• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sunset Boulevard

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Kalifornijski (University of California) – główny i najbardziej prestiżowy publiczny uniwersytet amerykańskiego stanu Kalifornia, de facto złożony z dziesięciu uniwersytetów i określany jako ich system. Wraz z systemem California State University i Community Colleges tworzy trójgałęziowy system publicznego szkolnictwa wyższego Kalifornii.Pacific Palisades – nadbrzeżna, mieszcząca się na kilku wzgórzach i w trzech niewielkich kanionach dzielnica Los Angeles, licząca ok. 27 000 mieszkańców.
  Downtown Los Angeles to główna dzielnica biznesowa położona w środkowej części Los Angeles, w stanie Kalifornia, leżąca w geograficznym środku obszaru metropolitalnego Los Angeles. W tej okolicy mieści się wiele instytucji artystycznych i sportowych, różnorodnych wieżowców, siedzib międzynarodowych korporacji, galerii sztuki i unikatowych sklepów. Downtown Los Angeles stanowi centrum sieci miejskich autostrad i systemu metra w Los Angeles. Za Downtown Los Angeles uważany jest zwykle obszar ograniczony od wschodu rzeką Los Angeles i dzielnicą Lincoln Heights, od północy przez Hollywood (Route 101) Freeway i Santa Monica (I-10) Freeway oraz Harbor (SR-110) Freeway na zachodzie, niektóre źródła w tym Los Angeles Downtown News i Los Angeles Times, podają informacje według których obszar Downtown Los Angeles ma być rozszerzony o University Park i Exposition Park i obejmować University of Southern California (USC) i dzielnice Central City West.

  Sunset Boulevard – ulica w zachodniej części hrabstwa Los Angeles. Rozciąga się od Figueroa Street w śródmieściu (downtown) Los Angeles do Pacific Coast Highway przy Oceanie Spokojnym w dzielnicy Pacific Palisades. Jest ikoną kultury Hollywood.

  Mający około 24 mile długości, bulwar przebiega wzdłuż lub w pobliżu Echo Park, Silver Lake, Los Feliz, Hollywood, West Hollywood, Beverly Hills, Holmby Hills, Bel-Air, Brentwood i Pacific Palisades. W dzielnicy Bel-Air przebiega wzdłuż północnej granicy kampusu Uniwersytetu Kalifornijskiego, funkcjonuje również jako łącznik pomiędzy północną a południowo-zachodnią częścią Beverly Hills.

  Czerwona linia metra (Metro Red Line) – jedna z dwóch linii podziemnej kolejki w systemie metra w Los Angeles, a także najbardziej obciążona spośród wszystkich pięciu linii systemu (pozostałe trzy są naziemne). Trasa czerwonej linii łączy centrum Los Angeles z North Hollywood przebiegając przez dzielnice Mid-Wilshire i Hollywood. Wraz z linią fioletową stanowią dwie odnogi tej samej linii pokrywającej 6 wspólnych stacji. Techniczna nazwa to Linia A (A Line) albo Linia 802 (802 Line).Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.

  Bulwar w niektórych rejonach bywa zdradziecki i zawiły. Posiada co najmniej cztery pasy w szerokości. Sunset (wzdłuż Santa Monica i Wilshire Boulevard) jest często zakorkowany już daleko poza swoim zasięgiem. W rezultacie, nie są na nim rzadkim zjawiskiem różne wypadki drogowe. Korki na Sunset zwykle przesuwają się bardzo wolno, a w godzinach szczytu kierowcy jadą niemal zderzak w zderzak w obu kierunkach.

  Hrabstwo Los Angeles (ang. Los Angeles County) – hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Jest najbardziej zaludnionym hrabstwem w tym kraju. Według danych United States Census Bureau z roku 2009 populacja wynosiła 9 848 011 mieszkańców, podczas gdy cały stan Kalifornia miał 36 961 664 ludności. Hrabstwo powstało w 1850, a jego siedzibą administracyjną jest miasto Los Angeles.Metro w Los Angeles (właśc. Metro Hrabstwa Los Angeles ang. Los Angeles Metro County Rail) – system podziemnej i naziemnej kolei miejskiej w Los Angeles. Ma 70 stacji, dwie podziemne linie właściwego metra i cztery naziemne (które są liniami metra tylko w potocznym znaczeniu tego słowa ponieważ są to w zasadzie linie szybkiego tramwaju) o łącznej długości 139,7 km i dziennie przewozi 350 tysięcy pasażerów (lipiec 2011). Jest jednym z najmłodszych systemów kolei podziemnej w USA.

  Sunset rozciąga się dalej na wschód, zaczynając w Alameda Street, w pobliżu Union Station i obok Olvera Street w historycznej części dzielnicy Downtown, ale część Sunset Boulevard we wschodniej Figueroa, na północnym krańcu Downtown, została w 1994 przemianowana na Cesar Chavez Avenue, wzdłuż Macy Street i Brooklyn Avenue, ku czci dawnego Meksykańsko-Amerykańskiego lidera związków zawodowych.

  Walt Disney Pictures – amerykańska wytwórnia filmowa powstała w 1983 roku w Los Angeles, wchodzące w skład The Walt Disney Company. Studio zajmuje się tworzeniem i dystrybucją głównie filmów i bajek dla dzieci i młodzieży. W ostatnich latach skupiło swoją uwagę również na produkcjach dla starszych widzów, nie zaprzestając dystrybuowania animacji z serii klasyki Disneya produkowanej przez Walt Disney Animation Studios.Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.

  W latach siedemdziesiątych, przestrzeń pomiędzy Gardner Street i Western Avenue, stała się czymś w rodzaju red light district, w znaczącym stopniu dotkniętym uliczną prostytucją. To tutaj, na rogu Sunset i Courtney Avenue, aktor Hugh Grant zjechał swoim samochodem na pobocze i zabrał prostytutkę Divine Brown, wczesnym rankiem 27 czerwca 1995 roku. Następnie przejechał kilka budynków na wschód i zaparkował na rogu alej Curson i Hawthorn. Policja aresztowała jego i prostytutkę pod zarzutem sprośnego zachowania w miejscu publicznym, po czym Grant został ukarany grzywną w wysokości $1.200. Niedługo po licznych nalotach policji w tym miejscu, uliczna prostytucja w red light district zaczęła się zmniejszać.

  Olvera Street – ulica w najstarszej części Downtown Los Angeles w Kalifornii; jest częścią Los Angeles Plaza Historic District. Wiele zabytków z tej historycznej dzielnicy Los Angeles znajduje się właśnie na Olvera Street, m.in. Avila Adobe (1818), Pelanconi House (1857) i Sepulveda House (1887).Pacific Coast Highway to naziemna stacja niebieskiej linii metra w Los Angeles znajdująca się na platformie na Long Beach Boulevard w pobliżu skrzyżowania z Pacific Coast Highway w mieście Long Beach.

  Sunset Boulevard w Hollywood jest czasami również nazywany „Gitarowym Ciągiem”, dzięki dużej ilości sklepów z gitarami i przedsiębiorstw powiązanych z muzyką, jak między innymi legendarne studio nagraniowe Sunset Sound Studios i United Western Recorders. Także wielu młodych, roztargnionych aktorów, muzyków i innych artystów mieszka w obrębie Sunset. Najlepiej rozpoznawalną częścią Sunset Boulevard jest prawdopodobnie Sunset Strip w West Hollywood, który jest centrum życia nocnego w Los Angeles.

  West Hollywood – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Los Angeles. Utworzone w 1984 r., graniczy z Beverly Hills i Los Angeles.Bulwar Zachodzącego Słońca – amerykański film noir w reżyserii Billy’ego Wildera, zawierający elementy dramatu, horroru i komedii. Jego tytuł pochodzi od nazwy słynnego bulwaru, ciągnącego się przez Los Angeles i Beverly Hills. Film dogłębnie penetruje świat show biznesu i pokazuje jego okrucieństwo.

  Część Sunset Boulevard od zachodnich granic miasta w Beverly Hills do jego wschodu, nazywana jest Beverly Boulevard.

  Bulwar jest upamiętniony w filmie Billy’ego Wildera, musicalu Andrew Lloyda Webbera oraz w serialu telewizyjnym z lat pięćdziesiątych, 77 Sunset Strip. Przebój duetu Jan and Dean „Dead Man’s Curve” uwiecznił sekcję bulwaru w pobliżu posiadłości w Bel-Air, na północ od stadionu Drake Stadium należącego do Uniwersytetu Kalifornijskiego. Disney’s Hollywood Studios użyły Sunset jako zasłony dla Wieży Grozy i kolejki górskiej Rock ‘n’ Roller Coaster.

  Billy Wilder, właśc. Samuel Wilder (ur. 22 czerwca 1906 w Suchej, zm. 27 marca 2002 w Los Angeles) – amerykański scenarzysta, reżyser, producent urodzony w rodzinie austriackich żydów, twórca m.in. Pół żartem, pół serio i Bulwaru Zachodzącego Słońca. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.Bel Air – dzielnica Los Angeles w Kalifornii. Liczba ludności 8 253 (2008, szacunek). Założona w 1923 roku przez Alphonzo E. Bell, Sr.

  Dwie linie komunikacji miejskiej Metro Local, 2 i 302, obsługują Sunset Boulevard. Linia 302 przymierzana jest natomiast do zastąpienia przez linię 702, należącą do Metro Rapid. Pociągi czerwonej linii metra w Los Angeles obsługują stację Vermont/Sunset przy Vermont Avenue.

  Galeria zdjęć[]

 • Beverly Hills Hotel

  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.Santa Monica – nadbrzeżne miasto w USA położone w zachodniej części hrabstwa i metropolii Los Angeles, w amerykańskim stanie Kalifornia.
 • Nickelodeon Studios na Sunset Boulevard pod nr 6230

 • Sunset Tower mieści się na Sunset Boulevard pod nr 8358

 • Sunset Blvd przebiegająca obok West Gate w Bel Air

 • Argyle Hotel

 • Tablice reklamowe wzdłuż Sunset Boulevard

 • Zewnętrzna strona stacji metra Vermont/Sunset

  Silver Lake – osiedle Los Angeles leżące w rejonie Central Los Angeles, które stanowi część hrabstwa Los Angeles.Brentwood – dzielnica w zachodniej części Los Angeles. W 2008 roku szacowano liczbę mieszkańców na 33 312 osób. Położona jest u stóp gór Santa Monica. Jej granice wyznaczają San Diego Freeway, od wschodu Wilshire Boulevard, od południa granica miasta Santa Monica, od zachodu granica Parku Stanowego Topanga, natomiast poprzez góry granicą jest Mulholland Drive.



 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hugh John Mungo Grant (ur. 9 września 1960 w Londynie) – angielski aktor. Światową sławę zdobył rolami w komediach romantycznych, jak Cztery wesela i pogrzeb czy Notting Hill.
  Echo Park – trzeci album zespołu Feeder. Został wydany w 2001 roku. Jest najlepszym albumem tego zespołu. To z niego pochodzi ich największy hit - singiel Buck Rogers. Single z albumu "Buck Rogers", "Seven Days in the Sun" i "Turn" z "Piece By Piece".
  Andrew Lloyd Webber, baron Lloyd-Webber (ur. 22 marca 1948 w Londynie) – brytyjski kompozytor, producent i działacz polityczny. Kompozytor muzyki do najbardziej kasowych w historii musicali: Koty i Upiór w operze.
  Beverly Hills jest zamożnym miastem położonym w metropolii Los Angeles w południowej części stanu Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Prawa miejskie otrzymało w roku 1914. Los Angeles, które otacza Beverly Hills, chciało wchłonąć je w roku 1923, ale poprzez działania mieszkańców Beverly Hills pozostało samodzielnym miastem. Przez następne lata, Beverly Hills przekształciło się w osiedle bogatych i sławnych ludzi. Wiele słynnych osobistości, szczególnie z Hollywood, mieszka lub mieszkało tutaj. Miasto jest jedną z najbardziej ekskluzywnych miejscowości w USA. Tutaj znajduje się m.in. słynna aleja Rodeo Drive.
  Wilshire Boulevard – bulwar w hrabstwie Los Angeles biegnący ze wschodu na zachód. Rozciąga się od Ocean Avenue przy Oceanie Spokojnym w Santa Monica do śródmieścia (downtown) Los Angeles; długość – ok. 25 km (16 mil). Wzdłuż bulwaru skoncentrowane jest życie biznesowe Santa Monica, Beverly Hills oraz Los Angeles. Przy Wilshire Blvd znajdują się przedstawicielstwa konsularne wielu państw, także Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej.
  Los Angeles Union Station – największa i główna stacja kolejowa w Los Angeles. Jest jednym z największych dworców kolejowych w USA. W 2010 obsłużył 1 517 342 pasażerów.
  Figueroa Street - ulica w hrabstwie Los Angeles biegnąca z południa na północ. Rozciąga się pomiędzy portem morskim a Eagle Rock. Długość - ok. 48 km (35 mil). Nazwana od nazwiska Jose Figueroa gubernatora Górnej Kalifornii (Alta California).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.