• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Super Bowl XVIII

  Przeczytaj także...
  Washington Redskins – zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w miejscowości Landover w stanie Maryland, w pobliżu Waszyngtonu. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Wschodniej NFC w konferencji NFC w lidze NFL. W 2009 roku magazyn The Forbes oszacował wartość zespołu na około 1,6 mld dolarów, co daje mu drugie miejsce przed Dallas Cowboys wśród wszystkich klubów amerykańskich niezależnie od dyscypliny sportowej, i jest porównywalne jedynie z wartością angielskiego klubu piłkarskiego Manchester United.Super Bowl - finałowy mecz o mistrzostwo w futbolu amerykańskim zawodowej ligi National Football League (NFL). Całość ceremonii określana jest jako Super Bowl Sunday w skrócie Super Sunday i stała się nieformalnym amerykańskim świętem narodowym. Dzień finału jest także drugim, po Święcie Dziękczynienia, dniem z największą ilością spożytego jedzenia w Stanach Zjednoczonych.
  Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych.

  Super Bowl XVIII był osiemnastym finałem o mistrzostwo NFL w zawodowym futbolu amerykańskim rozegranym 22 stycznia 1984 roku na stadionie Tampa Stadium w Tampa w stanie Floryda.

  Mistrz konferencji AFC, drużyna Los Angeles Raiders, pokonał mistrza konferencji NFC drużynę Washington Redskins, uzyskując wynik 38-9.

  Za faworytów spotkania uważana była drużyna z Waszyngtonu.

  Tampa – miasto w Stanach Zjednoczonych, w hrabstwie Hillsborough na zachodnim wybrzeżu Florydy. Z populacją 399,7 tys. mieszkańców jest trzecim co do wielkości miastem na Florydzie po Miami i Jacksonville. Z ponad 3 milionami mieszkańców w obszarze metropolitalnym Tampa–St. Petersburg–Clearwater jest drugą co do wielkości aglomeracją na Florydzie. Futbol amerykański (ang. American football) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły. Najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych.

  Amerykański hymn państwowy przed meczem wykonał Barry Manilow. W przerwie meczu zostało zaprezentowane widowisko "Salute to Superstars of the Silver Screen", wykonane przez orkiestry uniwersytetów Florida oraz Florida State.

  Tytuł MVP finałów zdobył Marcus Allen, running back zespołu Raiders.


  Barry Manilow, właśc. Barry Alan Pincus (ur. 17 czerwca 1943 w Nowym Jorku) – amerykański piosenkarz i autor tekstów, najbardziej znany jako wykonawca takich utworów jak I Write the Songs, Mandy, Weekend in New England i Copacabana. Syn Harolda Pincusa i Edny Manilow; matka była Żydówką, a ojciec synem Żyda i Amerykanki irlandzkiego pochodzenia. Nazwisko matki przyjął podczas swojej bar micwy.MVP (ang. Most Valuable Player — Najbardziej Wartościowy Gracz) — tytuł przyznawany najlepszemu zawodnikowi danego meczu lub danej fazy rozgrywek sportowych, najczęściej w amerykańskich ligach zawodowych (np. w lidze NBA — wybiera się w niej oddzielnie MVP rundy zasadniczej i MVP fazy finałowej); również w rozgrywkach i turniejach różnej rangi w m.in. koszykówce, siatkówce, hokeju na lodzie.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Super Bowl XVIII na nfl.com (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Running back (RB) (biegacz) - pozycja zawodnika w futbolu amerykańskim i kanadyjskim. Zawodnik ten należy do formacji ataku, a jego głównym zadaniem jest bieg z piłką i zdobycie jak największej liczby jardów.
  Oakland Raiders - zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Alamedzie niedaleko Oakland, w stanie Kalifornia, rozgrywający swoje mecze na stadionie O.co Coliseum. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Zachodniej konferencji AFC ligi NFL.
  National Football Conference (skrót: NFC, Krajowa Konferencja Futbolowa) - jedna z dwóch konferencji w zawodowej lidze futbolu amerykańskiego, National Football League (NFL).
  Hymn państwowy (hymn narodowy) – uroczysta pieśń o charakterze patriotycznym, stanowiąca jeden z symboli państwowych.
  American Football Conference (skrót: AFC, Amerykańska Konferencja Futbolowa) - jedna z dwóch konferencji w zawodowej lidze futbolu amerykańskiego, National Football League (NFL).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.755 sek.