• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sutno

  Przeczytaj także...
  Agroturystyka – forma wypoczynku w warunkach zbliżonych do wiejskich. Może być połączona z pracą u osoby zapewniającej nocleg. Traktowana jako alternatywne do rolnictwa źródło dochodu mieszkańców wsi.Adamowo (do 2012 Adamowo-Zastawa) – osada w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim, w gminie Mielnik.
  Dwór Pieńkowskich – dawny dwór szlachecki stanowiący własność rodziny Pieńkowskich. Znajdował się w miejscowości Sutno w gminie Mielnik, w powiecie siemiatyckim województwa podlaskiego.
  Kaplica pw. Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia

  Sutnowieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim, w gminie Mielnik. W niewielkiej odległości przepływa rzeka Bug.

  W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego.

  Etymologia miejscowości i nazwy miejscowe[ | edytuj kod]

  Nazwa miejscowości pochodzi od sutek, czyli niewielkich pak drewna, związanych sznurami, a następnie spuszczanych Bugiem do pobliskich miejscowości. W Sutnie często występują nazwiska: Kałan, Kałanczyński oraz Kałaczyński – są to nazwiska typowo miejscowe, a także Mormol i Maćkowiak, to ostatnie nazwisko pochodzi od miejscowości znajdującej się w odległości ok. 10 km od Sutna – Maćkowicz.

  Województwo białostockie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975–1998, położone w północno-wschodniej Polsce.Rurociąg naftowy Przyjaźń (ros. нефтепровод Дружба) – największy na świecie system rurociągów, łączący od ponad 40 lat Syberię i Europę Środkową.

  Gospodarka i zatrudnienie mieszkańców[ | edytuj kod]

  Część domów na obszarze wsi pełni funkcje obiektów agroturystycznych. Mieszkańcy Sutna trudną się rolnictwem, a także pracują w terminalu przepompowującym ropę naftową w Adamowie-Zastawie, gdzie przechodzi rurociąg "Przyjaźń" i w kopalni kredy w Mielniku.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Mielnik – wieś w Polsce położona na Wysoczyźnie Drohiczyńskiej, w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim, w gminie Mielnik. Miejscowość leży nad Bugiem.

  Turystyka[ | edytuj kod]

  Przez miejscowość przechodzi żółty szlak kupiecki. Znajdują się w niej:

 • zabytkowa zabudowa z lat 20. XX wieku,
 • pomnik zbudowany na pamiątkę pacyfikacji wsi w roku 1941.,
 • park, będący pozostałością po dworze Pieńkowskich, zburzonym w 1939 roku.,
 • kaplica pomocnicza parafii Niemirów, powstała w wyniku rozbudowy kamiennej kaplicy w kształcie obszernej groty powstałej w 1952 staraniem rodziny Sidewiczów dla upamiętnienia mieszkańców wsi zamordowanych przez Niemców 22 czerwca 1941.
 • Historia[ | edytuj kod]

  W czerwcu 1941 Niemcy, w odwecie za opór stawiany przez radziecką strażnicę, spalili wieś oraz zamordowali w zbiorowej egzekucji 19 mężczyzn.

  Niemirów – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim, w gminie Mielnik. Leży przy granicy z Białorusią, nad rzeką Bug.Powiat siemiatycki – powiat w Polsce (województwo podlaskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Siemiatycze. Powiat położony jest na południu województwa podlaskiego. Graniczy z Białorusią, podlaskimi powiatami hajnowskim, bielskim i wysokomazowieckim, lubelskim powiatem bialskim, mazowieckimi powiatami łosickim, siedleckim i sokołowskim. Południową granicę powiatu, z województwami lubelskim i mazowieckim wyznacza rzeka Bug.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Szlak kupiecki. siemiatycze.pl (Starostwo Powiatowe Siemiatycze). [dostęp 5 czerwca 2013].
  2. Szlak kupiecki. Zielone Wrota - Stowarzyszenie na Rzecz Ekorozwoju "AGRO-GROUP". [dostęp 24 lipca 2009].
  3. Agnieszka Olędzka: Dzieje miejscowości i parafii rzymskokatolickiej Niemirów nad Bugiem. [dostęp 2013-06-05].
  4. Waldemar Monkiewicz. Pacyfikacje wsi w regionie białostockim (1939, 1941-1944). „Białostocczyzna”. 1 (9), s. 31, 1988. 

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Sutno w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. XI: Sochaczew – Szlubowska Wola. Warszawa 1890.
 • Maćkowicze – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim, w gminie Mielnik, nad Bugiem.Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Województwo podlaskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw. Położone jest w północno-wschodniej części kraju, w geograficznym środku Europy. Przez jego środek przepływa Narew. Stolicą jest Białystok.
  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  Rolnictwo – jeden z działów gospodarki, którego głównym zadaniem jest dostarczenie płodów rolnych. Rolnictwo uzyskuje produkty roślinne i zwierzęce dzięki uprawie roli i roślin oraz chowu i hodowli zwierząt.
  Gmina Mielnik (dawn. gmina Radziwiłłówka) – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie białostockim.
  Bug (ukr. Західний Буг – Zachidnyj Buh, biał. Заходні Буг – Zachodni Buh) – rzeka we wschodniej Polsce, zachodniej Ukrainie i południowo-zachodniej Białorusi (154 km – na całej długości rzeka graniczna z Polską). Długość Bugu wynosi 772 km (w tym w Polsce 587 km), powierzchnia dorzecza 39 420 km² w Polsce. Powierzchnia dorzecza Wisły obejmuje obszar 194 424 km² , z czego w Polsce 19 284 km². Średni przepływ w dolnym biegu – 158 m³/s, co czyni go piątą co do wielkości rzeką Polski. Nazwa rzeki należy do nazw substratowych – została przejęta przez nową ludność od wcześniejszych osadników, którzy później wyginęli lub wymarli.
  Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.
  Kreda, kreda pisząca – skała osadowa, która powstała na dnie mórz i oceanów. Jest odmianą wapieni (wzór chemiczny CaCO3) dość czystych, nie zawierających wielu domieszek. Jej podstawowym składnikiem jest kalcyt. Zbudowana jest głównie z mikroskopowych skorupek kokolitów i otwornic oraz bardzo drobnoziarnistego mikrytu. Inne skamieniałości (np. igły gąbek, małże, belemnity) występują podrzędnie. Jest to skała miękka, niezbyt zwięzła, porowata, dzięki czemu ma mały ciężar właściwy i jest lekka. Dodaje się ją do białych farb, proszków i past do zębów. Ma zastosowanie w przemyśle ceramicznym, chemicznym, farmaceutycznym i kosmetycznym. Odmiany szczególnie bogate w kokolity zmieszane z gipsem służą do pisania na tablicy. Duże złoża kredy występują w Polsce w okolicach Chełma, Zamościa i Siedlec.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.