• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Suvad Katana

  Przeczytaj także...
  Reprezentacja Bośni i Hercegowiny w piłce nożnej powstała po rozpadzie Jugosławii w 1992 roku, a pierwszy mecz rozegrała w czerwcu 1993 roku.National-football-teams.com – angielska strona internetowa o tematyce piłkarskiej. Dziś strona dostępna jest jedynie w języku angielskim.
  Royal Sporting Club Anderlecht (oficjalny skrót RSCA) – belgijski klub piłkarski z siedzibą w mieście Anderlecht, założony 27 maja 1908, jako Sporting Club Anderlechtois.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Suvad Katana (ur. 6 kwietnia 1969 w Delijaš, zm. 8 stycznia 2005 w Sarajewie) – bośniacki piłkarz występujący na pozycji obrońcy.

  Reprezentacja Albanii w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Albanii w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo albańskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Albański Związek Piłki Nożnej (alb. Federata Shqiptare e Futbollit).Koninklijke Racing Club Genk (wym. [ˈkoː.nɪŋk.ˌlə.kə ˈraː.sɪŋ ˈklʏp ˈʝɛŋk]) znany też jako Racing Genk – belgijski klub piłkarski z siedzibą w Genk.

  Kariera klubowa[ | edytuj kod]

  Katana karierę rozpoczynał w 1987 roku w jugosłowiańskim Željezničarze Sarajewo. Jego barwy reprezentował przez 5 lat. W 1992 roku wyjechał do Belgii, by grać w tamtejszym pierwszoligowym KRC Genk. W ciągu 2 lat rozegrał tam 64 spotkania i zdobył 4 bramki. Następnie był zawodnikiem innych zespołów belgijskiej ekstraklasy, KAA Gent oraz RSC Anderlecht, których reprezentował również po 2 lata.

  Eerste klasse/ Division 1 (oficjalna nazwa Jupiler Pro League) – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Belgii, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy), utworzona w 1895 roku i od samego początku zarządzana przez Belgijski Związek Piłki Nożnej (KBVB). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) systemem kołowym "jesień" - "wiosna", jako mistrzostwa kraju i przeznaczone są dla 16 najlepszych belgijskich klubów piłkarskich. Triumfator Jupiler Pro League zostaje jednocześnie Mistrzem Belgii, zaś 2 najsłabsze drużyny relegowane są do EXQI League (belgijskiej II ligi). Ponadto zespoły walczą o prawo zakwalifikowania się do wszystkich dwóch rozgrywek europejskich pucharów: Ligi Mistrzów i Ligi Europejskiej. Do udziału w jej rozgrywkach zostają dopuszczone wyłącznie kluby posiadające status profesjonalny, które - po spełnieniu wszelkich niezbędnych kryteriów - otrzymały roczną licencję na występy na tym szczeblu (liga zawodowa). Do tej pory najwięcej tytułów mistrzowskich wywalczył RSC Anderlecht, który najlepszy w swoim kraju okazywał się 31 razy.Nagłe zatrzymanie krążenia, w skrócie nzk (po ang. cardiac arrest) – nagły stan chorobowy, w którym dochodzi do zatrzymania czynności mechanicznej serca powodującego ustanie krążenia krwi. Następnie występuje wtórne zatrzymanie oddechu, i w konsekwencji dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu. Właściwym postępowaniem po rozpoznaniu nzk jest rozpoczęcie resuscytacji.

  W 1998 roku Katana odszedł do tureckiego Adanasporu z Süper Lig. Po roku spędzonym w tym klubie, wrócił jednak do Belgii. Został tam graczem pierwszoligowego klubu KSC Lokeren. Występował tam przez 5 lat, a w 2004 roku zakończył karierę. W 2005 roku zmarł z powodu nagłego zatrzymania krążenia.

  Koninklijke Atletiek Associatie Gent, belgijski klub piłkarski z siedzibą w Gandawie, założony w 1864 roku, trzykrotny zdobywca Pucharu Belgii, w 2006 znalazł się w gronie finalistów Pucharu Intertoto. W sezonie 2008/2009 klub występuje w rozgrywkach Eerste Klasse.Obrońca – w piłce nożnej zawodnik, który ma za zadanie zapobiegać atakom napastników przeciwnika na bramkę. W dzisiejszym futbolu zadania obrońców wychodzą znacznie poza zwykłe bronienie własnego pola karnego.

  Kariera reprezentacyjna[ | edytuj kod]

  W reprezentacji Bośni i Hercegowiny Katana zadebiutował 24 kwietnia 1996 roku w zremisowanym 0:0 towarzyskim meczu z Albanią. W latach 1996–1998 w drużynie narodowej rozegrał łącznie 10 spotkań.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Suvad Katana w bazie National Football Teams (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  KSC Lokeren – belgijski klub piłkarski z miasta Lokeren w prowincji Flandrii Wschodniej. Swojego czasu występowali w nim Włodzimierz Lubański i Grzegorz Lato. Włodzimierz Lubański jest aktualnie II trenerem pierwszej drużyny. W KSC Lokeren występował również Dawid Janczyk, który był wypożyczony na pół roku z CSKA Moskwa.
  Turecka Superliga Piłkarska (tur. Türkiye 1. super futbol ligi) – najwyższa ligowa klasa rozgrywkowa dla klubów piłki nożnej w Turcji.
  Sarajewo (bośn. Sarajevo IPA: [sǎrajɛʋɔ], serb. Сарајево, tur. Saraybosna) – stolica Bośni i Hercegowiny zamieszkana przez 305 tys. osób (2009). Założone w 1462 r. przez Turków Osmańskich. W 1914 r. miejsce zabójstwa arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Odbyły się tu Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1984. Silnie zniszczone w rezultacie działań wojennych 1992-1995, ma obecnie 4 gminy (općina): Centar, Novi Grad, Novo Sarajevo, Stari Grad – w części chorwacko-muzułmańskiej. Osobno liczone jest Wschodnie Sarajewo (ok. 100 tys. mieszkańców), część Republiki Serbskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.