• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sunday Bloody Sunday

  Przeczytaj także...
  Krwawa niedziela (ang. Bloody Sunday, irl. Domhnach na Fola) – określenie wydarzeń, z 30 stycznia 1972 roku, kiedy to w Derry w Irlandii Północnej żołnierze brytyjscy z 1 Regimentu Spadochroniarzy zabili 13 uczestników (czternasty zmarł wkrótce potem w wyniku odniesionych ran) pokojowego marszu protestacyjnego przeciwko prawu umożliwiającemu internowanie każdego Irlandczyka podejrzanego o terroryzm oraz przeciwko zakazowi organizowania demonstracji i zgromadzeń publicznych.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  U2 – irlandzki zespół rockowy, powstały w Dublinie w roku 1976, pod nazwą U2 występujący od 1978. W jego skład wchodzą: Bono, The Edge, Adam Clayton i Larry Mullen Jr..

  „Sunday Bloody Sunday” – piosenka rockowej grupy U2, pochodząca z jej wydanego w 1983 roku albumu, War. Utwór jest pierwszym na tej płycie, a w marcu 1983 roku został wydany jako trzeci singel ją promujący. Piosenka jest jednym z utworów zespołu o tematyce politycznej. Jej tekst odnosi się do wydarzeń Krwawej niedzieli z 30 stycznia 1972, mających miejsce w Londonderry podczas kryzysu w Irlandii Północnej.

  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  Singel został oryginalnie wydany w marcu 1983 roku, tylko w Niemczech i Holandii. W tym samym czasie, w innych państwach ukazał się inny singel zespołu, "Two Hearts Beat as One". Piosenka spotkała się w większości z pozytywnymi ocenami krytyków.

  Obecnie utwór uznawany jest za jedną z charakterystycznych piosenek grupy. Jej własną wersję nagrało wielu różnych artystów (m.in. Ignite, The Living End).

  Londonderry (Derry, irl. Doire lub Doire Cholm Chille) – miasto w hrabstwie o tej samej nazwie w Irlandii Północnej, nad rzeką Foyle. Obecnie drugie co do wielkości miasto Irlandii Północnej (84 tys. mieszkańców)."Two Hearts Beat as One" to piosenka rockowej grupy U2, pochodząca z jej wydanego w 1983 roku albumu, War. Została wydana jako trzeci singel promujący tę płytę, jednak była dostępna wyłącznie w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii, w przeciwieństwie do "Sunday Bloody Sunday", wydanego w tym samym czasie, z tym, że tylko w Europie. Obydwa single dostępne były w Japonii.

  Lista utworów[]

  Wersja 1[]

  1. "Sunday Bloody Sunday" – 4:34
  2. "Endless Deep" – 2:58

  Najpopularniejsze wydanie na 7", dostępne w Niemczech i Holandii.

  Wersja 2[]

  1. "Sunday Bloody Sunday" – 4:34
  2. "Two Hearts Beat as One (edycja na 7") – 3:52

  Mniej popularne wydanie na 7". Była to wersja alternatywna poprzedniego wydania.

  Irlandia Północna – prowincja, jedna z części składowych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jej stolicą jest Belfast.

  Wersja 3[]

  1. "Sunday Bloody Sunday" – 4:34
  2. "Red Light" – 4:03

  Wydanie na 7", dostępne w Japonii. Jako jedyne posiadało inną okładkę oraz utwór dodatkowy, różniący się od innych wydań.

  Wersja 4[]

  1. "Sunday Bloody Sunday" (wersja albumowa) – 4:34
  2. "Two Hearts Beat as One" (US Remix) – 5:40
  3. "New Year's Day" (US Remix) – 4:30

  Wydanie na 12", dostępne w większości krajów europejskich, a później również w Australii.

  Pozycje[]

  Linki zewnętrzne[]

 • Lista wszystkich koncertów, podczas których zespół wykonał "Sunday Bloody Sunday". (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.