• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Supercopa MX

  Przeczytaj także...
  Apertura i Clausura – nazwy dwóch niezależnych od siebie części ligowego sezonu piłkarskiego, obowiązujące w większości krajów Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej.Copa Libertadores de América, czyli Puchar Wyzwolicieli Ameryki - międzynarodowe rozgrywki klubowe pomiędzy najlepszymi klubami piłkarskimi Ameryki Południowej oraz Meksyku. Rozgrywki odbywają się co roku.
  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).

  Supercopa MX (Superpuchar Meksyku) – coroczny mecz piłkarski rozgrywany w lipcu pomiędzy triumfatorami pucharu Meksyku (Copa MX) z jesiennego sezonu Apertura i wiosennego Clausura. Zwycięzca, oprócz otrzymania trofeum, kwalifikuje się również do rozgrywek Copa Libertadores jako jeden z trzech meksykańskich klubów, rozpoczynając je od rundy wstępnej.

  Puebla Fútbol Club, znany najczęściej jako Puebla – meksykański klub piłkarski z siedzibą w mieście Puebla, w stanie Puebla. Obecnie gra w Primera División de México (I szczebel rozgrywek). Swoje domowe mecze rozgrywa na obiekcie Estadio Cuauhtémoc, mogącym pomieścić ponad 42,5 tysiąca widzów.Liga Mistrzów CONCACAF (ang. CONCACAF Champions League, hiszp. Concacaf Liga Campeones) – coroczne rozgrywki pucharowe organizowane przez federację CONCACAF dla czołowych klubów pochodzących z krajów Ameryki Północnej.

  Historia[]

  W czerwcu 2013 Decio de María, prezydent ligi meksykańskiej (Liga MX), zapowiedział, iż w celu zwiększenia zainteresowania rozgrywkami toczonego co pół roku i wznowionego rok wcześniej krajowego pucharu (Copa MX) ostatnia z trzech meksykańskich drużyn kwalifikujących się do Copa Libertadores będzie wyłaniana poprzez dwumecz między triumfatorami Copa MX z jesiennego sezonu Apertura i wiosennego sezonu Clausura. Aż do 2014 roku do Copa Libertadores – najbardziej prestiżowych klubowych rozgrywek piłkarskich Ameryki Południowej – kwalifikowały się z Meksyku trzy najlepsze kluby w tabeli jesiennego ligowego sezonu Apertura, niebiorące równocześnie udziału w Lidze Mistrzów CONCACAF, z czego dwa pierwsze rozpoczynały zmagania w Pucharze Wyzwolicieli od fazy grupowej, zaś trzecia od rundy wstępnej. Triumfator Supercopa MX przejął rolę trzeciej drużyny z Meksyku, co oznacza, że kwalifikuje się do rundy wstępnej Copa Libertadores. Dwa pozostałe miejsca wyłaniane są jak dotychczas poprzez ligę.

  Club Tigres de la Universidad Autónoma de Nuevo León, znany najczęściej jako Tigres lub Tigres UANL – meksykański klub piłkarski z siedzibą w mieście Monterrey, w stanie Nuevo León. Obecnie gra w Primera División de México (I szczebel rozgrywek). Swoje domowe mecze rozgrywa na obiekcie Estadio Universitario, mogącym ponad 39,5 tysiąca widzów.Copa México (pl. Puchar Meksyku) – coroczne rozgrywki piłkarskie w Meksyku, toczone w latach 1907–1997 roku systemem pucharowym, a od 2012 roku grupowo-pucharowym. W latach 1907–1943 Puchar Meksyku miał charakter amatorski, natomiast od 1943 roku zawodowy.

  W czerwcu 2014 oficjalnie poinformowano o powstaniu rozgrywek Supercopa MX. Niecały miesiąc później (9 i 12 lipca 2014) rozegrano pierwszą edycję tego turnieju – Monarcas Morelia (zdobywca Copa MX w sezonie Apertura 2013) pokonał w dwumeczu Tigres UANL (zdobywcę Copa MX w sezonie Clausura 2014) łącznym wynikiem 5:4 (4:1, 1:3), kwalifikując się do rundy wstępnej Copa Libertadores 2015.

  Club Santos Laguna S.A. de C.V., znany najczęściej jako Santos Laguna – meksykański klub piłkarski z siedzibą w mieście Torreón, w stanie Coahuila. Obecnie gra w Primera División de México (I szczebel rozgrywek). Swoje domowe mecze rozgrywa na obiekcie Estadio Corona, mogącym pomieścić 30 tysięcy widzów.Club Atlético Monarcas Morelia, znany najczęściej jako Morelia – meksykański klub piłkarski z siedzibą w mieście Morelia, w stanie Michoacán. Obecnie gra w Primera División de México (I szczebel rozgrywek). Swoje domowe mecze rozgrywa na obiekcie Estadio Morelos, mogącym pomieścić 41,5 tysiąca widzów. Posiada również utytułowaną sekcję kobiecą.

  W 2015 roku rozgrywki odbyły się w zmienionym formacie; Santos Laguna – zdobywca Copa MX w sezonie Apertura 2014 – poprzez ligę zakwalifikował się do Ligi Mistrzów CONCACAF 2015/2016, przez co nawet mimo ewentualnego zwycięstwa w Supercopa MX nie mógłby równocześnie wziąć udziału w Copa Libertadores 2016. W takiej sytuacji w czerwcu 2015 ogłoszono, że z Puebla FC – zdobywcą Copa MX w sezonie Clausura 2015 – w Supercopa zmierzy się Monarcas Morelia, czyli triumfator Copa MX w jeszcze wcześniejszym sezonie Clausura 2014. Zdecydowano się wówczas rozegrać tylko jedno spotkanie na neutralnym terenie w Stanach Zjednoczonych, co przyjęto również na stałe.

  Liga MX (ze względów sponsorskich Liga Bancomer MX) – najwyższa klasa rozgrywkowa w piłce nożnej w Meksyku. Występuje w niej osiemnaście klubów, z których najlepszy zostaje mistrzem Meksyku. Rozgrywki są organizowane przez Meksykański Związek Piłki Nożnej.

  Triumfatorzy[]

  Legenda:

 • pd – po dogrywce
 • k – seria rzutów karnych
 • W nawiasie podano, w jaki sposób dany klub zakwalifikował się do rozgrywek:

 • (A) – poprzez wygranie krajowego pucharu sezonu Apertura
 • (C) – poprzez wygranie krajowego pucharu sezonu Clausura.
 • Zwycięzcy[]

  Przypisy

  1. Copa MX dará un boleto para Libertadores (hiszp.). Récord, 3 czerwca 2013. [dostęp 7 stycznia 2015].
  2. Nace la SUPERCOPA MX (hiszp.). Liga MX, 20 czerwca 2014. [dostęp 7 stycznia 2015].
  3. Óscar Adrián Velázquez: Morelia sufrió pero ganó la Supercopa MX (hiszp.). MedioTiempo, 12 lipca 2014. [dostęp 7 stycznia 2015].
  4. Liga MX hace oficial que Puebla será México 3 en Libertadores (hiszp.). Récord, 25 maja 2015. [dostęp 25 maja 2015].

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona ligi (hiszp.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.