatunkowi nadano nazwę skoczka sawannowa, rezerwując nazwę skoczka dla rodzaju tych gryzoni.
  Chomikowate (Cricetidae) – rodzina należąca do rzędu gryzoni. Są to niewielkie zwierzęta o krępym ciele, prowadzące przede wszystkim naziemny tryb życia, lecz także nadrzewny, podziemny czy ziemnowodny.
  Rodzina (łac. familia) – jedna z podstawowych kategorii systematycznych stosowanych w systematyce organizmów, niższa niż rząd (ordo), a wyższa niż rodzaj (genus). W kodeksach nomenklatury biologicznej nie określono kryteriów wydzielania rodzin, poza przyporządkowaniem: rodzina grupuje rodzaje, grupa rodzin tworzy rząd. W praktyce rodziny zwykle łączą grupy rodzajów różniące się morfologicznie od innych grup.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.