• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sungari

  Przeczytaj także...
  Qiqihar (chin. upr. 齐齐哈尔; chin. trad.: 齊齊哈爾; pinyin: Qíqíhā’ěr) – miasto o statusie prefektury miejskiej w północno-wschodnich Chinach, w prowincji Heilongjiang, port nad rzeką Nen Jiang. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 924 737. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 5 537 279 mieszkańców. Ośrodek przemysłu hutniczego, maszynowego, elektrotechnicznego, chemicznego, drzewnego, spożywczego i mineralnego.Mały Chingan (chin.: 小兴安岭, pinyin: Xiǎo Xīng’ān Lǐng; ros.: Малый Хинган) – góry w północno-wschodnich Chinach i częściowo w Rosji, oddzielające Nizinę Mandżurską od doliny środkowego Amuru. Rozciągają się na długości ok. 600 km. Najwyższym szczytem jest Pingding Shan (1429 m n.p.m.). Połączone z Wielkim Chinganem poprzez pasmo Yilehuli Shan.
  Jiamusi (chin.: 佳木斯; pinyin: Jiāmùsī) – miasto o statusie prefektury miejskiej w północno-wschodnich Chinach, w prowincji Heilongjiang, port nad rzeką Sungari. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 855 712. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 2 378 474 mieszkańców. Ośrodek przemysłu maszynowego, włókinniczego, spożywczego, papierniczego i drzewnego. Siedziba rzymskokatolickiej prefektury apostolskiej Jiamusi.

  Sungari (chiń. upr.: 松花江; pinyin: Sōnghūa Jiāng; Wade-Giles: Sung-hua Chiang) - rzeka w Mandżurii w Chinach, prawobrzeżny, największy dopływ Amuru.

  Wypływa z Gór Wschodnimandżurskich (Changbai Shan) na pograniczu Chin i Korei Północnej, płynie na północ przez Nizinę Mandżurską; następnie między Małym Chinganem i Górami Wschodniomandżurskimi przełamuje się na Nizinę Dolnoamurską, by wpaść do Amuru. Przepływa przez Harbin, Jilin i Jiamusi, główne dopływy to Nen Jiang i Mudan Jiang. Ma długość 1927 km, a powierzchnia dorzecza wynosi 523,6 tys. km² (według G. Veecka, odpowiednio 2308 km i 557 180 tys. km²). Sungari wraz z głównymi dopływami odprowadza wodę z 12,15% powierzchni ChRL, a jej roczny odpływ to 762 mln m³.

  Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.Korea Północna (kor. 조선민주주의인민공화국, hancha 朝鮮民主主義人民共和國, MCR. Chosŏn Minjujuŭi Inmin Konghwaguk, Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, w skrócie KRLD) – państwo totalitarne w Azji Wschodniej, powstałe w północnej części Półwyspu Koreańskiego po II wojnie światowej, na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. Oficjalnie, według konstytucji, Korea Północna jest republiką socjalistyczną. Przynajmniej formalnie Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna nie jest państwem komunistycznym. Od 2009 roku władze Korei Północnej rozpoczęły wykreślać odniesienia sugerujące komunistyczny ustrój i charakter państwa z konstytucji oraz z innych oficjalnych dokumentów.

  Spławna na długości ok. 1400 km, przez sześć miesięcy w roku pozostaje zamarznięta (w okresie od listopada do marca). Do Harbinu mogą nią dopłynąć statki o wyporności do 1000 ton, mniejsze jednostki wyżej - do Jilinu i rzeką Nen do Qiqiharu. Poniżej Jilinu, bieg znacznie spowalnia na płaskiej równinie, co wraz ze zwiększonym przepływem w wyniku topnienia śniegów późną wiosną i letnich opadów powoduje częste powodzie. Powyżej Jilin rzeka została przegrodzona zaporą Fengman.

  Uproszczone pismo chińskie (chin. upr. 简体字; chin. trad. 簡體字; pinyin jiǎntǐzì) to odmiana pisma chińskiego. Uproszczenia dokonano w Chińskiej Republice Ludowej w latach 50. XX wieku. Celem reformy było ułatwienie nauki pisma i walka z analfabetyzmem. Modyfikując ok. 50 proc. najbardziej skomplikowanych z używanych dotąd znaków cel ten osiągnięto. Pismo uproszczone używane jest także w Singapurze.Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.

  Polska nazwa wywodzi się od mandżurskiej - sunggari ula, czyli Biała Rzeka. Chińska nazwa - Songhua Jiang, oznacza "rzekę [w kolorze] kwiatów sosny".

  Przypisy

  1. Sungari. W: Słownik geografii świata. Józef Szaflarski (red.). Warszawa: Wiedza Powszechna, 1971, s. 792-793.
  2. Gregory Veeck: China's geography: globalization and the dynamics of political, economic, and social change. Lanham, Md: Rowman & Littlefield Publishers, 2011, s. 24. ISBN 978-0-7425-6784-9. (ang.)
  3. Sungari River (ang.). W: Encyclopædia Britannica Online [on-line]. Encyclopædia Britannica Inc., 2016. [dostęp 2016-04-03].
  Angielska transkrypcja sinologiczna Wade’a i Gilesa – transkrypcja stosowana do zapisu wymowy języka chińskiego za pomocą alfabetu łacińskiego na potrzeby użytkowników języka angielskiego. Jej nazwa pochodzi od nazwisk dwóch brytyjskich sinologów, Thomasa Wade’a i Herberta Gilesa.Mudan Jiang (chin.: 牡丹江; pinyin: Mǔdān Jiāng) – rzeka w północno-wschodnich Chinach, prawy dopływ Sungari. Jej źródła znajdują się w Górach Wschodniomandżurskich. Długość rzeki wynosi 705 km. Dorzecze zajmuje powierzchnię 37 600 km². Mudan Jiang przepływa przez miasta Dunhua i Mudanjiang. W górnym biegu rzeki znajduje się naturalne jezioro zaporowe Jingpo Hu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Góry Wschodniomandżurskie (chiń. upr.: 长白山地; chiń. trad.: 長白山地; pinyin: Chángbái Shāndì) – góry zrębowe w północno-wschodnich Chinach, wzdłuż granicy z Koreą Północną i Rosją, rozciągające się od Morza Żółtego po Nizinę Amursko-Sungaryjską na długości ok. 1200 km. Najwyższy szczyt to wygasły wulkan Pektu-san (2744 m n.p.m.). Góry będące wypiętrzonym blokiem prekambryjskiej platformy chińskiej odznaczają się skomplikowaną budową geologiczną, charakteryzują się dużą ilością wyrównanych wierzchowin, głębokich dolin i kotlin śródgórskich oraz wygasłych i drzemiących wulkanów. W orogenezie alpejskiej uległy głębokim dyslokacjom i zostały pocięte intruzjami skał magmowych. W ich wewnętrznej strefie występują rozległe masywy bazaltowe. W Górach Wschodniomandżurskich biorą swoje źródła rzeki Sungari, Tumen oraz Yalu.
  Nizina Mandżurska (chiń. upr.: 东北平原; chiń. trad.: 東北平原; pinyin: Dōngběi Píngyuán; dosł. „Nizina Chin Północno-Wschodnich”), także Nizina Songliao (chiń. upr.: 松辽平原; chiń. trad.: 松遼平原; pinyin: Sōngliáo Píngyuán) – nizina w północno-wschodnich Chinach, w dorzeczu Sungari i Liao He, nad Zatoką Liaotuńską, otoczona Górami Wschodniomandżurskimi oraz Wielkim i Małym Chinganem. Rozciąga się na długości ok. 1000 km i szerokości 300–400 km. Zajmuje obszar zapadliska tektonicznego o powierzchni ok. 350 tys. km², które wypełniają trzecio- i czwartorzędowe osady jeziorne i rzeczne oraz lessy, a bliżej morza – także utwory morskie. Posiada mało urozmaiconą rzeźbę i wznosi się maksymalnie na wysokość 300 m n.p.m. W części środkowej i na północy występują liczne płytkie jeziora i bagna.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.