• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Susi Erdmann

  Przeczytaj także...
  28. Mistrzostwa świata w saneczkarstwie 1995 odbyły się w w norweskim Lillehammer. Rozegrane zostały cztery konkurencje: jedynki kobiet, jedynki mężczyzn, dwójki mężczyzn oraz zawody drużynowe. W tabeli medalowej najlepsze były Niemcy.Andrea Tagwerker (ur. 23 października 1970 w Bludenz) - była austriacka saneczkarka, medalistka igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy, zwyciężczyni Pucharu Świata.
  Mistrzostwa Świata FIBT 2001 odbywały się w dniu 20 lutego 2001 w Sankt Moritz gdzie przeprowadzono męskie konkurencje bobslejowe oraz w Calgary gdzie przeprowadzono konkurencję kobiecych dwójek bobslejowych i konkurencje skeletonowe.

  Susi Erdmann znana także jako Susi-Lisa Erdmann (ur. 29 stycznia 1968 w Blankenburgu) – była niemiecka saneczkarka i bobsleistka, medalistka igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata oraz zdobywczyni Pucharu Świata w obu konkurencjach.

  Kariera saneczkarki[ | edytuj kod]

  Pierwsze sukcesy osiągnęła w 1989 roku, kiedy na mistrzostwach świata w Winterbergu wygrała w jedynkach i była druga zawodach drużynowych. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata w Calgary wygrała w drużynie. W 1992 roku wystąpiła, już w barwach zjednoczonych Niemiec, na igrzyskach olimpijskich w Albertville, zajmując trzecie miejsce. Podczas MŚ w Calgary w 1993 roku była czwarta indywidualnie, jednak w drużynie ponownie zwyciężyła. W 1994 roku wywalczyła srebrny medal na igrzyskach w Lillehammer, przegrywając tylko z Włoszką Gerdą Weissensteiner. Kolejne dwa medale zdobyła podczas mistrzostw świata w Lillehammer, zwyciężając w drużynie i zajmując drugie miejsce w jedynkach. Następnie była druga w jedynkach na mistrzostwach świata w Altenbergu w 1996 roku i najlepsza w tej konkurencji na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata w Innsbrucku. W 1998 roku wystąpiła na igrzyskach olimpijskich w Nagano, zajmując czwartą pozycję.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Bobsleje na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2002 – jedna z dyscyplin rozgrywanych podczas igrzysk w Salt Lake City, w dniach 16 – 23 lutego 2002. Zawodnicy i zawodniczki rywalizowali w dwójkach mężczyzn, czwórkach mężczyzn i w dwójkach kobiet. Bobsleiści o medale podczas igrzysk walczyli po raz 18.

  Na mistrzostwach Europy wywalczyła siedem medali z czego sześć złotych. Na ME 1990 i ME 1992 zostawała mistrzynią zarówno w jedynkach jak i w drużynie mieszanej. Podczas ME 1996 i ME 1998 zdobywała złoto w drużynie mieszanej. W 1998 roku zdobyła również brąz w jedynkach. W Pucharze Świata trzykrotnie zajmowała miejsce na podium klasyfikacji generalnej, zdobywając Kryształową Kulę w sezonach 1990/1991 oraz 1991/1992.

  Puchar Świata w saneczkarstwie na torach lodowych to seria zawodów od listopada do lutego organizowana przez Międzynarodową Federację Saneczkarską (FIL). Pierwsza edycja Pucharu Świata w saneczkarstwie odbyła się w sezonie 1977/1978 i od tej pory odbywa się bez przerwy corocznie. Obecnie zawodnicy startują w następujących konkurencjach: jedynki kobiet, jedynki mężczyzn, dwójki mężczyzn oraz w konkurencji drużynowej.29. Mistrzostwa świata w saneczkarstwie 1996 odbyły się w niemieckim Altenbergu. Rozegrane zostały cztery konkurencje: jedynki kobiet, jedynki mężczyzn, dwójki mężczyzn oraz zawody drużynowe. W tabeli medalowej najlepsza była Austria.

  Kariera bobsleistki[ | edytuj kod]

  W bobslejach startowała od sezonu 1999/2000 do zakończenia kariery w 2006 roku występując w dwójce kobiet. Na igrzyskach olimpijskich startowała dwukrotnie zdobywając w 2002 brąz (w parze z Nicole Herschmann). Cztery lata później zajęła piąte miejsce. Na mistrzostwach świata zdobyła trzy medale z czego dwa złote. Mistrzynią świata zostawała w 2003 (w parze z Anne Dietrich) oraz w 2004 (w parze z Kristiną Bader). W 2001, startując z Tanją Hess, wywalczyła brąz. W Pucharze Świata pięciokrotnie zajmowała miejsce na podium klasyfikacji generalnej, zdobywając Kryształową Kulę w sezonie 2001/2002. Na swoim koncie ma 7 wygranych zawodów oraz 27 miejsc na podium.

  Saneczkarstwo na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1994 odbyło się w dniach 13 - 16 lutego 1994 roku na torze Hunderfossen. Zawodnicy walczyli w jedynkach kobiet i mężczyzn oraz dwójkach mężczyzn.Bobsleje (z angielskiego bobsleigh) – zimowa dyscyplina sportu, polegająca na zjeździe zawodników na specjalnych saniach (także zwanych bobslejami) po sztucznym torze lodowym, obecnie o średniej długości 1500–2000 m i o średnim spadku 8–12%. Tor powinien mieć co najmniej 15 zakrętów, z czego na niektórych wjazd z prędkością 130 km/h może spowodować na drużynie działanie przeciążenia 5 g.

  Jej mężem jest włoski saneczkarz Gerhard Plankensteiner.

  Osiągnięcia[ | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  Miejsca na podium w klasyfikacji generalnej[ | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  Miejsca na podium w klasyfikacji generalnej[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ex aequo z Austriaczką Andreą Tagwerker
  2. Ex aequo z Włoszką Gerdą Weissensteiner

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona (niem.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.)
 • Saneczkarstwo lub inaczej sport saneczkowy – jedna z dyscyplin zaliczanych do sportów zimowych. Wyścigi na sankach sportowych są rozgrywane na torach sztucznych lub naturalnych, w konkurencji kobiet i mężczyzn, indywidualnie i w dwójkach.O zwycięstwie decyduje łączny czas przejazdów, tzw. ślizgów. Zazwyczaj są to dwa ślizgi. Od sezonu 2010/11 w ramach zawodów o Puchar Świata rozgrywane są sztafety, w których kolejno startują: kobieta, mężczyzna, dwójka męska. W sztafetach czas jest liczony od startu kobiety do zakończenia ślizgu przez dwójkę. Po dojechaniu do mety, kobieta dotyka tablicę znajdującą się nad torem, co automatycznie otwiera bramkę startową dla mężczyzny. Analogicznie w przypadku mężczyzny i startu dwójki.Saneczkarstwo na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1998 odbyło się w dniach 8 - 11 lutego 1998 roku na torze Asakawa Spiral. Zawodnicy walczyli w jedynkach kobiet i mężczyzn oraz dwójkach mężczyzn.
  Warto wiedzieć że... beta

  33. Mistrzostwa Europy w saneczkarstwie 1992 odbyły się w niemieckim Winterbergu. W tym mieście mistrzostwa odbyły się już drugi raz (wcześniej w 1982). Rozegrane zostały cztery konkurencje: jedynki kobiet, jedynki mężczyzn, dwójki mężczyzn oraz zawody drużynowe. W tabeli medalowej najlepsze były Niemcy, które po raz pierwszy od 1939 wystartowały jaka jedna reprezentacja (po zjednoczeniu NRD i RFN).
  Zawody w saneczkarstwie na torach lodowych w ramach igrzysk olimpijskich rozgrywane są od zimowych igrzysk olimpijskich w 1964 w Innsbrucku, (Austria).
  Gerhard Plankensteiner (ur. 8 kwietnia 1971 w Vipiteno) – włoski saneczkarz startujący w dwójkach w parze z Oswaldem Haselriederem, medalista igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy.
  Gerda Weissensteiner (ur. 3 stycznia 1969 w Bolzano) – była włoska saneczkarka i bobsleistka, mistrzyni olimpijska, świata i Europy, zwyciężczyni Pucharu Świata.
  32. Mistrzostwa Europy w saneczkarstwie 1990 odbyły się w austriackim Innsbrucku. W tym mieście mistrzostwa odbyły się już drugi raz (wcześniej w 1951). Rozegrane zostały cztery konkurencje: jedynki kobiet, jedynki mężczyzn, dwójki mężczyzn oraz zawody drużynowe. W tabeli medalowej najlepsze było NRD.
  Puchar Świata w bobslejach jest coroczną imprezą przeprowadzaną przez Międzynarodową Federację Bobsleja i Toboganu FIBT. Składa się z około 10 zawodów.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.