• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sumgait

  Przeczytaj także...
  Czerkasy (ukr. Черкаси) – miasto w centralnej części Ukrainy, stolica obwodu czerkaskiego. Leży nad Dnieprem oraz nad brzegiem Krzemieńczuckiego Zbiornika Wodnego utworzonego przez spiętrzenie wód rzeki. Miasto liczy 293,3 tys. mieszkańców (2005).Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Bari – miasto i gmina w południowych Włoszech, położone nad Adriatykiem. Bari jest stolicą prowincji Bari i regionu Apulia. W styczniu 2009 ludność miasta wynosiła 320,15 tys. mieszkańców, cały zespół miejski Bari liczy ok. 1,5 mln mieszkańców.

  Sumgait (azer.: Sumqayıt; ros.: Сумгаит, Sumgait; Сумгайыт, Sumgajyt) – miasto we wschodnim Azerbejdżanie, położone nad Morzem Kaspijskim, u nasady Półwyspu Apszerońskiego, na jego północnym brzegu. Leży w odległości 35 km na północ od stolicy kraju Baku. Współrzędne geograficzne: 40°35′N 49°38′E/40,583333 49,633333. Ludność: 262,4 tys. (2003). Sumgait to trzecie pod względem liczby ludności miasto kraju. Pod względem administracyjnym Sumgait jest jednym z jedenastu miast wydzielonych (şəhər).

  Pitești (dawniej nazywane po polsku Piteszt) – miasto na Wołoszczyźnie w Rumunii, stolica okręgu Ardżesz, nad rzeką Argeș. Jest ważnym ośrodkiem handlowym i przemysłowym. Liczy 168 458 mieszkańców. Merem miasta jest Tudor Pendiuc z Socjaldemokratycznej Partii Rumunii. W pobliżu Pitești w mieście Mioveni znajduje się fabryka i siedziba marki samochodów Dacia. W Pitești kończy się istniejący odcinek rumuńskiej autostrady A1 z Bukaresztu.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Sumgait to przemysłowe miasto założone 22 listopada 1949 jako główny ośrodek przemysłu metalowego i chemicznego.

  W mieście znajduje się uniwersytet państwowy.

  27 lutego 1988 doszło w Sumgaicie do napaści na tle etnicznym na sumgaickich Ormian. W wyniku trzydniowych starć zginęły 32 osoby, a kilkaset zostało rannych.

   Osobny artykuł: Masakra w Sumgaicie.

  Wydarzenia z Sumgaitu były zapowiedzią zbrojnego konfliktu pomiędzy Azerbejdżanem a Armenią o Górski Karabach, który wybuchł w 1991. Obecnie w mieście zdecydowaną większość (96%) stanowią Azerowie.

  Morze Kaspijskie (per. دریای خزر, Darja-je Chazar; ros. Каспийское море, Kaspijskoje morie; azer. Xəzər dənizi; kaz. Каспий теңізі, Kaspij tengyzy; turkm. Hazar deňzi) – bezodpływowe słone jezioro reliktowe w Azji i w niewielkiej części w Europie. Jest największym jeziorem świata z powierzchnią wynoszącą ok. 370 tys. km² (zmieniającą się wskutek wahań poziomu wody, w 1930 roku wynosiła ona aż 442 tys. km²). Dla porównania powierzchnia całkowita Polski to ok. 313 tys. km². Maksymalna głębokość to 1025 m. Zasolenie od słodkowodnej części północnej do 10-12‰ w części środkowej i południowej i do bardzo dużego, sięgającego nawet 300‰ w zamkniętej zatoce Kara-Bogaz-Goł. Czas wymiany wód wynosi 250 lat. W starożytności nosiło różne nazwy: Ocean Hyrkański, Morze Azarskie i Morze Kwalijskie. W epoce antycznej i przez znaczną część średniowiecza powszechnie uważano, że Morze Kaspijskie stanowi zatokę wielkiego oceanu północnego (pogląd taki głosili m.in. Eratostenes, Strabon, Pomponiusz Mela, Izydor z Sewilli).Górski Karabach (oficjalna nazwa w języku ormiańskim Lerrnajin Gharabagh ‒ Լեռնային Ղարաբաղ ; czasem używana jest nazwa Arcach ‒ Արցախ , azer. Dağlıq Qarabağ ‒ górski czarny ogród) ‒ ormiańska enklawa będąca przedmiotem sporu pomiędzy Armenią a Azerbejdżanem. Obecnie obszar kontrolowany jest przez miejscowych Ormian wspieranych przez Republikę Armenii.

  Współpraca[]

 • Gruzja Rustawi, Gruzja
 • Ukraina Czerkasy, Ukraina
 • Rumunia Pitești, Rumunia
 • Niemcy Ludwigshafen am Rhein, Niemcy
 • Włochy Bari, Włochy
 • Kazachstan Aktau, Kazachstan
 • Austria Linz, Austria
 • Białoruś Mohylew, Białoruś
 • Rosja Niewinnomyssk, Rosja
 • Włochy Genua, Włochy
 • Chińska Republika Ludowa Zhuzhou, Chińska Republika Ludowa
 • Turcja Ceyhan, Turcja
 • Przypisy

  1. Tadeusz Świętochowski: Azerbejdżan. Warszawa: TRIO, 2006, s. 163. ISBN 83-7436-037-2.
  2. Ohannes Geukijan: Ethnicity, Nationalism and Conflict in the South Caucasus. Nagorno-Karabakh and the Legacy of Soviet Nationality Policy. Farnham: Ashgate, 2012, s. 147. ISBN 9781409436300.

  Zobacz też[]

 • klub piłkarski Gənclərbirliyi Sumgait
 • Konflikt o Górski Karabach
 • Tramwaje w Sumgaicie
 • Trolejbusy w Sumgaicie
 • Linz (czes. Linec) – miasto na prawach powiatu w północno-wschodniej Austrii, nad Dunajem, stolica kraju związkowego Górna Austria. Założone przez Rzymian pod nazwą Lentia. 5 marca 1684 powołano w Linzu antyturecką Świętą Ligę. Współcześnie – przemysł metalowy (huta żelaza), maszynowy i chemiczny. Ważny węzeł komunikacyjny. Ośrodek turystyczny (m.in. zamek z XVI-XVII w., barokowe pałace i kościoły, liczne muzea). Liczba ludności: 189 311 (2010).Gruzja (gruz. საქართველო, Sakartwelo) – państwo w Azji na Kaukazie Południowym (Zakaukaziu). Obszar 69,7 tys. km². Graniczy na północy z Rosją, na wschodzie z Azerbejdżanem, a na południu z Armenią i Turcją; zachodnią granicę kraju wyznacza wybrzeże Morza Czarnego. Stolicą Gruzji jest Tbilisi, przy czym od 2012 r. siedzibą parlamentu jest Kutaisi, a sądu konstytucyjnego Batumi.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Przemysł – dział produkcji materialnej, w którym wydobywanie zasobów przyrody i dostosowanie ich do potrzeb ludzi odbywa się na dużą skalę, na zasadzie podziału pracy i za pomocą maszyn.
  Zhuzhou (chin.: 株洲; pinyin: Zhūzhōu) – miasto o statusie prefektury miejskiej w południowych Chinach, w prowincji Hunan, na północny wschód od Changsha, port nad rzeką Xiang Jiang. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 703 888. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 3 771 410 mieszkańców. Ośrodek przemysłu maszynowego, włókienniczego, nawozów sztucznych, spożywczego, szklarskiego, fabryka lokomotyw elektrycznych.
  Genua (wł. Genova, lig. Zena) – miasto w północno-zachodniej części Włoch nad Morzem Liguryjskim, nad Zatoką Genueńską, u stóp Apeninu Liguryjskiego; jest stolicą prowincji o takiej samej nazwie i regionu Ligurii. Antyczna etymologia nazwy tego miasta (Jenua, czy też Janua) wskazuje na pochodzenie celtyckie, gdzie wyraz podobny miał oznaczać "wejście".
  Kazachstan, Republika Kazachstanu (kaz. Қазақстан, Қазақстан Республикасы, trl. Ķazaķstan, Ķazaķstan Respublikasy, trb. Kazakstan, Kazakstan Respublikasy; ros. Казахстан, Республика Казахстан trl. Kazahstan, Respublika Kazahstan, trb. Kazachstan, Riespublika Kazachstan) – państwo leżące częściowo w Azji (88% powierzchni) i częściowo w Europie (12% powierzchni – tereny na zachód od rzeki Emba), powstałe w 1991 w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego. Graniczy z następującymi państwami: Chinami (1460 km granicy), Kirgistanem (980 km), Turkmenistanem (380 km), Uzbekistanem (2300 km) oraz Federacją Rosyjską (6467 km). Łączna długość granic Kazachstanu wynosi 12 187 km. Kazachstan ma również dostęp do największego jeziora świata – Morza Kaspijskiego – na długości 2340 km.
  Masakra w Sumgaicie – pogrom ludności ormiańskiej, dokonany przez miejscowych Azerów, do jakiego doszło 27 lutego 1988 w Sumgaicie. Jego ofiarą padły 32 osoby.
  Język azerski (język azerbejdżański, azer. Azərbaycan dili / آذربايجان ديلی) – język należący do grupy języków tureckich, używany głównie w Azerbejdżanie, północno-zachodnim Iranie, we wschodniej Turcji, a także w Gruzji, Armenii, Kazachstanie oraz na obszarze Federacji Rosyjskiej.
  Rustawi (gruz.: რუსთავი) - miasto w południowo-wschodniej Gruzji, nad rzeką Kurą; ponad 100 tys. mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.