• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sundance Film Festival  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Kevin Patrick Smith (ur. 2 sierpnia 1970 w Red Bank, w stanie New Jersey) – amerykański scenarzysta, reżyser oraz aktor.Benjamin Harold "Benh" Zeitlin (ur. 14 października 1982 r., Manhattan, Nowy Jork) - amerykański reżyser, kompozytor i animator, laureat Humanitas Prize.
  Sundance Film Festival

  Sundance Film Festival – największy coroczny festiwal filmów niezależnych w USA, odbywający się w Park City, Salt Lake City, Ogden oraz w ośrodku narciarskim Sundance w stanie Utah od 1978 roku.

  Nazwa festiwalu pochodzi od The Sundance Kid, postaci granej przez Redforda w Butch Cassidy and the Sundance Kid.

  Historia festiwalu[ | edytuj kod]

  Festiwal odbył się po raz pierwszy we wrześniu 1978 roku, pod nazwą Utah/US Film Festival, i miał na celu przyciągnięcie jak największej liczby artystów do Utah. W tamtym okresie, na festiwalu prezentowano retrospektywy filmów oraz panele dyskusyjne twórców kina, oraz niewielką liczbę filmów zrealizowanych poza systemem hollywoodzkim (tzw. kino niezależne). Jednym z czynników, którym festiwal zawdzięcza swój rozwój jest zaangażowanie się weń Roberta Redforda, którego nazwisko przyciągnęło festiwalowi uwagę szerszej publiczności.

  Nate Parker (ur. 18 listopada 1979 w Norfolk, w stanie Wirginia) – amerykański aktor, reżyser, producent i scenarzysta. W 2016 nakręcił swój debiutancki film pt. Narodziny narodu (The Birth of a Nation), w którym grał główną rolę. Był też jego producentem i autorem scenariusza. W 2019, na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, miał premierę drugi film w jego reżyserii American Skin, w którym grał pierwszoplanową rolę i był autorem scenariusza. Bestie z południowych krain (ang. Beasts of the Southern Wild, 2012) − amerykański niezależny dramat fantasy w reżyserii Benha Zeitlina, będący jego pełnometrażowym debiutem. Adaptacja sztuki Juicy and Delicious autorstwa Lucy Alibar.

  Tradycyjne wrześniowe spotkania zmieniły się w tym okresie w spotkania styczniowe, zgodnie z sugestią Sydneya Pollacka, radzącego wykorzystać fakt, że festiwal odbywa się w ośrodku narciarskim. Od 1985 roku, organizację wydarzenia przejął Sundance Institute, organizacja non-profit, a w 1991 nadano mu dzisiejszą nazwę, Sundance Film Festival. Wielu niezależnych filmowców tam właśnie zostało zauważonych po raz pierwszy – przywołać tu należy nazwiska takie jak bracia Coen, Kevin Smith, Robert Rodriguez, Quentin Tarantino i Jim Jarmusch.

  Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.Rzeka ocalenia (ang. Frozen River, 2008) − amerykański niezależny film dramatyczny w reżyserii Courtney Hunt. Główną rolę zagrała Melissa Leo, która została nominowana do Oscara jako najlepsza aktorka pierwszoplanowa.

  w 2016 roku festiwal był sukcesem filmu polskiego:

 • nagrodę World Cinema Dramatic Special Jury Award for Unique Vision and Design uzyskał polski film Córki Dancingu w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej,
 • nagrodę ze reżyserię Directing Award: World Cinema Documentary uzyskał Michał Marczak za film Wszystkie nieprzespane noce.


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Michał Marczak, (ur. 11 sierpnia 1982) – polski reżyser. Studiował reżyserię w The California Institute of the Arts w Los Angeles oraz filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył także studia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.
  Edward Burns (ur. 29 stycznia 1968 w Woodside, hrabstwo Queens, stan Nowy Jork) - amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy.
  Alfred Pritchard Sloan, Jr. (ur. 23 maja 1875 - zm. 17 lutego 1966), długoletni prezes General Motors oraz członek zarządu. Założyciel Fundacji Alfreda Sloana. Urodził się w New Haven w stanie Connecticut. Studiował inżynierię elektryczną na MIT. Uczelnię tę ukończył w roku 1892. Autor książki My Years with General Motors.
  Piętnastolatka (tytuł oryg. Quinceañera) − amerykański film dramatyczny z 2006 roku, napisany oraz wyreżyserowany przez Richarda Glatzera i Washa Westmorelanda. Projekt miał swoją premierę podczas Sundance Film Festival styczniem 2006, następnie prezentowany był podczas ogólnoświatowych festiwali, w tym na prestiżowym Berlinale. Został wyróżniony wieloma nagrodami i nominacjami.
  Kenneth Lonergan (ur. 16 października 1962 w Nowym Jorku) – amerykański dramaturg, scenarzysta i reżyser filmowy. Laureat Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny do wyreżyserowanego przez siebie filmu Manchester by the Sea (2016).
  Salt Lake City (dosł. Miasto nad Jeziorem Słonym) – miasto w zachodniej części Stanów Zjednoczonych i stolica stanu Utah, położone nad rzeką Jordan, na wschód od Wielkiego Jeziora Słonego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.