• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Susanne Albrecht

  Przeczytaj także...
  Frakcja Czerwonej Armii (niem. Rote Armee Fraktion, w skrócie RAF), zwana też Grupą Baader-Meinhof – zachodnioniemiecka, skrajnie lewicowa organizacja terrorystyczna, ideologicznie odwołująca się do maoizmu, marksizmu i nowej lewicy. Działała od początku lat 70. do 1998 roku, kiedy to ogłosiła swoje samorozwiązanie.Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.
  Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.

  Susanne Albrecht (ur. 1 marca 1951 w Hamburgu) – niemiecka terrorystka lewicowa, działaczka Frakcji Czerwonej Armii (RAF).

  Córka Hansa-Christiana Albrechta, znanego specjalisty od prawa morskiego w Hamburgu. Po maturze w 1971 studiowała pedagogikę, socjologię i psychologię na Uniwersytecie w Hamburgu. Zaangażowała się wówczas w ruch studencki, poznała Ralfa Baptiste Friedricha oraz Christiana Klara. Przyłączyła się do szeregów RAF. Jednocześnie zdała egzaminy państwowe na nauczycielkę.

  Christian Klar (ur. 20 maja 1952 we Fryburgu Bryzgowijskim) – terrorysta niemieckiej lewicowej Frakcji Czerwonej Armii (RAF).Alexander Haig (ur. 2 grudnia 1924 w Filadelfii, zm. 20 lutego 2010 w Baltimore) – amerykański dowódca wojskowy, generał United States Army, naczelny dowódca Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie (1974–1979), polityk, szef personelu Białego Domu w administracji prezydentów Richarda Nixona i Geralda Forda, sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych za prezydentury Ronalda Reagana (1981–1982). Uchodził za polityka umiarkowanego oraz zwolennika odprężenia i według wielu z tego powodu musiał odejść ze stanowiska sekretarza.

  Jest odpowiedzialna za przygotowanie zamachu na Jürgena Ponto – prezesa Dresdner Banku – 30 lipca 1977. W latach 1978–1979 przebywała w obozie palestyńskim w Jemenie. 25 czerwca 1979, wraz z innymi członkami RAF (Werner Lotze, Rolf Clemens Wagner), dokonała zamachu na generała Alexandra Haiga.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Rolf Clemens Wagner (ur. 30 sierpnia 1944 w Vrchlabi; zm. 11 lutego 2014) – lewacki terrorysta, członek niemieckiej RAF.

  W 1980 wyjechała do NRD. Żyła tam pod zmienionym nazwiskiem, wyszła za mąż i urodziła dziecko. Żyła w Chociebużu. Pracowała jako tłumaczka i chemiczka. Po tym, jak została rozpoznana przeprowadzała się do Köthen (Anhalt) i Berlina. Wreszcie wyjechała do ZSRR.

  Została aresztowana w 1990 w Berlinie i skazana. Po wyjściu z więzienia w 1996 pracowała jako nauczycielka, mimo protestów opinii publicznej.

  Jürgen Ponto (ur. 17 grudnia 1923 w Bad Nauheim, zm. 30 lipca 1977 we Frankfurcie nad Menem) – prezes zarządu Dresdner Banku, zamordowany przez lewicowych terrorystów z Frakcji Czerwonej Armii (RAF).Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • http://www.rafinfo.de/bio/a-f/albrecht.php
 • http://www.spiegel.de/politik/deutschland/0,1518,592893,00.html
 • http://www.welt.de/politik/article698722/Aufstieg_und_Fall_der_zweiten_RAF-Generation_.html
 • http://www.spiegel.de/panorama/justiz/0,1518,druck-496746,00.html
 • http://www.spiegel.de/politik/deutschland/0,1518,480644,00.html
 • http://www.strafvollzugsarchiv.de/index.php?action=archiv_beitrag&thema_id=19&beitrag_id=94&gelesen=94
 • http://www.netzeitung.de/deutschland/643510.html
 • Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.738 sek.