• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Superpuchar

  Przeczytaj także...
  Superpuchar Turcji w piłce nożnej (tur. TFF Süper Kupa) – mecz piłkarski pomiędzy aktualnym Mistrzem Turcji oraz zdobywcą Pucharu Turcji w danym sezonie (jeżeli ta sama drużyna wywalczyła zarówno mistrzostwo, jak i Puchar kraju - to jej przeciwnikiem zostaje finalista Pucharu).Superpuchar Polski w piłce siatkowej kobiet – mecz siatkarski, organizowany przez Polski Związek Piłki Siatkowej, rozgrywany na początku danego sezonu, w którym udział biorą: aktualne Mistrzynie Polski oraz zdobywczynie Pucharu Polski w poprzednim sezonie (jeżeli ta sama drużyna wywalczyła oba tytuły - jej przeciwnikiem zostaje finalista Pucharu Polski). Inicjatorem zmagań był Ryszard Frąckowiak (działacz siatkarski z Szamotuł i ojciec siatkarki Joanny Frąckowiak). Pierwszą edycję rozegrano u progu sezonu 2005/06.
  Ekstraklasa (nazwa marketingowa: T-Mobile Ekstraklasa) – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy). W latach 1927–1939 nosiła nazwę Liga, natomiast w latach 1948–2008 I liga. W jej ramach zmagania toczą się cyklicznie (co sezon) systemem kołowym, jako mistrzostwa kraju i przeznaczone są dla 16 najlepszych polskich klubów piłkarskich. Triumfator Ekstraklasy zostaje jednocześnie Mistrzem Polski, zaś najsłabsze drużyny relegowane są do I ligi polskiej (dawnej II ligi polskiej). Pierwotnie zarządzana przez Polski Związek Piłki Nożnej (w latach 1928–2005), następnie (od 18 listopada 2005) przez Ekstraklasę S.A. Od 2002 do udziału w jej rozgrywkach zostają dopuszczone wyłącznie kluby posiadające status profesjonalny (tj. działające w formie sportowej spółki akcyjnej), które – po spełnieniu wszelkich niezbędnych kryteriów – otrzymały roczną licencję na występy na tym szczeblu.

  Superpuchar – trofeum w sporcie klubowym. Zazwyczaj jest to jeden mecz, pod koniec sezonu (lub na początku kolejnego) pomiędzy zwycięzcą ligi krajowej, a zdobywcą pucharu kraju (np. Superpuchar Polski pomiędzy zwycięzcą Ekstraklasy, a zdobywcą Pucharu Polski). W przypadku gdy zwycięzca ligi jest też zwycięzcą pucharu, grają oni z drużyną, która zajęła drugie miejsce w jednych z tych rozgrywek. W piłce nożnej istnieje również Superpuchar Europy pomiędzy zwycięzcą Ligi Mistrzów, a Ligi Europy.

  Liga Europy UEFA (ang. UEFA Europa League, wym. /juːˈeɪ̯fə jʊˈɹoʊ̯pə ˈliːg/) – międzynarodowy klubowy turniej piłki nożnej, organizowany przez Unię Europejskich Federacji Piłkarskch, w którym biorą udział zespoły zajmujące czołowe lokaty w narodowych rozgrywkach najwyższego szczebla, z wyłączeniem drużyn biorących udział w Lidze Mistrzów. Utworzony został w 2009 roku jako kontynuacja Pucharu UEFA (ang. UEFA Cup, /juːˈeɪ̯fə ˈkʌp/; 1971–2009). Obecny sezon rozgrywek to Liga Europy UEFA (2019/2020). Puchar Polski w piłce nożnej mężczyzn (także Puchar kraju, oficjalny skrót PP) – cykliczne rozgrywki piłkarskie, organizowane co roku 2 maja przez Polski Związek Piłki Nożnej dla polskich drużyn klubowych (zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych). Zdobywca tytułu otrzymuje prawo gry w kwalifikacjach Ligi Europy UEFA oraz awansuje do finału Superpucharu Ekstraklasy. Mecze finałowe turnieju są rozgrywane na 58 tysięcznym Stadionie Narodowym. PP to najbardziej prestiżowe i masowe ze wszystkich rozgrywek pucharowych prowadzonych kiedykolwiek w Polsce – z racji liczby uczestniczących w nim drużyn – potocznie nazywane „Pucharem tysiąca drużyn”.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Superpuchar Polski w piłce nożnej
 • Superpuchar Europy UEFA
 • Superpuchar Polski w hokeju na lodzie
 • Superpuchar Polski w piłce siatkowej kobiet
 • Superpuchar Polski w szachach
 • Superpuchar Białorusi w piłce nożnej
 • Superpuchar Turcji w piłce nożnej
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ez minden volt, csak szuper nem, de az Újpesté a kupa (węg.). W: nemzetisport.hu [on-line]. 2014-07-11. [dostęp 2016-07-06].
  2. Superpuchar Europy (pol.). W: portalwiedzy.onet.pl [on-line]. [dostęp 2016-07-06].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Lech z superpucharem Polski 2016
 • Superpuchar Polski w szachach – organizowane w latach 2001–2004 przez Polski Związek Szachowy oficjalne drużynowe rozgrywki szachowe o charakterze prestiżowym. W założeniu miały odbywać się w formie dwumeczów pomiędzy zdobywcami złotych i srebrnych medali drużynowych mistrzostw Polski w roku poprzednim, jednakże dwukrotnie (2002, 2003) wicemistrzowie Polski rezygnowali z udziału, a w ich miejsce uczestniczyli zdobywcy brązowych medali.Superpuchar Ekstraklasy S.A. (oficjalny skrót SESA, do 2006 Superpuchar Polski) – mecz piłkarski, organizowany nieregularnie w latach 1980 (1983) – 2004 przez Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN), a od 2006 przez Ekstraklasę S.A., w którym udział biorą: aktualny Mistrz Polski oraz zdobywca Pucharu Polski w danym sezonie (jeżeli ta sama drużyna wywalczyła zarówno mistrzostwo, jak i Puchar kraju – jej przeciwnikiem zostaje finalista Pucharu Polski). Od 2006 spotkanie posiada swój stały termin – trzeci weekend lipca, na tydzień przed inauguracją ligi – i rozpoczyna sezon piłkarski w Polsce.
  Warto wiedzieć że... beta

  Piłkarski Superpuchar UEFA (UEFA Super Cup) mecz odbywający się sierpniu, przed rozpoczęciem nowego sezonu Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy. Biorą w nim udział zwycięzcy tych rozgrywek z minionego sezonu. Spotkanie pomiędzy nimi ma w założeniu wyłonienie najlepszego piłkarskiego klubu w Europie.
  Superpuchar Białorusi w piłce nożnej (biał. Суперкубак Беларусі па футболе) – mecz piłkarski pomiędzy aktualnym Mistrzem Białorusi oraz zdobywcą Pucharu Białorusi w danym sezonie (jeżeli ta sama drużyna wywalczyła zarówno mistrzostwo, jak i Puchar kraju - jej przeciwnikiem zostaje finalista Pucharu Białorusi).
  Superpuchar Polski w hokeju na lodzie – mecz w ramach rozgrywek hokeja na lodzie w Polsce o trofeum, w którym uczestniczą aktualni: zdobywca Mistrzostw Polski i triumfator Pucharu Polski.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.