• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sumbawa

  Przeczytaj także...
  Małe Wyspy Sundajskie, Nusa Tenggara – archipelag stanowiący część Archipelagu Malajskiego. Położony jest w południowo-wschodniej Azji na wschód od wyspy Jawy.Sumbawa Besar - miasto w Indonezji na Sumbawie w prowincji Małe Wyspy Sundajskie Zachodnie; główny ośrodek administracyjny wyspy.
  Flores (z port. "wyspa kwiatów") to indonezyjska wyspa wchodząca w skład Małych Wysp Sundajskich. Druga co do wielkości wyspa tego archipelagu. Na południowy wschód od wyspy położona jest wyspa Timor, na południowy zachód wyspa Sumba, a na północ Celebes.

  Sumbawaindonezyjska wyspa w archipelagu Małych Wysp Sundajskich, między wyspą Lombok a Flores. Jej powierzchnia wynosi 15 448 km².

  Silnie rozwinięta linia brzegowa. Wyspa jest górzysta, o wysokości do 2850 m n.p.m. (Tambora). Zamieszkana głównie przez Malajów. Ważniejsze miasta na wyspie: Sumbawa Besar, Bima.

  Wulkan Tambora[ | edytuj kod]

  10 kwietnia 1815 na wyspie miał miejsce niezwykle potężny wybuch wulkanu Tambora. Unicestwił on całkowicie rdzenny lud Tambora, zamieszkujący dawniej wyspę i zabił dziesiątki tysięcy ludzi poza nią. Miał konsekwencje odczuwalne na całej Ziemi (m.in. rok bez lata).

  Bima – miasto w Indonezji na wyspie Sumbawa w prowincji Małe Wyspy Sundajskie Zachodnie; 67 tys. mieszkańców (2005). Rokiem bez lata (ang. Year Without a Summer) nazwano rok 1816, w którym wystąpił szereg gwałtownych letnich anomalii klimatycznych, mających miejsce przede wszystkim na półkuli północnej. W efekcie doprowadziło to do zniszczenia upraw w Europie Północnej, północno-wschodniej Ameryce i wschodniej Kanadzie. Uważa się, że anomalie te spowodowane były zimą wulkaniczną.
  Warto wiedzieć że... beta

  Tambora – lud zamieszkały na wyspie Sumbawa z archipelagu Małych Wyspach Sundajskich. Uległ błyskawicznej zagładzie na skutek wybuchu wulkanu Tambora 10 kwietnia 1815 roku, największej erupcji wulkanicznej w historii nowożytnej.
  Indonezja – wyspiarskie państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Oceanii, którego stolicą jest Dżakarta z 8,4 mln mieszkańców.
  Lombok – indonezyjska wyspa w archipelagu Małych Wysp Sundajskich, położona między wyspami Bali i Sumbawa. Mniej znana niż Bali, lecz równie malownicza.
  Malajowie - zróżnicowana grupa etniczna zamieszkująca Archipelag Malajski, stanowiąca większość w Malezji, Indonezji, południowej Tajlandii, Timorze Wschodnim, Brunei i na Filipinach. Wskutek imigracji (głównie z Chin i południowej Azji), stali się mniejszością w Singapurze. Zajmują się myślistwem, rybołówstwem, handlem morskim. Mają rozwinięte rzemiosło (tkactwo, ceramika) oraz bogaty folklor (m.in. lalkowy teatr cieni). Posługują się językiem malajskim. W znakomitej większości wyznają islam w odmianie sunnickiej, który jest ważnym elementem ich tożsamości etnicznej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.89 sek.