• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Surayud Chulanont

  Przeczytaj także...
  Samak Sundaravej (wym. sa mak sun to:n vét; ur. 13 czerwca 1935, zm. 24 listopada 2009) – tajski polityk, lider Partii Władzy Ludu (Palang Prachachon) od 24 sierpnia 2007. Premier Tajlandii od 28 stycznia do 9 września 2008, usunięty z urzędu przez Sąd Konstytucyjny za naruszenie przepisów konstytucji.Thaksin Shinawatra, taj. ทักษิณ ชินวัตร (ur. 26 lipca 1949 w Chiang Mai) – tajski polityk, premier Tajlandii w latach 2001–2006.
  28 sierpnia jest 240. (w latach przestępnych 241.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 125 dni.

  Surayud Chulanont (ur. 28 sierpnia 1943 w Phetchaburi), premier Tajlandii od 1 października 2006 do 28 stycznia 2008, szef rządu tymczasowego, były dowódca armii, członek królewskiej Rady Prywatnej. Wyznaczony na stanowisko premiera przez gen. Sonthi Boonyaratkalina, przywódcę junty wojskowej, która obaliła rząd premiera Thaksina Shinawatry we wrześniu 2006.

  Bhumibol Adulyadej, król Rama IX, wym. pʰūːmípʰōn àdūnjādèːt (ur. 5 grudnia 1927 w Cambridge w USA) – król Tajlandii od 9 czerwca 1946.Timor Wschodni (Demokratyczna Republika Timoru Wschodniego) – państwo na wyspie Timor w Archipelagu Malajskim, 450 km na północ od Australii. Do 1975 jako Timor Portugalski, w 1976 anektowany przez Indonezję, czego nigdy nie uznała Organizacja Narodów Zjednoczonych. Od 1999 pod administracją ONZ. Pełna niepodległość od 20 maja 2002. Od zachodu graniczy z Indonezją.

  Edukacja[ | edytuj kod]

  Surayud pochodzi z rodziny o długiej tradycji wojskowej. W wojsku karierę zrobił jego dziad i ojciec. Ten ostatni jednak przyłączył się później do komunistycznego podziemia.

  Surayud odebrał solidne wojskowe wykształcenie, ukończył dwanaście klas w Królewskiej Akademii Wojskowej.

  1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Kariera wojskowa[ | edytuj kod]

  Początkowo Surayud służył w armii w oddziałach lekkiej artylerii. Przeprowadzał operacje przeciw partii komunistycznej, której jednym z przywódców był jego ojciec. Od 1972 do 1978 był instruktorem w szkole wojskowej. W tym czasie był bliskim doradcą generała Prema Tinsulanondy, dowódcy armii i późniejszego premiera. W 1992 został szefem Dowództwa Operacji Specjalnych.

  Organizacja Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations, UN, fr. Organisation des Nations Unies, hiszp. Organización de las Naciones Unidas, ros. Организация Объединенных Наций Organizacyja Objedinionnych Nacyj, arab. الأمم المتحدة al-Umam al-Muttahida, chiń. 联合国 Liánhéguó), ONZ – uniwersalna (z wyjątkiem narodów niereprezentowanych) organizacja międzynarodowa, z siedzibą w Nowym Jorku, powstała 24 października 1945 r. w wyniku wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych. ONZ jest następczynią Ligi Narodów.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W 1998 Surayud został mianowany dowódcą armii. W tym czasie przeprowadził udaną akcję deportacji birmańskich uchodźców do Birmy, a wojska Tajlandii wzięły udział w misji ONZ w Timorze Wschodnim. W marcu 2002 Surayud przeprowadził jedną z największych operacji ostatnich lat ponieważ tajskie wojsko przekroczyło granicę z Birmą w celu zniszczenia wytwórni narkotyków.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Zamach stanu w Tajlandii w 2006 roku - zamach stanu, dokonany w Tajlandii 19 września 2006 przez tajską armię pod dowództwem jej szefa Sonthi Boonyaratkalina. W jego wyniku obalony został rząd premiera Thaksina Shinawatry.

  Kariera cywilna[ | edytuj kod]

  Po opuszczeniu szeregów i przejściu na wojskową emeryturę, Surayud 14 listopada 2003 został mianowany przez króla Bhumibola Adulyadeja członkiem Rady Prywatnej. Odegrał też w tym czasie kluczową rolę w nominacji Sonthi Boonyaratkalina na stanowisko dowódcy armii.

  14 listopada jest 318. (w latach przestępnych 319.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 47 dni. Mjanma albo Birma (także: Myanmar, Mianma; Republika Związku Mjanmy) – państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej nad Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim. Większymi miastami są Rangun, Mandalaj i Basejn. Graniczy z Chinami, Tajlandią, Indiami, Laosem oraz Bangladeszem.

  Surayud został również dyrektorem Fundacji na rzecz Ochrony Parku Narodowego Khao Yai.

  Premier[ | edytuj kod]

  Po przeprowadzeniu we wrześniu 2006 przez generała Sonthi Boonyaratklina zamachu stanu przeciw władzy premiera Shinawatry, Surayud został 1 października 2006 wyznaczony na następcę obalonego premiera. Nominację zatwierdził król. Surayed zadeklarował, iż jako premier skupi się głównie na sprawach obywateli i będzie kierował rządem w oparciu o sprawiedliwość.

  Tajlandia, Królestwo Tajlandii – państwo w południowo-wschodniej Azji, graniczące z Laosem i Kambodżą na wschodzie, z Malezją na południu oraz z Mjanmą. Tajlandia była niegdyś nazywana Syjamem, gdyż była to jej oficjalna nazwa do 11 maja 1949. Międzynarodowe określenie "Thai" (ไทย) znaczy po tajsku wolny.Sonthi Boonyaratkalin (ur. 2 października 1946), tajlandzki wojskowy i polityk, generał. Był naczelnym dowódcą Tajskiej Armii Królewskiej i szefem Rady Bezpieczeństwa Narodowego, wojskowej junty rządzącej krajem od 2006 do 2008.

  Pod adresem Surayeda wysuwane były zarzuty nadużyć i korupcji z czasów wojskowych oraz nielegalnej wycinki lasów. W grudniu 2007 w Tajlandii odbyły się wybory parlamentarne, które wygrała Partia Władzy Ludu (Palang Prachachon), utworzona przez zwolenników byłego premiera Shinawatry. 28 stycznia 2008 jej lider Samak Sundaravej został wybrany przez parlament nowym szefem rządu.

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.847 sek.