• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Suwak nawigacyjny

  Przeczytaj także...
  Astronawigacja – oznaczanie pozycji statku lub samolotu na podstawie pomiarów położenia niektórych ciał niebieskich.Komputer (z ang. computer od łac. computare – liczyć, sumować; dawne nazwy używane w Polsce: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) – maszyna elektroniczna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Niemiecki suwak nawigacyjny HR1 firmy Dennert & Pape z czasów II wojny światowej, ze zbiorów Obserwatorium Astronomicznego UAM w Poznaniu

  Suwak nawigacyjny nazywany też suwakiem Bygrave'a - przyrząd używany w astronawigacji lotniczej, będący rodzajem suwaka logarytmicznego, umożliwiający rozwiązywanie kilku podstawowych trójkątów sferycznych używanych w astronomii sferycznej (przy wykorzystaniu algorytmu Napiera) z dokładnością do 1 minuty łuku i w czasie wystarczająco krótkim dla potrzeb nawigacji lotniczej. Składa się z koncentrycznie osadzonych, ruchomych względem siebie cylindrów, na których naniesione są spiralne podziałki. Wynaleziony w pierwszej połowie XX wieku przez kapitana RAF L.G.Bygrave. W czasie II wojny światowej nieco zmodyfikowana odmiana suwaka była produkowana w Niemczech na potrzeby Luftwaffe przez firmę Dennert & Pape (wersje HR1, MHR1 i HR2). Obecnie ze względu na powszechne użycie komputerów praktycznie nie stosowany.

  Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - obserwatorium astronomiczne należące do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, zlokalizowane w Poznaniu przy ul. Słonecznej 36 (Grunwald).Suwak logarytmiczny (suwak rachunkowy) – prosty przyrząd ułatwiający obliczenia, powszechnie używany przez inżynierów do końca lat 80. XX wieku. Wynaleziony w 1632 roku przez Williama Oughtreda, zainspirowany linijką logarytmiczną Edmunda Guntera.

  Linki zewnętrzne[]

 • Position Line Slide Rules
 • Astronomia sferyczna – jeden z najstarszych działów astronomii (a ściślej, astrometrii), zajmujący się matematycznym opisem widomych położeń ciał niebieskich i ich zmian, układami współrzędnych niebieskich itp. Jego nazwa wzięła się stąd, że kierunki ku obiektom na niebie dla ułatwienia często określa się poprzez podporządkowanie im odpowiednich punktów na powierzchni kuli, czyli sferze.Luftwaffe (pol. broń powietrzna) – Siły Powietrzne III Rzeszy (1933-1945), powołane 26 lutego 1935 roku rozkazem Hitlera, również oficjalna nazwa powojennych sił powietrznych Republiki Federalnej Niemiec aż do dzisiaj.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  John Napier [Neper] Lord of Merchiston (ur. 1550, zm. 4 kwietnia 1617) – szkocki właściciel ziemski, antypapista, matematyk, odkrywca logarytmów. W 1614 rozpowszechnił podany przez swego znajomego, Josta Burgiego, sposób budowy tablic umożliwiających mnożenie liczb za pomocą dodawania innych liczb, odpowiednio z danymi powiązanych, czyli czegoś co jest bardzo pokrewne dzisiejszym logarytmom. Właściwe logarytmy dziesiętne zostały wprowadzone przez Henry’ego Briggsa. „Logarytmy” Napiera powiązane były ze „zwykłymi” logarytmami naturalnymi wzorem
  Trójkąt sferyczny jest to figura przestrzenna powstała z trzech łuków kół wielkich na sferze. Łuki te spełniają tę samą funkcję, co odcinki w trójkącie, więc muszą się one przecinać w wierzchołkach. W wyniku przecięcia powstaje na sferze 8 trójkątów sferycznych, w tym jeden trójkąt eulerowski.
  Royal Air Force (w skrócie RAF) – siły lotnicze Wielkiej Brytanii powstałe w 1918 roku. Obecnym dowódcą Królewskich Sił Lotniczych jest Air Chief Marshal Stephen Dalton. RAF podporządkowany jest Brytyjskim Siłom Zbrojnym podlegającym królowej Elżbiecie II.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.