• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Superliga polska w piłce ręcznej kobiet

  Przeczytaj także...
  Klub sportowy – podstawowa jednostka organizacyjna realizująca cele i zadania w zakresie kultury fizycznej. Organizacja sportowa posiadająca osobowość prawną działająca, jako osoba prawna (w formie sportowej spółki akcyjnej lub stowarzyszenia kultury fizycznej) bądź, jako osoba fizyczna będąca przedsiębiorcą, której głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach sportowych, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób.Play-off – system rozgrywek sportowych, odmiana systemu pucharowego, mający na celu wyłonienie drużyny mistrzowskiej. Stosowany najczęściej po zakończeniu znacznie dłuższej rundy zasadniczej (nazywanej czasem - głównie w odniesieniu do rozgrywek w USA - sezonem regularnym lub zasadniczym), która wyłania uczestników play-offów oraz określa ich rozstawienie.
  Ekstraklasa piłki ręcznej kobiet – najwyższa w hierarchii klasa żeńskich ligowych rozgrywek piłki ręcznej w Polsce, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy). Jej triumfator zostaje Mistrzem Polski, zaś najsłabsza drużyna relegowana jest do I ligi polskiej. Utworzona w 1956, zaś jej pierwszą edycję przeprowadzono w sezonie 1956/1957. Od samego początku do dziś rywalizacja w jej ramach toczona jest w tzw. wersji duńskiej (czyli odmianie 7-osobowej) na obiektach zamkniętych (halach sportowych). Od premierowej edycji zarządzana przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce. W sezonie 2007/2008 występuje w niej 12 drużyn.

  Superliga polska w piłce ręcznej kobiet (PGNiG Superliga Kobiet) – najwyższa w hierarchii klasa żeńskich ligowych rozgrywek piłki ręcznej w Polsce, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon), systemem kołowym, od edycji 2007/2008 dodatkowo z fazą play-off na zakończenie każdego z sezonów i przeznaczone są dla najlepszych polskich klubów piłki ręcznej. Jej triumfator zostaje Mistrzem Polski, zaś najsłabsze drużyny relegowane są do I ligi polskiej. Czołowe zespoły klasyfikacji końcowej każdego sezonu uzyskują prawo występów w europejskich pucharach w sezonie następnym (Lidze Mistrzyń, Pucharze Zdobywczyń Pucharów, Pucharze EHF, bądź Pucharze Challenge EHF).

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Rozgrywki ligowe (system ligowy) – regularny cykl meczów w dyscyplinach drużynowych, prowadzony według modelu dwurundowego ("jesień-wiosna" lub "wiosna-jesień") "każdy z każdym – mecz i rewanż", w celu wyłonienia najlepszej drużyny w kraju, regionie itd. Organizacją i prowadzeniem rozgrywek ligowych zajmuje się, bądź specjalnie ku temu utworzony podmiot, działający w formie spółki akcyjnej (wówczas "Liga" jest autonomiczna i niezależna od federacji, która jednak jest jej udziałowcem), bądź też federacja sportowa danej dyscypliny sportu. W ogólniejszym znaczeniu terminem "liga" określa się często każdą zorganizowaną rywalizację z udziałem więcej niż dwóch uczestników – np. liga fryzjerska, szkolna liga czytelnicza itd.

  Decyzję o przeprowadzaniu mistrzostw Polski piłki ręcznej kobiet w formule ligowej podjęto w 1956, a pierwsza edycja ligi odbyła się w sezonie 1956/1957. Od samego początku do dziś rywalizacja ligowa toczona jest w tzw. wersji duńskiej (czyli odmianie 7-osobowej) na obiektach zamkniętych (halach sportowych). Od premierowej edycji rozgrywki ligowe zarządzane są przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce. Najwięcej tytułów mistrza Polski zdobył klub z Lublina – 18.

  Kobieta – dojrzały płciowo żeński osobnik z rodzaju Homo. Różnica w genotypie kobiety i mężczyzny (kobieta ma dwa chromosomy X, a mężczyzna chromosom X i chromosom Y) determinuje dymorfizm płciowy u ludzi.Puchar EHF piłkarek ręcznych - (Puchar Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej) – międzynarodowe, klubowe rozgrywki piłki ręcznej, utworzone z inicjatywy Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej (EHF) w 1981 i regularnie prowadzone przez tę organizację od sezonu 1981/1982, przeznaczone dla żeńskichh drużyn klubowych zajmujących czołowe miejsca w europejskich ligach krajowych, które nie zostały zakwalifikowane do Ligi Mistrzów. Najwięcej zwycięstw - 3 (1994, 1998, 2004), zanotowała drużyna Viborga HK. W sezonie 2000/01 triumfował polski klub, Montex Lublin.

  Na przestrzeni lat zmianom ulegała zarówno nazwa rozgrywek (pierwotnie I liga, następnie Ekstraklasa, a od 2010 Superliga), jak i system ich przeprowadzania (klasyczna formuła ligowa, formuła ligowa z późniejszym podziałem na grupę mistrzowską i grupę spadkową, formuła ligowa z fazą play-off), różna była też liczba drużyn przystępujących do rywalizacji (od 6 do 12).

  I liga polska w piłce ręcznej kobiet – druga w hierarchii klasa ligowych rozgrywek piłki ręcznej kobiet w Polsce. Stanowi pośredni szczebel rozgrywkowy między Superligą, a II ligą, będąc jednocześnie drugim szczeblem centralnym (II poziom ligowy). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon), systemem kołowym, a nad ich przebiegiem czuwa organizator rozgrywek – Kolegium Ligi ZPRP. Rywalizacja przeznaczona jest dla zespołów 12 klubów sportowych i prowadzona w jednej grupie (od sezonu 2012/2013). Mistrz I ligi uzyskuje bezpośrednią promocję do Superligi, natomiast najgorsza drużyna relegowana jest do II ligi.Puchar Polski w piłce ręcznej kobiet – cykliczne rozgrywki piłki ręcznej, przeprowadzane corocznie, systemem pucharowym dla klubów, zrzeszonych w Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Zmagania zostały zainaugurowane w sezonie 1958/1959, a pierwszym triumfatorem był Ruch Chorzów.

  Od początku sezonu 2010/2011 sponsorem tytularnym rozgrywek Superligi pozostaje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, a ich marketingowa nazwa brzmi PGNiG Superliga Kobiet.

  W sezonie 2016/2017 nastąpiła zmiana w systemie przeprowadzania rozgrywek, dotychczasowych system z podziałem na fazę play off i play out został zastąpiony podziałem na dwie "szóstki". Pierwsza "szóstka" zagra o mistrzostwo Polski. Drużyny z miejsc 7-12 bronić się będą przed spadkiem. Rozgrywki te przebiegać będą systemem każdy z każdym, mecz i rewanż. Będzie więc dodatkowych 10 meczów, po których poznamy nowego mistrza Polski i drużyny, które opuszczą Superligę. .

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.MKS Lublin – lubelski żeński klub piłki ręcznej, szesnastokrotny mistrz Polski, dwukrotny wicemistrz, brązowy medalista, dziesięciokrotny zdobywca Pucharu Polski, dwukrotny ćwierćfinalista Ligi Mistrzyń oraz zdobywca Pucharu EHF. Wcześniejsze nazwy: MKS Lublin, MKS Montex Lublin, Pol-Skone Lublin, KS Bystrzyca Lublin, SPR Safo Icom Lublin, SPR Safo Lublin, SPR Asseco BS Lublin, SPR Lublin.

  Triumfatorki[]

  Bilans klubów[]

 • 19 tytułów - MKS Lublin
 • 9 - Ruch Chorzów
 • 7 - AZS Wrocław
 • 7 - Cracovia
 • 5 - AKS Chorzów
 • 3 - ŁKS Łódź
 • 3 - Pogoń Szczecin
 • 3 - Sośnica Gliwice
 • 3 - Unia Łódź
 • 2 - Start Elbląg
 • 2 - Otmęt Krapkowice
 • 2 - Stal Chorzów
 • 2 - Zryw Łódź
 • 1 - AZS AWFiS Gdańsk
 • 1 - AZS Katowice
 • 1 - AZS Warszawa
 • 1 - IKP Łódź
 • 1 - Piotrcovia Piotrków Trybunalski
 • 1 - Spójnia Warszawa
 • 1 - SKS Warszawa
 • 1 - Znicz Łódź
 • 1 - MKS Zagłębie Lubin
 • 1 - Vistal Łączpol Gdynia
 • Zobacz też[]

 • Superliga polska w piłce ręcznej mężczyzn
 • Mistrzostwa Polski w piłce ręcznej kobiet
 • Puchar Polski w piłce ręcznej kobiet
 • Związek Piłki Ręcznej w Polsce
 • Przypisy

  1. Formalnie Przewodniczący Kolegium Ligi oraz Komisarz Rozgrywek (Komisarz Ligi).
  2. Kolegium Ligi (pol.). zprp.pl. [dostęp 2015-02-15].
  3. Piłka ręczna popularniejsza od basketu (pol.). zprp.pl. [dostęp 2008-01-10].
  4. PGNiG Superliga: Rozgrywki dodają gazu (pol.). przegladsportowy.pl. [dostęp 2010-09-04].
  5. Terminarz PGNiG Superligi Kobiet (pol.). zprp.pl. [dostęp 2010-06-13].
  6. Ekstraklasa piłkarek i piłkarzy ręcznych pod nową nazwą (pol.). sportowefakty.pl. [dostęp 2010-06-13].
  7. Znika faza play-off w żeńskiej Superlidze! ZPRP zmienia zasady gry (pol.). sportowefakty.pl. [dostęp 2016-06-30].

  Linki zewnętrzne[]

 • Superliga na stronie ZPRP
 • Statystyki rozgrywek piłki ręcznej w Polsce

 • Związek Piłki Ręcznej w Polsce (oficjalny skrót ZPRP) — ogólnokrajowy związek sportowy (stowarzyszenie), działający na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, posiadający osobowość prawną, będący jedynym prawnym reprezentantem polskiej piłki ręcznej (7-osobowej, plażowej, zarówno mężczyzn, jak i kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych) w kraju i za granicą.Piłka ręczna (potocznie pol. szczypiorniak, ang. handball) — zespołowa dyscyplina sportu (gra drużynowa), uprawiana na całym świecie – zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn – w której biorą udział dwie ekipy po 7 zawodników każda. Celem gry jest wrzucenie – wyłącznie za pomocą rąk – piłki do bramki przeciwnika. Piłka może być rzucana, popychana, łapana, uderzana i zatrzymywana. Zawodnicy, oprócz bramkarzy, nie mają prawa zrobić więcej niż 3 kroki z piłką w rękach, co wymusza bieg z kozłowaniem i liczne podania. Bramkarz wychodząc z pola bramkowego, staje się zwykłym zawodnikiem i obowiązują go wtedy takie same prawa jak pozostałych zawodników.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Liga Mistrzyń piłkarek ręcznych - (oficjalna nazwa: EHF Champions League) - najważniejsze i najbardziej prestiżowe międzynarodowe rozgrywki klubowe piłki ręcznej mężczyzn w Europie. Rozgrywane corocznie (co sezon) przez najlepsze kluby państw kontynentu europejskiego, których federacje zrzeszone są w Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej EHF.
  Superliga polska w piłce ręcznej mężczyzn (PGNiG Superliga Mężczyzn) – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłki ręcznej w Polsce, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon), systemem kołowym, od edycji 2007/2008 dodatkowo z fazą play-off na zakończenie każdego z sezonów. Jej triumfator zostaje Mistrzem Polski, zaś najsłabsze drużyny relegowane są do I ligi polskiej. Czołowe zespoły klasyfikacji końcowej każdego sezonu uzyskują prawo występów w europejskich pucharach w sezonie następnym (Lidze Mistrzów, Pucharze EHF, bądź Pucharze Challenge EHF).
  Hala – duże, przestronne pomieszczenie albo budynek o podziale nawowym, zwykle jednokondygnacyjny. W zależności od przeznaczenia może pełnić różne funkcje.
  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) – największa spółka w Polsce zajmująca się poszukiwaniem i wydobywaniem gazu ziemnego i ropy naftowej. Działalność prowadzi głównie w Polsce, a także za granicą – w Libii, Pakistanie, Czechach, Danii, Niemczech.
  System kołowy – sposób rozgrywania zawodów sportowych w dyscyplinach, w których rywalizacja polega na bezpośrednich pojedynkach pomiędzy uczestnikami. W systemie kołowym każdy uczestnik gra kolejno ze wszystkimi przeciwnikami. Ten sposób rozgrywek nazywany jest również systemem każdy z każdym, w anglojęzycznej literaturze round-robin.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.