• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Superlicencja

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Euro, ευρώ, евро (znak: €, kod ISO 4217: EUR) – nazwa przyjęta na posiedzeniu w Madrycie w grudniu 1995 roku – wspólna waluta europejska wprowadzona w miejsce walut krajowych. W formie gotówkowej została wprowadzona w obieg 1 stycznia 2002 r.
  Champ Car – nazwa odnosząca się do serii wyścigowej samochodów tzw. open wheel (konstrukcja nadwozia pozbawiona błotników karoserii) w Stanach Zjednoczonych.

  Superlicencja – licencja wymagana przez FIA od wszystkich kierowców startujących w wyścigach Formuły 1. Licencję wydaje FIA na żądanie.

  Wymogiem do uzyskania superlicencji jest posiadanie przez kierowcę licencji stopnia A (Grade A) oraz spełnienie dodatkowych warunków przedstawionych w załączniku L Międzynarodowego Kodeksu Sportowego FIA. Wymogi te określają iż kierowca ubiegający się o superlicencję jest mistrzem w niższej klasie (Formuła 3, Seria GP2), lub regularnie osiągał w nich dobre wyniki. Dla przykładu wystarczy znalezienie się w pierwszej trójce w pięciu wyścigach Serii GP2 w przeciągu ostatnich dwóch lat, aby uzyskać superlicencję.

  Jenson Alexander Lyons Button MBE (ur. 19 stycznia 1980 w Frome, Somerset) – brytyjski kierowca wyścigowy, startujący w Formule 1 w barwach zespołu McLaren (od sezonu 2010), mistrz świata Formuły 1 w sezonie 2009 startując w zespole Brawn GP. Wicemistrz świata F1 z sezonu 2011r.IndyCar Series (dawniej Indy Racing LeagueIRL) – seria wyścigowa samochodów o otwartym nadwoziu w Stanach Zjednoczonych.

  Dodatkowo, kierowcy którzy uczestniczyli w zawodach Champ Car World Series albo Indy Racing League mogą uzyskać superlicencję, jeśli ukończyli mistrzostwa na jednym z pierwszych sześciu miejsc. Umożliwia to startowanie w Formule 1 kierowcom z amerykańskich serii wyścigowych, bez wcześniejszego brania udziału w zawodach organizowanych przez FIA.

  Formuła 3 (znana również pod skrótem F3) – klasa wyścigów samochodowych przeprowadzanych w różnych cyklach w Europie, Australii, Ameryce Południowej i Azji. Jest to jednocześnie określenie biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Wielu kierowców prestiżowych wyścigów Formuły 1 ma za sobą etap w Formule 3. Udział w wyścigach Formuły 3 jest stosunkowo drogi (miejsce w brytyjskiej F3 kosztuje obecnie około 400,000 funtów szterlingów za udział w rocznym cyklu wyścigów, w Azji cena wynosi około 80,000 funtów). Z tego powodu w wyścigach Formuły 3 biorą udział głównie początkujący zawodowcy, a nie amatorzy. Sukces w F3 może zaowocować dla kierowcy udziałem w wyścigach wyższej klasy, takich jak Seria GP2, Formuła Renault 3.5 lub nawet wyścigów testowych Formuły 1.Sezon 2008 Formuły 1 był 59 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Tytuł mistrza kierowców zdobył Lewis Hamilton pobijając rekord najmłodszego mistrza świata Fernando Alonso z 2005 roku, natomiast mistrzostwo konstruktorów zdobyła ekipa Ferrari.

  W szczególnych przypadkach istnieje możliwość przydzielenia superlicencji kierowcy, który nie spełnia wcześniej wymienionych wymogów, jeśli istnieje zgoda wszystkich członków FIA oraz kierowca odbył przynajmniej 300 km testowych w bolidzie Formuły 1 (np. Jenson Button, Kimi Räikkönen). Istnieje również możliwość cofnięcia licencji w szczególnych przypadkach wymienionych w regulaminach.

  Formuła 1 (inaczej Mistrzostwa Świata Formuły 1, błędnie nazywana formułą pierwszą, oficjalny skrót F1) – przeprowadzany regularnie (corocznie) od roku 1950 cykl najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyścigów samochodowych na świecie, znany również jako wyścigi Grand Prix, a jednocześnie klasa biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Dyscyplina sportu zapoczątkowana w Europie, obecnie o zasięgu globalnym, organizowana w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Afryce, Azji i Australii. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie kilkanaście wyścigów (tzw. eliminacji), czyli poszczególnych grand prix, na wydzielonych torach ulicznych lub na specjalnie stworzonych do tego celu torach zamkniętych.Kimi Matias Räikkönen (ur. 17 października 1979 w Espoo) – fiński kierowca wyścigowy i rajdowy; mistrz świata Formuły 1 z sezonu 2007 oraz dwukrotny wicemistrz z sezonu 2003 i 2005. Od 2012 roku reprezentuje zespół Lotus F1 Team w Formule 1. Od 2014 roku będzie znów reprezentował barwy zespołu Ferrari.

  Od sezonu 2008 koszt superlicencji dla obecnych kierowców Formuły 1 wynosi 10 000 + 2 000€ za każdy punkt zdobyty w poprzednim sezonie.

  Przypisy

  1. Christian Nimmervoll: Formel-1-Superlizenz wird bedeutend teurer (niem.). motorsport-total.com, 2008-01-18. [dostęp 2011-09-26].

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona FIA
 • Regulacje FIA – Załącznik L (pdf) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.053 sek.