• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Susan Corrock

  Przeczytaj także...
  Marie-Therese Nadig (ur. 8 marca 1954 w Flums) – szwajcarska narciarka alpejska, dwukrotna mistrzyni olimpijska, dwukrotna mistrzyni świata, triumfatorka Pucharu Świata, 4-krotna mistrzyni Szwajcarii: w zjeździe (1972), gigancie (1976, 1980), kombinacji alpejskiej (1972), w ankiecie AIPS wybrana najlepszą narciarką świata (1981).Crystal Mountain – amerykański ośrodek narciarski położony w stanie Waszyngton, w górach Górach Skalistych. Leży na wysokości od 1192 do 2137 m n.p.m. Najbliżej położoną miejscowością jest oddalone o 65 km na północ miasteczko Enumclaw. Ośrodek otwarty został w 1962 r. i znajduje się w pobliżu Parku Narodowego Mount Rainier.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Susan Ada „Susie” Corrock (ur. 30 listopada 1951 w Seattle) – amerykańska narciarka alpejska, brązowa medalistka igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata.

  Kariera[]

  Największy sukces w karierze Susan Corrock osiągnęła w 1972 roku, kiedy podczas igrzysk olimpijskich w Sapporo zdobyła brązowy medal w biegu zjazdowym. W zawodach tych wyprzedziły ją jedynie Marie-Theres Nadig ze Szwajcarii oraz Austriaczka Annemarie Pröll. Na tej samej imprezie zajęła także dziewiąte miejsce w slalomie. Po pierwszym przejeździe zajmowała dwunastą pozycję, tracąc do prowadzącej rodaczki Barbary Cochran 2,04 sekundy. W drugim przejeździe uzyskała dziesiąty rezultat, co dało jej dziewiąty łączny czas. Były to jej jedyne starty na imprezie tej rangi.

  Slalom gigant – olimpijska konkurencja narciarska, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, pośrednia w swoim charakterze między zjazdem a slalomem.Annemarie Moser-Pröll (ur. 27 marca 1953 r. w Kleinarl) – austriacka narciarka alpejska, złota medalistka olimpijska, 4-krotna mistrzyni świata, 6-krotna zdobywczyni Pucharu Świata, w ankiecie AIPS wybrana najlepszą narciarką-alpejką świata (1971), w ankiecie ISK na najlepsze sportsmenki świata zajmowała miejsca: 2.(1977), 4.(1974), 5.(1973,1979,1980), 6.(1975), 7.(1978), 8.(1971). Jest rekordzistką pod względem ilości zwycięstw w zawodach o Puchar Świata (62 wygrane).

  W zawodach Pucharu Świata zadebiutowała w sezonie 1969/1970. Pierwsze punkty wywalczyła 13 stycznia 1970 roku w Bad Gastein, zajmując ósme miejsce w slalomie. Nigdy nie stanęła na podium zawodów tego cyklu; najlepsze rezultaty osiągnęła 18 grudnia 1971 roku w Sestriere i 26 lutego 1972 roku w Crystal Mountain, kiedy była piąta, odpowiednio w slalomie i zjeździe. Najlepsze wyniki w osiągnęła w sezonie 1971/1972, kiedy to zajęła 19. miejsce w klasyfikacji generalnej, a w klasyfikacji zjazdu była siódma. W 1972 roku była mistrzynią kraju w gigancie. W 1973 roku zakończyła karierę.

  Narciarstwo alpejskie (lub narciarstwo zjazdowe) – jedna z form narciarstwa – obok narciarstwa klasycznego (biegi narciarskie i skoki narciarskie), narciarstwa dowolnego, skialpinizmu, skituringu – polegająca na zjeździe po ośnieżonym stoku górskim lub sztucznym na nartach przymocowanych do butów narciarskich za pomocą specjalnych wiązań. Może być realizowana jako rekreacja lub sport. Jest uprawiana na trasach zjazdowych, szlakach narciarskich i nartostradach lub poza trasami. Narciarz przeważnie korzysta również z kijków. Szczególnymi formami narciarstwa alpejskiego są m.in. narciarstwo telemarkowe, freeride, narciarstwo szybkie, narciarstwo ekstremalne i narciarstwo na trawie (na nartorolkach) lub igelicie.Seattle – miasto w stanie Waszyngton. Leży pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik, prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy z Kanadą.

  Osiągnięcia[]

  ]

  ]

  ]

  Miejsca w klasyfikacji generalnej[]

 • sezon 1969/1970: 30.
 • sezon 1970/1971: 24.
 • sezon 1971/1972: 19.
 • sezon 1972/1973: 35.
 • Miejsca na podium[]

  Corrock nigdy nie stanęła na podium zawodów PŚ.

  Bibliografia[]

 • Profil na stronie FIS (niem. • ang. • fr.)
 • Profil na Sports Reference.com (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Slalom (dawniej slalom specjalny) – olimpijska konkurencja narciarska, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, jedna z podstawowych obok zjazdu i slalomu giganta.
  Mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim to oprócz igrzysk olimpijskich główna impreza dla zawodników z całego świata w konkurencjach narciarstwa alpejskiego. Organizowane są co dwa lata przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1931 roku w szwajcarskim Mürren. Najwięcej razy mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym organizowała Austria, która gościła najlepszych narciarzy klasycznych aż dziewięciokrotnie (wliczając w to Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1964 i Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1976). Spośród wszystkich miast organizujących te zawody najczęściej, pięciokrotnie, rola ta przypadała szwajcarskiemu Sankt Moritz, które gospodarzem było w latach 1934, 1948, 1974, 2003 oraz w 2017. W Polsce mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim odbyły się jak dotąd jeden raz, w 1939 roku, a organizatorem było Zakopane.
  Bad Gastein – gmina w Austrii, w kraju związkowym Salzburg, w powiecie Sankt Johann im Pongau, w Wysokich Taurach, na wysokości 1000 metrów. Około 6 tys. mieszkańców. Największe austriackie uzdrowisko z cieplicami radioaktywnymi, znane już od czasów rzymskich, znany ośrodek turystyczno-wypoczynkowy. Ważne centrum kongresowe i ośrodek sportów zimowych.
  Barbara Ann Cochran (ur. 4 stycznia 1951 w Richmond) – amerykańska narciarka alpejska, mistrzyni olimpijska i wicemistrzyni świata w slalomie.
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.