• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Survivor Series

  Przeczytaj także...
  Dzień Dziękczynienia, Święto Dziękczynienia (ang. Thanksgiving Day lub Thanksgiving) – święto obchodzone w Stanach Zjednoczonych Ameryki w czwarty czwartek listopada, a w Kanadzie w drugi poniedziałek października jako pamiątka pierwszego Dziękczynienia członków kolonii Plymouth w 1621.DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.
  Terrence Gene Bollea, znany jako Hulk Hogan (ur. 11 sierpnia 1953 w Augusta) – amerykański zawodowy zapaśnik oraz aktor. Jako wrestler występował w World Wrestling Entertainment, World Championship Wrestling, New Japan Pro Wrestling oraz American Wrestling Association, obecnie Total Nonstop Action Wrestling.

  Survivor Series – cykl corocznych gal profesjonalnego wrestlingu produkowanych co listopad przez federację WWE i nadawanych w systemie pay-per-view oraz na WWE Network. Survivor Series należy do cyklu gal „wielkiej czwórki”, czyli czterech najstarszych cyklów gal pay-per-view od WWE (wraz z Royal Rumble, WrestleManią i SummerSlam). Survivor Series jest drugim najdłużej prowadzonym cyklem gal pay-per-view w historii WWE, ustępuje jedynie WrestleManii.

  WrestleMania III – trzecia edycja gali WrestleMania federacji World Wrestling Federation, która odbyła się 29 marca 1987 w hali Pontiac Silverdome w mieście Pontiac w stanie Michigan. Frekwencja w hali wyniosła 93 173 osoby, co było rekordową liczbą osób w halach zamkniętych w Ameryce Północnej. Rekord ten został pobity 14 lutego 2010 podczas meczu gwiazd NBA, gdzie frekwencja wyniosła 108 713 osób. Sprzedaż biletów wyniosła $1 600 000. Dodatkowo w całej Ameryce Północnej utworzono 160 specjalnych stref kibica gdzie emitowano galę - w strefach tych galę oglądało ok. miliona osób, zaś na całym świecie frekwencja wyniosła kilka milionów oglądających. Walką wieczoru tej WrestleManii było starcie pomiędzy mistrzem WWF Hulkiem Hoganem a André the Giantem.WWE Championship – pas mistrzowski organizacji World Wrestling Entertainment. Jest on jednym z dwóch najważniejszych pasów WWE. Obecnym posiadaczem pasa jest Randy Orton, który na SummerSlam 2013 zdobył go, pokonując Daniela Bryana

  Oryginalny koncept[ | edytuj kod]

  Wygląd scenografii gali Survivor Series 2005.

  Oryginalnym konceptem Survivor Series było skupienie się na drużynowym wrestlingu. Innym przyczyniającym się do narodzin Survivor Series czynnikiem była rywalizacja pomiędzy Hulkiem Hoganem i André the Giantem, którzy walczyli przeciwko sobie na WrestleManii III. Pomysłem było zjednoczenie się wrestlerów występujących jako face'owie (ulubieńcy publiczności) w walce wieloosobowej przeciwko heelom (czarnym charakterom).

  SummerSlam – doroczna gala PPV wrestlingu federacji WWE organizowana w sierpniu od 1988 roku. W trakcie gali odbywają się walki między wrestlerami rosterów WWE RAW, SmackDown! i NXT. Pierwsza gala SummerSlam odbyła się 29 sierpnia 1988 r. w Madison Square Garden w Nowym Jorku. W odróznieniu od pierwszej gali Royal Rumble, który był specjalnie transmitowany dla telewizji USA Network, gala SummerSlam była od samego początku galą PPV. W pierwotnym założeniu miała być narzędziem walki z konkurencyjną federacją WCW. Z czasem uzyskała miano największej imprezy lata w profesjonalnym wrestlingu ("The Biggest Event of the Summer"). Wchodzi w skład WWE Big Four, czyli czterech najważniejszych gal każdego roku federacji WWE.WrestleMania – coroczna gala Pay-per-view organizowana w marcu bądź kwietniu przez World Wrestling Entertainment (WWE) (dawniej znane jako World Wrestling Federation). Jest uznawana za najważniejszą imprezę w kalendarzu WWE. WrestleMania jest największą i najdłużej organizowaną galą wrestlingową na świecie. WrestleMania zwana jest również "The Grandaddy of Them All", "The Grandest Stage of Them All" i "The Showcase of the Immortals". Pierwsza gala odbyła się w roku 1985, natomiast do tej pory zorganizowano 29 edycji tej imprezy.

  Survivor Series było oryginalnie kreowane jako „tradycja dnia dziękczynienia”; pierwsze cztery gale miały miejsce w ów dzień w listopadzie. Później jednak zrezygnowano z tego pomysłu i – na wzór innych gal pay-per-view tejże federacji – przeniesiono produkcję na niedzielę.

  No Way Out – doroczna gala PPV z federacji World Wrestling Entertainment (WWE). Na gali odbywają się walki między wrestlerami rosterów Raw, SmackDown! i Specjalnością gali są mecze w klatkach, w tym występujący tylko na niej Elimination Chamber Match. W 2010 gala została przemianowana na Elimination Chamber. W 2012 roku przywrócono galę, nie usuwając z kalendarza Elimination Chamber.WWE Network jest serwisem subskrybcyjnym video prowadzonym przez WWE, używając infrastruktury z Major League Baseball Advanced Media. Koncept został oryginalnie stworzony w 2011. 8 stycznia 2014, WWE ogłosiło, że serwis rozpocznie działalność 24 lutego w Stanach Zjednoczonych. Federacja oznajmiła 31 lutego, że serwis zacznie być również dostępny w Australii, Kanadzie, Honk Kongu, Meksyku, Hiszpanii, Turcji i krajach nordyckich, wraz z innymi krajami (oprócz Wielkiej Brytanii i Irlandii), zaczynając od 17 sierpnia. Serwis uruchomiono w Wielkiej Brytanii i Irlandii tydzień wcześniej niż planowano, 13 sierpnia 2015, po opóźnieniu z października zeszłego roku, a także niespodziewanie pojawiło się we Włoszech, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Niemczech, Japonii, Indiach, Chinach, Tajlandii, Filipinach i Malezji. WWE Network składa się z 24-godzinnego bloku programowego oraz "video na żądanie" z biblioteki WWE.

  Gala z 1997 jest sławna z powodu oszustwa w walce wieczoru, która jest nazywana mianem „Montreal Screwjob”. Rok później przewodni typ walk wyjątkowo się nie odbył na rzecz turnieju eliminacyjnego o WWF Championship. Podczas gali z 2002 zadebiutował Elimination Chamber match.

  11 lutego 2010 WWE ogłosiło porzucenie i zastąpienie Survivor Series innym cyklem gal. Cztery miesiące później, Survivor Series zostało przywrócone do kalendarza gal pay-per-view.

  Royal Rumble – gala pay-per-view (PPV) federacji WWE. Odbywa się każdego roku w styczniu. Pierwsza gala miała miejsce 24 stycznia 1988 r. w Copps Coliseum w Hamilton (Ontario) i została zrealizowana na specjalne potrzeby telewizji USA Network (nie była galą PPV). Zwycięzcą pierwszego Royal Rumble był Jim Duggan. Dopiero druga edycja Royal Rumble była dostępna w systemie płatnym. Głównym wydarzeniem każdej gali jest pojedynek 30 zawodników "Royal Rumble Match" (w 2011 r. 40 zawodników), a jego zwycięzca dostaje szansę na walkę o tytuł na gali WrestleMania. Royal Rumble wchodzi w skład tzw. WWE "Big Four". Przez wielu uznawana jest za jedną z najbardziej popularnych gal PPV federacji WWE.Wrestling (ang. professional wrestling, często skracane do pro wrestling i wrestling; pl. "profesjonalne zapasy", "zawodowe zapasy" ) – rodzaj spektaklu łączący atletykę i sztukę teatralną, rodzaj rozrywki sportowej popularnej w Stanach Zjednoczonych, Japonii (Puroresu), Meksyku (Lucha Libre) oraz w Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Bazuje on na klasycznych zapasach greckich i wolnej amerykance ze współczesnymi dodatkami, takimi jak ciosy, oparte na sile chwyty i rzuty oraz akrobatyczne manewry. Duży wpływ na obecny kształt wrestlingu miały również sztuki walki. Dodatkowym aspektem jest okazyjne użycie improwizowanych broni dla nadania dramatyzmu. Należy wspomnieć że zawodnicy narażeni są na utratę zdrowia i życia. Część z nich kończy karierę na wózku inwalidzkim lub przykuci do łóżka, tak jak Darren Drozdov czy Thomas Billington (Dynamite Kid). Na taki stan rzeczy wpływają urazy zawodników odniesione podczas walki, prowadzony styl życia, narkotyki, środki przeciwbólowe i sterydy. Organizatorzy tego widowiska mówią o tych zjawiskach niechętnie.

  Survivor Series elimination match[ | edytuj kod]

  Gala jest głównie znana z odbywania się na niej tag-team elimination matchów, zwykle prezentując drużyny po cztery lub pięć wrestlerów. Owe walki są określane jako „Survivor Series elimination Match”. Eliminacja jednego zawodnika polega na jego przypięciu, jego poddaniu, lub jego dyskwalifikacji. Zwycięża drużyna, która wyeliminuje z walki wszystkich uczestników przeciwnej drużyny. WWF oferowało wcześniej kilka „elimination” tag team matchów na początku 1987, aczkolwiek z trzy-osobowymi drużynami, w skład których wrestlerzy nie mieli powiązania rywalizacyjnego pomiędzy sobą. Na gali z 1992 odbył się wyjątkowo tylko jeden tag team elimination match.

  Jest to lista gal WWE Network, detalująca wszystkie specjalne gale profesjonalnego wrestling nadawane na WWE Network przez WWE.World Wrestling Entertainment, Inc. (działająca jako WWE, Inc.) – amerykańska spółka prywatna działająca głównie w sferze profesjonalnego wrestlingu, z dochodami w dziedzinach filmu, muzyki, licencjonowania produktów oraz bezpośredniej sprzedaży. Jest to obecnie największa federacja wrestlingu na świecie, osiągająca 13 milionów widzów w Stanach Zjednoczonych i transmitująca swoje programy w 30 językach do więcej niż 145 krajów. Jak inne federacje wrestlingu, programy WWE nie zawierają w sobie prawdziwych zawodów sportowych, lecz pojedynki z kontrolowanym przebiegiem oraz ustalonym zwycięzcą, których wynik jest uzależniony od fabularyzowanego scenariusza.

  Lista gal[ | edytuj kod]

  Wydania DVD[ | edytuj kod]

 • WWE Home Video wypuściło The Survivor Series Anthology 1987-91 & 1992-96 (Vol 1&2) na DVD 3 listopada 2009.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Lista gal WWE Network
 • Lista gal pay-per-view federacji WWE
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Survivor Series
 • Pay-per-view (inaczej near VOD) - określenie z języka angielskiego oznaczające płatną usługę oglądania treści multimedialnych dostarczanych najczęściej za pośrednictwem cyfrowej telewizji. W przeciwieństwie do najbardziej popularnych w Polsce płatności w formie abonamentu miesięcznego lub rocznego w usłudze pay-per-view płaci się za obejrzenie konkretnej treści. Największą popularnością cieszy się w przypadku transmisji na żywo z wydarzeń sportowych, np. gal boksu zawodowego, wrestlingu czy meczów piłki nożnej. Popularność tego typu usług stale wzrasta głównie z powodu łatwych rozliczeń między właścicielem praw transmisyjnych a stacją telewizyjną.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.