Summil (arab. صميل) – nieistniejąca już arabska wieś, która była położona w Dystrykcie Gazy w Mandacie Palestyny. Wieś została wyludniona i zniszczona podczas I wojny izraelsko-arabskiej, po ataku Sił Obronnych Izraela w dniu 9 lipca 1948.
Summil leżała w zachodniej części Szefeli. Według danych z 1945 do wsi należały ziemie o powierzchni 19 304 ha. We wsi mieszkało wówczas 950 osób.
Meczet (arab. مسجد masdżid; l.mn. مساجد masadżid) – miejsce kultu muzułmańskiego. Słowo meczet oznacza dowolny budynek, w którym oddaje się cześć Bogu, niezależnie od jego architektury.Pierwsza wojna izraelsko-arabska 1948–1949 – nazywana przez Izraelczyków wojną o niepodległość (hebr. מלחמת העצמאות, Milkhemet Ha’atzma’ut) bądź wojną wyzwoleńczą (hebr. מלחמת השחרור, Milkhemet Hashikhrur), przez Arabów natomiast katastrofą (arab. النكبة, an-Nakba). Pierwszy konflikt zbrojny nowożytnego Izraela z jego arabskimi sąsiadami, który zapoczątkował serię wojen izraelsko-arabskich.
Wieś Summil została założona w 1168 przez Zakon Szpitalników, w celu zapewnienia ochrony zamku w Bajt Dżibrin.
W 1596 Summil była niewielką wsią o populacji liczącej 363 osoby. Mieszkańcy utrzymywali się z upraw pszenicy, jęczmienia i owoców, oraz hodowli kóz i produkcji miodu. W okresie panowania Brytyjczyków Summil rozwijała się jako duża wieś z meczetem. W 1936 wybudowano szkołę podstawową dla chłopców, do której w 1945 uczęszczało 88 uczniów.
Hektar – jednostka powierzchni używana między innymi w rolnictwie i leśnictwie. 1 hektar jest to pole powierzchni kwadratu o boku 100 m. Oznaczana symbolem ha.Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
Podczas I wojny izraelsko-arabskiej w nocy z 8 na 9 lipca 1948 Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację An-Far, podczas której Summil została zajęta i całkowicie wysiedlona. Wszystkie jej domy zostały spalone i zniszczone
Rejon wioski zajmuje obecnie moszaw Nachala, a ziemie uprawne zajęły moszaw Segulla i wieś Wardon.
Palestyński historyk Walid Chalidi, tak opisał pozostałości wioski Summil: „Wciąż są widoczne pozostałości muru, który był zbudowany wokół wsi. Na terenie został wybudowany dom arabskiej rodziny, której członkowie prawdopodobnie pracują w jednym z izraelskich osiedli”.
Brytyjski Mandat Palestyny (arab. الانتداب البريطاني على فلسطين; hebr. המנדט הבריטי על פלשתינה א”י; ang. The British Mandate for Palestine), czasami nazywany Mandatem Palestyny – terytorium mandatowe istniejące w latach 1922-1948, utworzone z części terytoriów byłego Imperium osmańskiego na Bliskim Wschodzie.Arabowie (arab.: عرب ’Arab, w pierwotnym znaczeniu: „koczownicy”) – grupa ludów pochodzenia semickiego zamieszkująca od czasów starożytnych Półwysep Arabski. Większość Arabów to ludzie biali, choć w Afryce spotkać też można Arabów o negroidalnym wyglądzie.
- ↑ Welcome To Summil (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2011-08-13].
- Walid Chalidi: All That Remains. Washington D.C.: Institute for Palestine Studies, 1992, s. 137. ISBN 0-88728-224-5.

Warto wiedzieć że... beta
Walid Chalidi (arab. وليد خالدي; ur. 1925 w Jerozolimie) – palestyński historyk, profesor, specjalizujący się w tematyce eksodusu Palestyńczyków w 1948 roku, wojna domowej w Mandacie Palestyny (1947–1948) oraz I wojny izraelsko arabskiej. Pracował na Uniwersytecie Amerykańskim w Bejrucie i Uniwersytecie Harvarda.
Operacja An-Far (hebr. מבצע אנ-פאר, Mivca An-Far; skrót od Operacja anty-Faruk) była izraelską operacją wojskową przeprowadzoną podczas I wojny izraelsko-arabskiej w dniach między 9 a 15 lipca 1948 przeciwko egipskiej armii. Nazwa operacji została wzięta od egipskiego króla Faruka I. Celem operacji było przejęcie kontroli na podejściem od południa do Judei i zablokowanie egipskiej armii. Przy okazji podjęto próbę przywrócenia komunikacji z żydowskimi osiedlami na pustyni Negew. Izraelczycy ponieśli taktyczną porażkę i nie zdołali osiągnąć zamierzonych celów. Walki trwały do 15 lipca, po czym rozpoczęła się Operacja Mavet la-polesz (16-18 lipca).
Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.
Bajt Dżibrin (arab. بيت جبرين) – nieistniejąca już arabska wieś, która była położona w Dystrykcie Hebronu w Mandacie Palestyny. Wieś została wyludniona i zniszczona podczas I wojny izraelsko arabskiej (al-Nakba), po ataku Sił Obronnych Izraela w dniu 27 października 1948.