• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Supraśl - gmina

  Przeczytaj także...
  Powiat białostocki - powiat w Polsce (województwo podlaskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Białystok. Powiat białostocki zajmuje obszar 2 984,64 km², co czyni go największym powiatem w Polsce.Gmina Zabłudów – gmina miejsko-wiejska w województwie podlaskim, w powiecie białostockim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie białostockim.
  Podjałówka – osada leśna w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Supraśl.

  Supraślgmina miejsko-wiejska w województwie podlaskim, w powiecie białostockim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie białostockim.

  Siedziba gminy to Supraśl.

  1 stycznia 2016 z gminy Supraśl miała zostać wydorębniona nowa gmina Grabówka, składająca się z sołectw Zaścianki, Grabówka, Henrykowo, Sobolewo i Sowlany, jednak decyzja ta została cofnięta przez nowy rząd po wyborach parlamentarnych.

  Według danych z 30 czerwca 2012 gminę zamieszkiwało 14 026 osób.

  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Henrykowo – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Supraśl. Od 2007 r. posiada status sołectwa.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Supraśl ma obszar 187,96 km², w tym:

 • użytki rolne: 23%
 • użytki leśne: 68%
 • Gmina stanowi 6,3% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2012:

  Województwo białostockie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975–1998, położone w północno-wschodniej Polsce.Podsokołda – kolonia na terenie Polski położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Supraśl.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Supraśl w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Suprasl.png

  Sołectwa[]

  Ciasne, Cieliczanka, Grabówka, Henrykowo, Jałówka, Karakule, Łaźnie, Ogrodniczki, Sobolewo, Sokołda, Sowlany, Surażkowo, Woronicze-Międzyrzecze, Zaścianki.

  Pozostałe miejscowości[]

  Cegielnia, Czołnowo, Drukowszczyzna, Izoby, Komosa, Konne, Kopna Góra, Kozły, Krasne, Krasne (przysiółek), Krasny Las, Krzemienne, Majówka, Pieczonka, Podjałówka, Podłaźnie, Podsokołda, Podsokołda-Gajówka, Pólko, Sadowy Stok, Stary Majdan, Turo, Turo-Gajówka, Zacisze, Zdroje, Zielona.

  Krasne – przysiółek wsi Ogrodniczki w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Supraśl.Grabówka – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Supraśl, na wschód od Białegostoku. Od 2007 r. posiada status sołectwa.

  Sąsiednie gminy[]

  Białystok, Czarna Białostocka, Gródek, Sokółka, Szudziałowo, Wasilków, Zabłudów

  Zobacz też[]

 • Rezerwat przyrody Krasne
 • Przypisy

  Krasny Las – gajówka w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Supraśl, na południe od Supraśla.Gmina Gródek – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie białostockim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie białostockim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Wybory parlamentarne w Polsce w 2015 – wybory do Sejmu i Senatu. Na mocy postanowienia prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z dnia 17 lipca 2015, zmienionego postanowieniem z dnia 3 sierpnia 2015 odbyły się 25 października 2015.
  Grabówka – planowana gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie białostockim. Gmina zostanie utworzona z dniem 1 stycznia 2016.
  Supraśl – miasto w woj. podlaskim, w powiecie białostockim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Supraśl. Położone jest nad rzeką Supraślą, na Wysoczyźnie Białostockiej, jest otoczone Puszczą Knyszyńską, historycznie na Podlasiu. Zaliczane do aglomeracji białostockiej.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Gmina Sokółka – gmina miejsko-wiejska w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie białostockim.
  Województwo podlaskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw. Położone jest w północno-wschodniej części kraju, w geograficznym środku Europy. Przez jego środek przepływa Narew. Stolicą jest Białystok.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.076 sek.